היפוגליקמיה בגורי כלבים זעירים.) Toy breeds).

היפוגליקמיה (היפו=תת,גלוקוז=סוכר,אמיה=דם) או מיעוט סוכר בדם הוא מצב שבו רמת הסוכר בדם נמוכה באופן קיצוני מהרמה הנורמאלית .במצב כזה תפקודן של מערכות רבות בגוף עלול להיפגע. המוח, שהגלוקוז הוא מקור אנרגיה הראשי של, עלול במיוחד להיפגע ממצב זה.

היצירה של גזעי כלבים שונים, מייצגת מאות שנים של רבייה סלקטיבית בכדי ליצור גזעים נפרדים עם מאפיינים רצויים ודומים. אי שם בכל רבייה וסלקציה זו, גזעי צעצוע נחשבו רצויים ופותחו. דוגמאות אופייניות לכלבים קטנים מאוד אלו הם: פומראניאן, ביז'ון פריזאי, פודל ננסי, יורקשייר טרייר, שיצו ועוד רבים.

קחו בחשבון שאם הכלבים אלה הם כל כך זעירים כמבוגרים, כמה קטנים הם חייבים להיות כגורי כלבים. התינוקות הקטנטנים הללו נוטים להחליף את שיני החלב שלהם מאוחר יחסית, ולכן יש להם בעיות בלעיסת מזון יבש. בנוסף יש להם גם קושי בשמירה על טמפרטורת גוף שגורמת להם להיראות אדישים שהם סובלים מקור. שני גורמים אלו: צריכת מזון מופחתת וקושי בשמירת רמות נורמאליות של סוכר בדם תורמים למצב מסוכן של היפוגליקמיה. היפוגליקמיה, תורמת עוד יותר לאפאטיות והאדישות, חוסר קואורדינציה (המוח לא יכול לשרוף שומן או חלבון ומסתמך אך ורק על סוכר), ואפילו התקפים אפילפטיים.

לפני האימוץ:

גורי טוי אינם בובות משחק. הם חיות זעירות אשר דורשות תשומת לב רבה לפחות עד שהם מבוגרים מספיק.צריך להאכיל אותם 4-6 פעמים ביום במזון גורים מתאים ורך עד אשר יוכלו לאכול אוכל מתאים. בנוסף, הגורים הללו צריכים מקום נעים וחמים לישון בו.
גורים אלו חייבים להיות מטופלים בצורה קבועה נגד פרעושים (אין להם מספיק דם לתת..) אם הם מראים סימני שלשול או הקאות יש מיד לקחת אותם לווטרינר לטיפול.
במידה ואינכם יכולים לספק בית מתאים ותשומת לב מספקת לגורים אלו, שיקלו לאמץ כלבים אחרים.

במידה ויש לכם כבר גורי טוי בבית החזיקו עמכם תכשירים מיוחדים שמספקים אנרגיה בצורת סוכר.
כמו "נוטריקל" ו"נוטריפאואר".

אם הגור שלכם מראה סימנים של אדישות והוא קר קיים מצב שהוא סובל מירידה ברמת הסוכר. החישו אותו במהירות לווטרינר. כעזרה ראשונה, ניתן למרוח על החניכיים מעט סירופ מתוק או מי סוכר. הוא לא צריך לבלוע אותו.
בבית החולים הוא יקבל אינפוזיה לווריד ורמת הסוכר שלו תיבדק. בהתאם לממצאים הוא יקבל טיפול ולרוב יידרש אשפוז של 24 שעות לפחות. גורי טוי היפוגליקמים אשר נמצאים באשפוז מקבלים בנוסף אנטיביוטיקה. הסיבה לכך היא שאם יש זיהום חיידקי, החיידקים צורכים את הסוכר.
בעיות נוספות כמו שלשולים הקאות ובעיות כבד התפתחותיות יכולות לתרום למצב של ירידת רמת הסוכר.
כאשר הגור שלך מגיע הביתה לאחר אפיזודת ההיפוגליקמיה, חשוב לעקוב אחר צריכת מזון ולהיות מודע לכל שינויים ברמת האנרגיה שלו. כשגור נעשה גדול יותר, גורמי הסיכון יפחתו,השיניים יתחזקו, יתפתחו מאגרי שומן בגוף ומערכת החיסון תתבגר. בסופו של דבר, הסיכון להיפוגליקמיה נהיה מינימאלי והגור יכול להמשיך בחיים כמו כל גור אחר, משחק, לועס ולומד כיצד להיות חיית המחמד שלכם בצורה הטובה ביותר.

לשאלות נוספות המתעוררות בנוגע לגור שלכם פנו אילנו ונשמח לעזור.
בברכה,
ד"ר רון רם
ד"ר עופר נריה

בית חולים לחיות שדמה