סקביאס-בחתולים ובכלבים.

הטפילים סרקופטס סקאבי ונוטדרס קטי, הינם מינים של אקריות אשר גורמות למחלת עור מגרדת ומדבקת לחיות ולבני אדם. המחלה נודעת בשמה- "סקאביאס".

הפרטים הבוגרים חיים כ3-4 שבועות בעור. לאחר ההזדווגות על פני העור, הנקבה חופרת מנהרה בעור ומטילה כ3-4 ביצים. כ10 ימים לאחר ההטלה, הזחל בוקע ומתחפר בעור. לאחר הפיכת הזחל לבוגר, ההזדווגות מתבצעת שוב על העור והמעגל ממשיך, כשהנקבה מתחפרת שוב להטלת ביצים.

המחלה מתבטאת בגירוד עז, עור מגורה והיווצרות של פצעים וגלדים רבים. האזורים הראשונים להיות מושפעים מהמחלה, הם אזורים בעלי עובי עור דק יחסית- הפנים והאוזניים ,מרפקים ובתי שחי.ללא טיפול מתאים, הטפיל, אשר נוטה להתחפר בעור, יתפשט לכל הגוף. עקב כך, החיה תגרד עד כדי פציעה שתגרור זיהומים חריפים.

לעיתים הגירוד כה חריף,שהחיה מפסיקה לאכול ולשתות כמו שצריך ואט אט נחלשת.

ההדבקה בטפיל זה מתבצעת במגע עם החיה הנגועה או ע"י מגע עם איזור הרביצה (מגבות,כריות,שטיחים וכו').האקרית אשר מדבקת בין כלבים, חתולים, ארנבים ומינים נוספים, מסוגלת לעבור לבני אדם, אך עם זאת- בבני אדם אקריות הסקביאס אינן מתרבות, ולכן המחלה תחלוף בעצמה.

כיצד מתבצע האבחון למחלה?

כמו רוב מחלות העור ,מבט חיצוני אינו מספיק לקביעת המחלה. הגירודים האינטנסיבים אינם מרמזים שזהו הטפיל, משום שקיימות אלרגיות אשר דומות לתופעות שאנו רואים בסקאביאס. לכן, דרוש אבחון ומציאת הטפיל בעזרת מיקרוסקופ. קיימים מקרים רבים שהטפיל מתחפר עמוק ואינו מופיע במגרד שנלקח, לכן אם הווטרינר  בשדמה חושד בהימצאות הטפיל הוא צריך להתחיל לטפל. בנוסף, במידה ועור החיה מזוהם ופצוע, מומלץ לקחת בדיקת דם ולאבחן את מצבה הכללי.

מהו הטיפול במחלה זו?

חיית המחמד שלכם תקבל זריקות קבועות של חומר שנקרא "איברמקטין" או נגזרות שלו, ושמפו מיוחד לחפיפה ביתית. קיימים גזעי כלבים אשר רגישים לחומר זה, ולכלבים אלו ישנן אפשרויות נוספות לטיפול. במידה וקיים זיהום, יש לתת אנטיביוטיקה סיסטמית. חשוב לזכור שאם קיימות עוד חיות בבית, גם אם אינן מראות סימני הדבקה, נדרש לטפל גם בהן משום שקיים מצב של נשאות במחלה הנ"ל.

 יש לנקות את הסביבה ביסודיות לשטוף ולשאוב. את המצעים יש לכבס בטמפרטורות גבוהות וליבש באוויר חם.

מניעה, המחלה והטפיל-

יש לקחת לבדיקה וטרינרית כל חיה אשר מאומצת מהרחוב ,ממקלט לבעלי חיים או מחנות חיות.

במידה וחיית המחמד שלכם מתגרדת או מראה סימני גלדים באיזור הפנים (ארנב), צרו קשר עימנו ונשמח לעזור לכם.

בברכה ,

בית חולים לחיות שדמה