אם ילדים וכלבים תמיד גונבים את ההצגה, מה קורה כשהם נמצאים ביחד? אם מקפידים על כמה כללים פשוטים, רק דברים טובים קורים.

מחקרים שונים מלמדים שילדים שגדלים בבית שיש בו כלב או כלבים הם בריאים יותר, מתפתחים מהר יותר, לומדים ערכים חשובים ומפתחים כישורים חברתיים מוצלחים. על מנת שהשילוב של ילדים וכלבים יהיה מוצלח במיוחד מכל הבחינות, חשוב להקפיד על כמה כללים בסיסיים:

• להקפיד על בריאות הכלב: חיסונים בזמן, טיפול מונע כדי למנוע טפילים חיצוניים ופנימיים, טיפול מהיר במקרים שבהם מופיעים טפילים כאלה, כגון פרעושים או קרציות.
• הפרדה בין הכלב למזון של הילדים (ושל המבוגרים גם), והפרדה בין הילדים ובין האוכל של הכלבים.
• לספק לכלב מקום משלו שאליו הוא יכול ללכת כדי להתרחק מהילדים.
• לקבוע כללי התנהגות, גם לילדים וגם לכלב, שיש להקפיד עליהם.
• כלב חדש? ילד חדש? לחבר בצורה נכונה בין הכלב ובין הילד.

בשורות הבאות נתרכז בשני הסעיפים האחרונים: כיצד לחבר בצורה נכונה בין כלבים וילדים? מהם כללי ההתנהגות שעליהם יש להקפיד –  מצד הילד וגם מצד הכלב?

ילדים וכלבים של אנשים זרים

לפני שנדבר על הכלב שהוא בן- בית, חשוב להגיד כמה מילים על ילדים ועל כלבים באופן כללי. למדו את הילד שלכם שלא ניגשים מיד לכל כלב ברחוב ומלטפים אותו. אם הבעלים לידו- מבקשים רשות ושואלים האם זה בסדר. אם אין בעלים לידו- חושבים ביחד עם ההורים האם כדאי לגשת לכלב. כלבים ללא בעלים עלולים להיות תוקפניים, ויש לשים לב להתנהגותם. כלב זר עלול להיות לחוץ ומבוהל, ולהגיב בצורה שלילית גם לילדים נחמדים.

לאחר שחשבנו על העניין והחלטנו שאפשר, כשניגשים לכלב זר מושיטים לו יד לרחרוח -לאט אבל בביטחון. אם הכלב נראה רגוע אפשר ללטף אותו מתחת לסנטר – לא מושיטים יד מעל לראש של כלב זר- הוא עלול לפרש זאת כתוקפנות.

חיבור בין כלב חדש לילדים בבית

• לבחור את הכלב הנכון

הצעד הראשון הוא לבחור את הכלב הנכון והמתאים עבורכם. כלבים שונים מאוד זה מזה, כמו שילדים שונים מאוד זה מזה. ישנם גזעים שבאופן כללי מומלצים יותר לבית עם ילדים אבל כלבים מעורבים גם הם בחירה מומלצת. באופן כללי כלב מתאים הוא:

• כלב שאיננו גדול מדי
• כלב בעל אופי סבלני
• כלב שאוהב לשחק אבל יודע גם לנוח
• כלב עם אופי דומה לילדים שלכם: ילדים היפראקטיביים צריכים כלב שאוהב מאוד פעילות ומשחקים ואילו ילדים שקטים יתאימו יותר לכלב שאוהב לנוח ולהשקיף על העולם
• כלב בגיל המתאים:מעשה, אין גיל מסוים שמתאים, או שאיננו מתאים לילדים. יש כלבים צעירים שלא יתאימו משום שינהגו בילדים כאילו היו מתחרים על העמדה הדומיננטית בלהקה; אחרים דווקא ישמחו לשחק עם הילדים, ולגדול איתם בהרמוניה. יש כלבים זקנים שכבר איבדו את הסבלנות לצעירים שהשתלטו על העולם; אחרים דווקא ינהגו בילדים בכבוד ובאהבה, מתוך גישה סלחנית וחביבה של מי שכבר ראה הכול. לכן חיזרו לכלל הקודם – מה שחשוב הוא האופי של הכלב המסוים, לא הגיל שלו או צבע הפרווה שלו.
אם אתם לא בטוחים איזה כלב מתאים לכם, כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע בתחום שיכול להמליץ לכם. בחלק מהארגונים שעוסקים בטיפול בכלבים נטושים ובאימוץ שלהם, תוכלו גם לקבל המלצות על כלבים שונים.

