הפעולה של שיעול משמשת כמנגנון הגנה למניעת הצטברות של הפרשות וחומרים זרים בדרכי הנשימה, אך יכול גם לשמש כסימן אזהרה מוקדם למחלות בדרכי הנשימה . שיעול הוא בדרך כלל סימפטום של בעיה בסיסית , כגון מחלות לב וכלי דם או מערכת נשימה .

התנהגות אוטומטית ולא רצונית זו היא אחד מהרפלקסים החזקים ביותר בגוף והיא חיונית לשמירה על הלוע ודרכי נשימה חופשית מהפרשות שהצטברו וחומר זר. זוהי , אם כן,תגובה נורמלית לכל פלישה , חסימה , או חריגות של דרכי הנשימה. המונח הרפואי לשיעול הוא tussis ,וניתן למצוא את המצב הזה בכלבים בכל הגילים והגזעים.

סימפטומים וסוגים

שיעול
פליטה
הקאה
התמוטטות פתאומית
שיעול עם דם ניתן לראות במחלות מסוימות או עם שיעול ממושך ואלים

גורמים

מחלות בדרכי נשימה , כולל גידולים, זיהומים ( ויראלי, חיידקים ,וטפילים )
דלקת ריאות עקב כניסה של תוכן קיבה או חלקיקי מזון
גופים זריםבדרכי הנשימה
אלרגיות
מחלות לב

אבחון
תצטרכו לספק היסטוריה יסודית של הבריאות של הכלב שלך , פעילות האחרונה,הופעת תסמינים. התעטשות ושיעול לעתים קרובות יכולים לבלבל , ולכן הווטרינרים בבית חולים לחיות שדמה יעריכו את השיעול של הכלב שלך כדי לקבוע אם הוא באמת שיעול או עיטוש . הקולות יכולים להיות מאוד דומים. הבדלים חיצוניים ברורים עשויים להראות הפה נשאר סגור במהלך הפעולה רפלקסיבית , מעיד על עיטוש , ואילו עם שיעול,הפה נפתח.

הדפוס ותדירות השיעול חשובים מאוד בקביעת הגורם לשיעול. חשוב לדעת על משך הזמן, עיתוי , תבנית, תדירות,ומאפיינים של השיעול של הכלב שלך.

אנו בבית חולים לחיות שדמה צריכים להעריך האם השיעול הוא פרודוקטיבי או לא פרודוקטיבי , ולכן שיעול צריך להיות יזום באופן מלאכותי. בשיעול פרודוקטיבי , הפרשות , נוזלים,וריר עלולים להיות מגורשים מדרכי הנשימה , ואילו עם השיעול יבש או שיעול לא פרודוקטיבי אין חומר היוצא עם השיעול.

לאחר ההיסטוריה והבדיקה הגופנית הראשונית, ניקח ספירת דם מלאה , פרופיל ביוכימיה,ובדיקה שתן. ספירת דם מלאה עלולה להצביע על הנוכחות של זיהומים או אלרגיות.. בדיקת ביוכימיה עשויה להראות אנזימי כבד גבוהים באופן חריג או הפרעות אחרות הקשורות לסיבה הבסיסית .

אם הכלב שלכם חווה גם דימומים מאף או שיעול עם דם , בדיקות הקשורות לקרישת דם תיערך כדי לקבוע אם מנגנוני קרישת דם בגוף עובדים כרגיל. כלי אבחון נוסף הוא צילומי הרנטגן שיעשו על מנת לראות את דרכי הנשימה.

טיפול

המטרה העיקרית של טיפול היא לטפל בגורם הבסיסי יחד עם טיפול בשיעול עצמו. החלטה של הגורם הבסיסי בסופו של דבר תביא לריפוי.

במקרים של מחלה קשה ,  ייתכן שיהיה צורך לאשפז את כלבכם  בבית חולים בשדמה  שיזכה לטיפול נמרץ. חמצן ניתן לתת לכלבים שנתקלו בקשיי נשימה, אנטיביוטיקה רחבת טווח תשמש כדי לצמצם את הסוגים הנפוצים ביותר של זיהומים הגורמים לשיעול. יש לזכור כי ברוב המקרים השיעול הוא לא הבעיה , זו המחלה הבסיסית שצריכה להיות מטופלת.

חיים וניהול

אבחון המחלה הבסיסית שגורמת לשיעול עשויה לדרוש בדיקות אבחון מקיפות .

יהיה עליך להישאר בתקשורת עם הווטרינר שלך לאורך כל תקופת הטיפול , העברת מידע על תגובתו של הכלב שלך לטיפול , והאם קיים שיפור או החמרה.

בברכה,

בית חולים לחיות שדמה