מהו זיהום עור פטרייתי (דרמטופיטוזיס)?

דרמטופיטוזיס הינו זיהום של השערה ושל החלק החיצוני של העור, אשר נוצר על ידי פטריות שמפרקות קראטין (חלבון המשמש כמרכיב מבני עיקרי בעור,שיער וציפורנים ).

זוהי מחלה נפוצה בכלבים ובחתולים ושכיחה בעיקר בגורי חתולים וכלבים ובחיות מחמד עם ירידה בתפקוד מערכת החיסון.

המופע הפטרייתי משתנה בהתאם לחומרת המצב. הוא יכול להיות מקומי, הוא יכול להופיע בכמה מוקדים על העור או במקרים חמורים, להיות מפושט על כל הגוף. ברוב המקרים הגירוי העורי קל עד בלתי מורגש, אבל במצבים בהם נוצר זיהום משני על-ידי חיידקים הגירוי העורי עלול להיות חזק במיוחד.

האזור הנגוע נראה בדרך כלל נטול שערות באופן מלא או חלקי, אדמומי וצורתו עגולה. השערות הבודדות שנמצאות באזור הלקות העורית יכולות להיות שבורות או שבירות. לפעמים קיימת מעורבות של הציפורניים ורואים גדילה לא אחידה של הציפורן, באצבע בודדת או בכמה אצבעות.

סימפטומים נוספים שעשויים להתפתח עקב פטרת עורית הם פצעים מוגלתיים, קשקשת וריח חריף מהעור. במצבים נדירים, בעל החיים יכול להיות נשא של הפטרייה ללא כל תופעה עורית.

כיצד מתבצע האבחון?

בעיות עור דומות מאוד אחת לשנייה ולכן יש לבצע מספר בדיקות כדי לשלול מחלות אשר מופען דומה: ביצוע מגרדי עור והערכתם תחת מיקרוסקופ, לקיחת תרביות לגידול הפטרייה על מצע מיוחד (DTM), שימוש במנורה מיוחדת שניתן בעזרתה לראות סוגים מסוימים של פטריות“woods lamp”) בעלת אור אולטרא-סגול) וביצוע בדיקות דם. כל אלה הם צעדים שנועדו לאשר את האבחנה לגבי הפטרייה כגורם ללקות העורית.

האם הפטרייה יכולה לעבור לבני אדם ולחיות אחרות?

פטריות העור הינם אורגניזמים אשר מסוגלים לעבור בין אדם לחיה ולהפך. אנשים עם מערכת חיסונית חלשה (כגון ילדים וחולים אונקולוגים) נמצאים בסיכון גבוה יותר להדבק בפטרייה.

מהו הטיפול בפטריית העור?

הטיפול המוצע מורכב ומותאם לפי אופי וביטוי הפטרייה. בדרך כלל יש לגלח או לגזור את הפרווה באזור הלקות העורית, לחפוף בשמפו מתאים, להשתמש בחומר אנטי-פטרייתי מקומי או סיסטמי ובמידה וקיים זיהום משני (בקטריאלי), להתחיל במתן טיפול אנטיביוטי.

כמו כן, חשוב מאוד לנקות את אזור מרבץ חיית המחמד, על-מנת למנוע הדבקה חוזרת.

הטיפול בחיה נגועה בפטרייה הינו ארוך ביחס לבעיית עור, ונמשך כחודש וחצי. התהליך דורש סבלנות ואורך רוח מצדכם. סיכויי ההחלמה הינם גבוהים מאוד, במידה ואין בעיה ראשונית במערכת החיסון של חיית המחמד.

אם אתם חוששים שלחיית המחמד שלכם יש פטרייה, צרו עמנו קשר ונשמח לעזור לכם.

בברכה

בית חולים לחיות שדמה.