לשלשולים קיימים ארבע סיבות כלליות : חוסר איזון אוסמוטי, הפרשת יתר , תפליט מעי או הפרעות תנועתיות . חוסר איזון אוסמוטי מתרחש כאשר הריכוז של מולקולות המזון במעי  גבוה מדי. מים נשאבים לתוך המעי על ידי המולקולות העודפות  וגורמים לשלשול. הפרשת יתר מתרחשת כאשר המעי מפריש יותר מדי נוזלים לאחר שנחשף לחיידקים או רעלנים . תפליט מעי מתאר זליגה איטית של נוזלי דם דרך כיבים או פתחים אחרים בשכבות הרקמה של המעי.

הפרעות תנועתיות מתייחסות ליכולת של העברת התוכן דרכו. מעי -ביכולתו להתכווץ ולדחוף את התוכן ; מצב זה נקרא תנועה פריסטלטית .תנועתיות מוגברת גורמת לחוסר ספיגה של המזון. לפעמים שלשול, יכול להיות שילוב של גורמים אלה. דלקות מעיים יכולות לגרום גם למעי מפריש וגם נוטים לשנות את תנועתיות שלו .

סימפטומים וסוגים

יותר מים בצואה מהרגיל
נפח מוגבר של צואה
הקאה
דם או ריר בצואה
מתאמץ לעשות את צרכיו
אדישות
אנורקסיה
דכאון
כאבי בטן
חום גבוה
חולשה

גורמים

מחלה סיסטמית
אשפה, מזון מקולקל
שינויים בתזונה
מערכת עיכול רגישה
מחלת אדיסון
מחלת כבד
מחלת כליות
מחלת לבלב
בליעת גופים זרים
חסימת מעיים
זיהום- נגיפי, חיידקים ,טפילים, פטרייתי
תרופות ורעלים

אבחון

הווטרינרים בשדמה יבצעו בדיקה פיזיקאלית כללית ולקיחת היסטוריה מלאה. ספירת דם מלאה ,פנל ביוכימי ובדיקת שתן יבוצעו כדי לשלול גורמים אחרים למחלה. צילומי רנטגן יכול לעזור כדי לשלול את האפשרות שהכלב שלך בלע פריטים בלתי הולמים. ניתן לבצע בדיקות מעבדה בדגימות צואה לבדיקת טפילים.

טיפול

בחולים עם התייבשות ואו הקאות חמורות צריכים להתאשפז בבית החולים בשדמה לטיפול בנוזלים אלקטרוליטים ותרופות לווריד. חולים עם חסימה או גופים זרים לעתים יזדקקו לניתוח ניתוח להסיר את החפצים הזרים . את הטיפול תוכלו להמשיך בבית במתן תרופות ומזון רפואי מיוחד יחד עם פרוביוטיקה.

חיים וניהול

הקפידו לבוא בזמן לתילועים והקפידו לא לתת לכלבכם מזון מקולקל, מתובל מידי ושעלול לסכן אותו.

בברכה,

בית חולים לחיות שדמה