אילוף בסיסי פקודות בסיסיות

הפקודה "בוא":

רצוי להתחיל בתרגיל זה כאשר הגור ערני ורעב.

עמדו במרחק קצר מהגור, בחדר שקט, שאין בו דברים העלולים להסיח את דעתו. כשהמזון בידכם בצורה בולטת, קראו בשמו, וכשהוא מתחיל לנוע קדימה, תנו את הפקודה "בוא".

כשהגור בא אליכם, שבחו אותו בנימה נלהבת "כלב טוב", עודדו את הגור לבוא אליכם. כשהגור מתקרב שבחו אותו שוב במילים, בלטיפות ובגמולי מזון.

כשהכלב מאולף דיו לשוב אליכם בתוך הבית, עברו לאתר שיש בו יותר נושאים המסיחים את הדעת.

החזיקו את הגור ברצועה ארוכה ,על מנת להבטיח ציות, וחיזרו על התרגיל.

הפקודה "שב":

כשפניכם לגור, אתם פוקדים על הגור לגשת אליכם, הראו לו את המזון.

כשהגור מגיע אליכם, הניעו באיטיות את ידכם, האוחזת במזון מעל לראשו. תנו את הפקודה "שב" כשתראו שהגור מתחיל לכופף את רגליו האחוריות.

חזקו את הציות לפקודת הישיבה שאתם נמצאים מלפנים, ואחר כך מצידו של הגור.
בהתחלה, תגמלו כל היענות בשבח מילולי וחטיפי מזון. בהדרגה הפחיתו את גמולי המזון.

אם הגור לא ייאות לשבת בעבור גמול מזון, כרעו ברך ואחזו בקולרו בידכם השמאלית, תנו את הפקודה "שב"! ומיד אח"כ יש ללחוץ על אחוריו כלפי מטה בידכם הימנית. כשהגור התיישב, תגמלו את הגור בדברי שבח.

הליכה עם רצועה:

בטיחותו ורווחתו של הגור תלויות בכם. לעולם אין להתיר לכלב לרוץ חופשי, אלא אם הוא תחת השגחתכם בסביבה מוגנת, והרחק מסכנה.

התחילו את האילוף בתוך הבית. הניחו לגור להביט ברצועה ולהריח אותה. אחר כך חברו את הרצועה לקולר. כשהגור לימינכם, צוו על הגור לשבת.

התחילו ללכת, וצאו ברגל ימין. בעת שהגור הולך לצדכם, תנו את הפקודה "רגלי". אם הגור מתפרץ קדימה, משכו אותו בחזרה בעדינות.

כשהגור בתנוחת "רגלי", תנו לו את הגמול ואמרו "כלב טוב". אחר כך פקדו עליו לשבת, וחזרו על מלות השבח "כלב טוב". אם הגור מנסה לקפוץ עליכם או "לטפס" על הרצועה, אמרו "לא". צוו על הגור לשבת, וחזרו לתחילת התרגיל.

אם הגור מסרב לזוז, פתו אותו בעדינות. אל תמשכו את הגור. עודדו את הגור בדברי שבח, ואפשרו לו לבסס את בטחונו העצמי. צוו על הגור לשבת בכל פעם, שהוא מושך ברצועה.

כירסום חפצים:

גורים מכרסמים עצמים שונים על מנת להכיר את סביבתם, אבל הכרסום עלול להוות בעיה יקרה. על ידי כך שתעודדו את כלבכם לכרסם את צעצועיו הוא, תמנעו ממנו הסבת נזקים לפריטים אחרים במשק הבית.

צעצועי הכלבים הטובים ביותר הם בעלי ריחות ייחודיים, ואינם דומים לכל דבר אחר שהכלב עשוי להיתקל בו. נסו עד שתמצאו את הצעצועים שכלבכם מעדיף. כדורים טובים לרדיפה אחריהם, לתפיסה והבאה, בעוד שעצמות מספקות את תאוות הכרסום. ניתן להשיג עצמות משחק וכדורים במרפאה.

אל תתנו לכלב בגדים ישנים או נעליים בלות לשחק בהם. הם יניחו שמותר להם לכרסם כל פריט לבוש אחר.

במידה והכלב מכרסם רהיטים או פריטים אחרים בבית יש לגעור בו. אך בנוסף מומלץ לרסס פריטים אלו בחומר בעל ריח דוחה המיועד לכך והכלב ימנע מלהמשיך בפעילות זו.

לפגוש אנשים:

רצוי לעבוד בגישה חיובית הנחו את הילדים להתקרב לכלב בשקט, וללטף אותו מהצד. תגמלו את הכלב במלות שבח או בגמול מזון כאשר הוא מפגין קור רוח ומקבל את
הילדים בשמחה, אך ללא קפיצות או נשיכות משחק.