• ללמוד להכיר את הכלב

כשכלב חדש בא הביתה, הימים והשבועות הראשונים צריכים להוות זמן של למידה: מה האופי האמיתי של הכלב? האם הוא אגרסיבי או רגוע? זכרו שרושם ראשוני לפעמים מטעה, וחשוב ללמוד להכיר את הכלב החדש. לימדו גם את היחס בינו ובין הילדים: האם הם נוהגים בו כמו שצריך? האם הוא מפגין דומיננטיות כלפיהם או מנסה להתחמק מהם?

מומלץ להתחיל עם כמה ימי הסתגלות של הכלב לילד, ולהיפך: ליצור את החיבור תחת השגחה של ההורים, לא לתת לילד להישאר לבד עם הכלב. לאפשר לילד לתת לכלב חטיפים (אבל לא יותר מדי!), ללמד את הילד כיצד להתקרב לכלב, להושיט לו יד, ללטף אותו בעדינות מתחת לסנטר וכן הלאה.

לימדו גם את השפה הייחודית של הכלב: מתי הוא שמח ומתי הוא במצוקה, מתי הוא רגוע ומתי הוא אגרסיבי, מה משמח אותו ומה מלחיץ אותו, מה הוא אוהב וממה הוא מפחד, מה ההתנהגות הנכונה איתו וכיצד ניתן לתקשר איתו בצורה נכונה ומתאימה לאופי שלו.

• לתקן התנהגות של הילדים

הילדים צריכים להכיר את הכללים של התנהגות נכונה עם הכלב. אם הם לא ממלאים אחר הכללים הללו, יש לתקן את ההתנהגות שלהם ולחנך אותם להתנהג בצורה נכונה. חשוב שכל בני הבית יכבדו את הכללים – כלבים מתבלבלים כאשר הם צריכים להתמודד עם כללים שונים מצד אנשים שונים, והדבר פוגע בהתנהגות שלהם. את ביסוס ההתנהגות של הילדים יש להתחיל מיד עם בואו של הכלב החדש הביתה, ולהקפיד על אחידות בעניין.

כללי התנהגות לילדים

• כלב זה אחריות

כלב דורש טיפול יומיומי, תשומת לב, רגישות וסבלנות. הילד צריך להבין שאי אפשר לקחת כלב מתוך התלהבות ואז לשכוח ממנו. צריך לזכור להאכיל אותו בזמן, לוודא שיש לו מים, לטייל איתו וכן הלאה.

• כלב זה לא צעצוע

לכלב יש רגשות וצרכים, אופי ואישיות – זהו בעל חיים על כל המשתמע מכך, ואסור להתייחס אליו כמו שמתייחסים לחפצים. לא מרביצים לו ולא זורקים עליו דברים, לא מתעללים בו בשום צורה. לכלב יש רצונות משלו וצריך לדעת לכבד אותם. אם הכלב רוצה לנוח, צריך לתת לו לנוח ואם הכלב לא נהנה ממשחק מסוים אז לא משחקים במשחק הזה.

