ריח רע מהפה בכלביםהליטוזיס

הליטוזיס הוא המונח הרפואי המשמש לתיאור ריח רע שמגיע מהפה. מספר סיבות עשויות להיות אחראיות למצב זה, בעיקר מחלות חניכיים ומחלות כתוצאה מחיידקים בפה.

גזעים של בעלי חיים קטנים וגזעי brachycephalic (מאופיין בתכונות שלהם קצר חוטם, לדוגמה, פאג, בוסטון טרייר, פקינז) הם פגיעים יותר למחלות חניכיים בפה מאחרים, משום שהשיניים שלהם מאוד צפופות .

סימפטומים

ברוב המקרים, אין תסמינים אחרים מלבד ריח רע אשר נובע מהפה. אם הגורם לריח הוא מחלה של הפה, תסמינים אחרים עשויים לבלוט, כמו לגרד את הפה, חוסר היכולת לאכול (אנורקסיה), שיניים רופפות, וריר מופרז. כמו כן, עשויים להיות עקבות דם.

גורמים

מגוון רחב של מצבים עלול לגרום לריח רע מפה, כולל הפרעות מטבוליות כגון סוכרת, בעיות בדרכי הנשימה כגון דלקת של האף או מערות אף (נזלת); דלקת של הסינוסים (סינוסיטיס) ובעיות במערכת העיכול , כגון הגדלה של צינור הוושט (מגהאסופגוס), שמוביל מהגרון אל הקיבה.

סיבות אפשריות נוספות לריח רע מהפה יכולות להיות טראומה, כמו זה של פגיעה בחוט חשמלי. זיהומים נגיפיים, חיידקים או פטרייתיים יכולים לגרום לריחות רעים להיפלט מהגוף. בעיות תזונתיות יכולות לשחק תפקיד בפליטה של ריח גם כן. לדוגמה, אם הכלב שלך אכל מזון מתובל או מקולקל, או שהוא אוכל צואה, לכלב שלך תהיה נשימה בריח זהה.

אפשרויות נוספות הן דלקת בלוע, דלקת הגרון, ודלקת בשקדים. קיומו של סרטן, או הנוכחות של גופים זרים עלול גם לגרום למחלת הפה והריח הנלווה. הסיבה הבולטת ביותר של ריח רע מהפה היא מחלה של חלל הפה כגון מחלת חניכיים, הנובעת מהצטברות חיידקי פלאק.

אבחון

הליכי אבחון להערכת מחלת חניכיים כגורם הסביר ביותר של ריח רע מהפה כוללים צילומי רנטגן במידת הצורך, בדיקה פיזיקאלית של הפה ובדיקות דם וכימיה.

אם אובחנה מחלת חניכיים, טיפול יכלול ניקוי וליטוש השיניים, ועקירתן של שיניים רקובות. תרופות מסוימות עשויות לעזור להפחית את הריח, ולהילחם בזיהום החיידקי.

חיים וניהול

צחצוח שיניים יומי ושימוש במי פה מיוחדים, פעולות אלו יכולות לסייע במניעת הצטברות פלאק שמוביל לריח רע מהפה. אתה גם צריך למנוע את הכלב שלך מאכילת מזון בעל ריח רע, כגון אשפה ולמנוע מקרים של אכילת צואה.

בברכה,

בית חולים לחיות שדמה.