סכרת, או בלטינית "דיאבטיס מליטוס" (שתן מתוק) הוא מצב בו הגוף סובל ממחסור באינסולין
(סכרת סוג 1), או מתגובה לא מתאימה של התאים לאינסולין המופק בגוף, מצב של התנגדות לאינסולין (סכרת סוג 2). בשני סוגי הסכרת הגוף לא מסוגל להמיר גלוקוז לאנרגיה זמינה והתוצאה תהייה הצטברות של כמות עודפת של גלוקוז בדם. מצב הקרוי "היפרגליקמיה".

סכרת היא הפרעה בחילוף החומרים של סוכרים, חלבונים, ושומן, הנגרמת ממחסור אמיתי או יחסי של אינסולין. חילוף חומרים, או "מטבוליזם", הוא האופן בו הגוף מפרק ומשתמש במזון לצרכי גדילה ואנרגיה, ומבוסס בעיקרו על המצאות של כמות מספקת של אינסולין בגוף.
אינסולין הוא הורמון המיוצר בלבלב ומשוחרר לתאים כתגובה להמרה של חלבונים לגלוקוז, המתרחשת בדם.
רוב המזון שנאכל מתפרק לגלוקוז, שהוא סוג של סוכר בדם ואחד מהמקורות העיקריים של הגוף לאנרגיה. פעילות תקינה של אינסולין תגרה את הכבד ואת השרירים לצרוך גלוקוז מהדם ולהפוך אותו לאנרגיה זמינה.
סכרת הינה מחלה שכיחה באנשים וגם בכלבים. סכרת מסוג 1 היא חמורה יותר שכן בה הכלב תלוי בזריקות יומיות של אינסולין על מנת לשמור על איזון הסוכר בדם. מחלה שכזו נקראית סכרת תלויית אינסוליון (insulin dependent diabetes melitus IDDM)
כלב החולה בסכרת יהיה רעב רוב הזמן. למרות שהכלב אוכל הרבה, הגלוקוז לא מגיע למוח, והמוח לא מבין שהוא בכל זאת מקבל מזון.כיוון שהאינסולין לא מעביר לשרירים ולאיברים את המסר כי יש להמיר גלוקוז לאנרגיה, עודף הגלוקוז בדם יוצא מהגוף בשתן במקום שהגוף ישתמש בו לאנרגיה. לכן יש חוסר תמידי באנרגיה בגוף.
הכבד, העיניים והכליות גם כן נפגעים מהמחלה.
כלבים הסובלים מעודף משקל, ונקבות נמצאים בסיכון גבוהה לחלות בסכרת. למרות שהרבה מקרים של סכרת נראים בכלבים מבוגרים, סכרת עלולה לקרות בכל גיל.
סימנים מוקדמים
* השתנה ושתייה מרובה
* רעב
* איבוד משקל אפילו אם התיאבון הוא בריא
סימנים מתקדמים
* אנורקסיה- איבוד תיאבון
* עייפות ואפטיות
* הקאות
במצב חמור של סכרת לא מטופלת קיים חשש למצב הנקרא "קטואסידוזיס"- חומציות יתר של הדם הנגרמת כתוצאה ממחסור באינסולין ופירוק של שומן וחלבונים בכבד. במצב כזה נצפה לראות אפתיות והקאות, ולעיתים כבד מוגדל, קטרט בעניים, דלקת בכליות או בשלפחוית השתן והשמנה.
בסכרת ימצאו רמות גבוהות מהרגיל של גלוקוז בדם ובשתן וכן נראה רמות גבוהות מהרגיל של אנזימי כבד וחוסר איזון באלקטרוליטים. בדיקת שתן תוכל לחשוף גם רמות גבוהות של "קטונים" שהם תוצרים של פירוק חומצות שומן בכבד ובכליות.
צילומי רנטגן ואולטרסאונד יעזרו לאבחן מחלות נוספות הקיימות יחד עם הסכרת כמו אבנים בדרכי השתן, דלקת בלבלב ובכבד.
טיפול
בבית חולים לחיות שדמה,הטיפול מבוסס על הוספת פעילות גופנית לשגרת יומו של כלבכם והקטנת דרישת הגוף לאינסולין, תוך כדי החזרת הדרישה למזון ושתייה לרמות תקינות. מכיוון שעודף משקל מהווה סיכון גדול לחלות במחלה ומקשה על הטיפול בה, מטרה עיקרית בטיפול היא ירידה במשקל באופן מבוקר והדרגתי. יחד עם הוטרינר תתכננו שגרת חיים ודיאטה מתאימה.
רוב הכלבים הסכרתיים מטופלים ללא סיבוכים, אך עבור חלק מהכלבים המצב מאתגר יותר ויהיה על הבעלים לשים לב למצבי היפוגליקמיה (רמה נמוכה של גלוקוז בדם) או היפרגליקמיה (רמה גבוהה של גלוקוז בדם) והווטרינר יתדרך אתכם בהתאם. מומלץ לנהל טבלה שבועית של צריכת המזון של כלבכם, תוצאות בדיקת רמות גלוקוז, מנת אינסולין יומית וכן משקל גוף על מנת לעקוב אחר מצבו הבריאותי.
כמות הגלוקוז היומית הנרדשת לכלבכם תלויה בחומרת המחלה, גיל הכלב, משקל הכלב ומינו. הווטרינר יעקוב אחר כמות הגלוקוז ויתאים את כמות האינסולין בהתאם.
בנוסף, מומלץ לעקר כלבות סכרתיות על מנת למנוע בעיות הורמונליות בזמן המחזור העלולים לסבך את בריאות הכלבה.
יש להבין ולזכור שסכרת הינה מחלה כרונית וזו אינה ניתנת לריפוי אלא לניהול. בעזרת הטיפול המתאים ושיתוף פעולה בין הבעלים לווטרינר, ניתן לשמור על מצב בריאותי מאוזן וכלבכם יוכל להמשיך לחיות חיים מאושרים וארוכים.

בברכה,

בית חולים לחיות שדמה