• ללמוד להקשיב לכלב

צריך לשבת עם הילד ולנסות לעזור לו להבין מה הכלב מנסה לומר לנו: מתי הוא שמח ומתי עצוב, מתי רגוע ומתי לחוץ, מתי הוא רוצה לשחק ומתי הוא רוצה לנוח. צריך ללמד אותו להבין מה הכלב אומר כשהוא מכשכש בזנב, נוהם, מפנה את האוזניים קדימה או אחורה, מפנה את הראש והמבט לצד או מסתכל על הילד וכן הלאה. הבנה של שפת הכלב תעזור לילד ולכלב לשמור על מערכת יחסים בריאה ונכונה.

לשחק יפה

לא כל משחק שמתאים לילדים, מתאים גם לכלבים. הילד צריך ללמוד לא לכפות את עצמו על הכלב, לא להכריח אותו לשחק ולא לשחק איתו במשחקים שמפחידים או מלחיצים אותו.

• כללי התנהגות לכלב

גם הכלב צריך ללמוד מהר את כללי ההתנהגות הנכונים- על מנת שלא יפגע בילדים או יתנהג בצורה שלא מקובלת עלינו. חשוב להקפיד על תגובה אחידה של בני הבית כלפי התנהגות הכלב, על מנת שיבין מהי ההתנהגות הנכונה, ומהי התנהגות שעליו להימנע ממנה.

• ילד זה לא כלב

כאשר כלב בוגר נושך "בקטנה" כלב צעיר, מדוברבהתנהגות שהיא חלק מהשפה שלהם – הכלב הבוגר מחנך את הצעיר, וכל עוד זה לא גולש לאלימות, זה בסדר. אבל אי אפשר להרשות לכלב לחנך באותה הצורה את הגורים האנושיים – גם לא נשיכה קטנה.

• משחקים פיזיים מדי, לא כדאי

כשהילדים קטנים – להימנע ממשחקים של דחיפות, ריצות אחרי הילדים וכדומה. ילד גדול יוכל להתמודד עם זה. ילד קטן עלול להיפגע ממשחק כזה. ילד שייפגע מהכלב עלול גם לפתח פחד או כעס כלפי הכלב, דבר שעלול להשפיע על ההתנהגות שלו למשך זמן רב.

חשוב לציין, שישנם מומחים הממליצים להימנע מכל משחק בעל סממנים פיזיים, שעלולים לגרום לכלב להתנהג בצורה אגרסיבית. גם אם אתם לא מסכימים עם הגישה המעט קיצונית הזאת, חשוב לעקוב אחרי התנהגות הכלב. כלב שהאופי שלו אגרסיבי יותר, ויש לו נטייה להפגנת דומיננטיות על הילדים, אינו מתאים למשחקים פיזיים- ומוטב להימנע מהם ולמצוא משחקים מתאימים יותר.

• ילדים מטיילים עם כלבים

זהו נושא שדורש התייחסות פרטנית. לילדים קטנים שלא יכולים להשתלט על הכלב, אסור להוציא אותו לטיול ללא השגחה. גם אם אתם מלווים את הילד והכלב בזמן שהילד מחזיק ברצועה, השגיחו היטב על המתרחש – הכלב עלול לנסות לרוץ לפתע בגלל גירוי חיצוני, והילד, חלש מכדי למנוע זאת, עלול להיפגע. רק כשהילדים גדולים מספיק – גם מבחינה פיזית וגם מבחינת בגרות נפשית, ובעלי אחריות מספקת – ניתן להרשות להם ואף לעודד אותם להוציא את הכלב לטיולים. הטיול מחזק את הקשר בין הכלב לילד, מלמד את הילד אחריות וחוסך לכם עבודה…

מסע ארוך מתחיל תמיד בצעד אחד קטן והידידות ארוכת השנים בין הילדים לכלב מתחילה בכמה צעדים קטנים שיש להקפיד עליהם מההתחלה. הקפידו על כמה כללים פשוטים והילדים והכלב יהפכו להצגה הטובה ביותר בעיר, או לפחות בבית שלכם.