פריקת אגן:

האגן מורכב משלוש עצמות (איליום (Ilium) ,פוביס (Pubis) ואיסכיום (Ischium)) ונסגר מלמעלה ע"י עצם הסקרום(sacrum).
עצם הירך (Femor) מתחברת לאגן בצורה המזכירה מכתש ועלי. לעתים לאחר מכה (טראומה) חזקה, מפרק הירך נפגע כך שקופסית המפרק נקרעת, והליגמנטים המחזיקים את העצם במקום- נקרעים גם הם. כתוצאה מכך, עצם הירך יוצאת מהמקום. מצב זה נקרא פריקת אגן. האירוע הוא מאוד טראומטי לחיה, קיים כאב רב וכמובן אי יכולת להניח משקל על הרגל הפגועה.

האבחון במקרה זה נעשה בעזרת צילומי רנטגן לאחר בדיקה פיזיקאלית ראשונית. פריקת האגן גורמת לכך שהרגל הפגועה תופיע ותראה קצרה יותר מאשר הרגל הבריאה.

לחיות מחמד מסוימות, ניתן לתקן פריקת אגן בהרדמה מלאה ע"י רופא מיומן, ללא צורך בניתוח. מידת ההצלחה תלויה במיקום הנזק, ובמידת הנזק שנגרם לרצועות, הגידים, וקופסית המפרק.

תהליך החזרת פריקת מפרק אגן-
חיית המחמד מורדמת, ראש עצם הירך מוחזר במניפולציה סגורה ומונח בחזרה לתוך המפרק (מכתש ועלי). המניפולציה נבדקת בעזרת רנטגן /פלואורוסקופ. לאחר מכן מפרק זה מקובע היטב, כך שעצם הירך ממוקמת בתוך המפרק. סוג מיוחד של קיבוע שנקרא "סלינג" מושם כדי לשמור על ראש עצם הירך דחוף בחזרה לתוך השקע. חיית המחמד נשארת בקיבוע זה כשלושה שבועות ומקבלת תרופות אנטי-דלקתיות ואנטיביוטיקה. לאחר מכן, מתבצע צילום רנטגן שנועד לקבוע את מידת ההצלחה של הקיבוע. שיטה זו לרוב מצליחה. בנוסף, זהו ניסיון ששווה לעשות לפני שמחליטים על ניתוח להסרת ראש המפרק.

כאשר תיקון פריקת הירך לא מתאים לרמת הנזק שנגרם לחיה, אנחנו צריכים לבצע ניתוח להסרת ראש עצם הירך, וכך לסייע לגוף ליצור מפרק דמה חדש.
בהליך זה החיה מורדמת, וראש עצם הירך מוסר. החלק של עצם הירך שנותר מהווה "מפרק" יחד עם השרירים, רצועות והגידים באזור. למרות שמפרק הדמה לא מתפקד כמו המפרק המקורי, קיימת ירידה מאוד משמעותית בכאב עד היעלמות מוחלטת, ומעל 90% חזרה לתפקוד רגיל. כל כלב יכול לעבור הליך זה, אם כי ההליך מוצלח ביותר בעיקר בכלבים רזים וקטנים. בכלבים הסובלים מהשמנת יתר, או כאלה עם אובדן משמעותי של מסת שריר, תהליך ההחלמה ארוך יותר מהרגיל. בהשוואה לסוגים האחרים של ניתוחים לבעיה זו, נחשב ניתוח זה לפשוט יחסית, פחות יקר בצורה משמעותית, ומניסיוני- מביא לתוצאות טובות.

בברכה,
ד"ר רון רם
בית חולים לחיות שדמה