אילוף מחוץ לבית:

משהחל הגור להגיב לפקודות בביתכם ובגינה, תוכלו לעבור לסביבות רועשות יותר. צוו תמיד על הכלב לשבת לפני חציית כביש.

היכרות עם המכונית:

חלקה האחורי של המכונית עלול להיות מקום מפחיד, בטרם תיסעו למקום כלשהו, שדלו את הכלב להיכנס למכוניתכם החונה באמצעות גמול מזון. משהתרגל לשבת במכונית, הרגילו את הכלב לקול המנוע.

העניקו גמולי מזון ושבח מילולי כאשר הכלב אינו מפגין סימני התרגשות או בחילה. תחילה צאו לנסיעות קצרות. תגמלו תמיד את הכלב על ישיבה רגועה ושקטה.

משחקים עם כלבים אחרים:

בכך שהפרדנו את הגור מעל אימו ואחיו כאשר היה בן 8-6 שבועות, מנענו ממנו ללמוד בצורה טבעית כיצד להתנהג עם בני מינו.

כדי שהגור ילמד שפת גוף כלבית מהי, וכיצד הוא יכול להשתמש בשפת הגוף כשהוא מתקשר עם כלבים אחרים. התנסות מוקדמת זו מרגיעה את הכלב ומצמצמת את סכנת העימותים עם כלבים זרים בהמשך חייו.

שליטה בכלב ממרחק

משלמד הכלב את הפקודות הבסיסיות, תוכלו לאלפו לצעוד לידכם בשקט, לנבוח רק בנסיבות הנכונות, ולהתנהג כיאות עם ילדים ועם בעלי חיים אחרים. התוצאה בן
לוויה כלבי אמין ובעל נימוסים טובים.

פקודות "שב" ו"הישאר" מהוות את הבסיס לבעלות אחראית על חיית מחמד, והן צורות שליטה מועילות בעת פעילות מחוץ לבית. התחילו את האילוף באזור שקט בתוך הבית.

פקודות אילוף מתקדמות

הפקודות "שב" ו"הישאר":

ראשית תנו את הפקודה "שב", ואח"כ את הפקודה "הישאר" כשאתם נעים קדימה.
פנו ועמדו מול הכלב. שמרו על ריכוזו על ידי החזקת גמול גבוה מעל ראשו.
תגמלו את הכלב על כך שנשאר. עתה צעדו לאט סביב הכלב, תוך החזקת הרצועה מעל ראשו.
הכלב מרגיש את המגע דרך הרצועה המתוחה, הכלב מציית ונשאר במקומו.

לאחר מספר שיעורים, הכלב צריך לשבת ולהישאר כשהוא קשור ברצועה. עתה הניחו את הרצועה. כשהכלב יושב בצייתנות ונשאר כשהרצועה על הארץ, שתנו לו את הגמול. לאחר שתגמלתם את הכלב, שחררו אותו משיעור האילוף.

הפקודות "שב", "הישאר", ו"בוא" הן החשובות ביותר שאתם יכולים ללמד את כלבכם, מאחר שהן מאפשרות לכם לשלוט בו בכל עת.

אילוף לפקודה "ארצה":

אילוף כלבכם לשכב ארצה בנאמנות לפי פקודתכם הוא שיעור חשוב, כמו כן, ילמד כלבכם שאתם השולטים, דבר חשוב במיוחד אם הכלב הוא בעל אופי דומיננטי ודעתני.

כשהכלב קשור ברצועה צוו עליו לשבת. כרעו ברך והניחו הרצועה. אחזו בקולר הכלב בידכם הימנית, והחזיקו גמול מזון בכף ידכם השמאלית. הניעו ידכם השמאלית, בין רגליו הקדמיות של הכלב.

בעת שהכלב יורד בעקבות המזון, תנו את הפקודה "ארצה". ברגע שהכלב שוכב על הארץ, תנו לו את גמול המזון.

לכלבים המגלים התנגדות סייעו פיזית לרדת לתנוחת "ארצה", רק אם הוא אינו מתנגד שיגעו בו. אם יש לכם כלב דומיננטי, השתמשו בגמולים בלבד.

אילוף לפקודה "רגלי":

התחילו את האילוף כשהכלב במצב ישיבה לשמאלכם. תוך שימוש בשם הכלב ובפקודה "רגלי", התחילו ללכת. צאו ברגל ימין. שמרו את הכלב קרוב לירך. העניקו את גמול המזון לאחר שהכלב עשה מספר צעדים בהליכת "רגלי". כשהכלב מסוגל לצעוד 30-20 צעדים ללא הגבלות, השתמשו בגמול מזון כתמריץ לפנות שמאלה.

משיכות קלות ברצועה יחזירו את הכלב למצב הנכון.

הליכת "רגלי" ללא רצועה משאולף הכלב ללכת "רגלי" כשהוא קשור ברצועה, חזרו על התרגיל ללא רצועה. שימו את הרצועה על כתפיכם והחזיקו גמול מזון בידכם השמאלית.