מהי מחלת הפרוו?

מחלת הפרוו היא מחלה ויראלית בכלבים הנגרמת על ידי הוירוס פרוווירוס. המחלה פוגעת בעיקר – במעיים וגורמת להקאות, שילשולים, חום וירידה ביכולת של הגוף להילחם במחלות. מחלה זו חמורה וקטלנית בעיקר בגורים. שני גזעים נפגעים ממנה בצורה חריפה והם הרוטוויילר ודוברמן, אך המחלה קטלנית גם בגזעים אחרים ובכלבים מעורבים גם כן.

כלבים נדבקים כאשר הם מלקקים, בולעים או אוכלים חומר המכיל את הווירוס. הוירוס הזה עיקש במיוחד ונשאר בסביבה לא מטופלת כחצי שנה. עקב כך הדבקות בוירוס יכולות להתרחש לאורך כל השנה.

מהם התסמינים של מחלת הפרוו בכלבים?

גורי כלבים נדבקים בווירוס בעיקר מהסביבה הנגועה. הווירוס דוגר כשבועיים בגוף הכלב. כשהווירוס מתפרץ התסמינים הם לרוב, אפאטיות וחוסר תיאבון, מלווה בהקאות ושילשולים דמיים. הגורים מתים מהר מאוד מהתייבשות וחנק כתוצאה מההקאות החוזרות. גורים בגילאים של 6-8 שבועות הם הפגיעים ביותר. כלבות שחוסנו נגד המחלה מעבירות לגורים שלהם את הנוגדנים אך אלה מתפרקים בגוף הגור והיכולת שלהם להגן עליו יורדת לקראת גיל שלושה חודשים.

איך מטפלים במחלה?

הדרך הבטוחה ביותר להתמודד עם המחלה היא לחסן מפניה.החיסון הראשון נעשה כבר בגיל 6 שבועות והוא חייב להתבצע כל שבועיים לאחר מכן עד 12 או 16 שבועות. הצורך הארוך בחיסון נובע עקב הימצאות הנוגדנים של האמא בדם הגור והם מונעים ממערכת החיסון של הגור לפתח בעצמה נוגדנים כלפי המחלות השונות. ככול שעובר הזמן רמת הנוגדנים האמהיים יורדת והיכולת של מערכת החיסון של הגור ליצור נוגדנים משל עצמה עולה.

הווירוס הורס את התאים של המעיים וגורם לזיהומים להיכנס למערכת הקרדיווסקולרית ולגרום לאלח דם ומוות. לרוע המזל עדיין לא קיימת תרופה נגד הווירוס עצמו, לכן הטיפול הנחוץ הוא מתן נוזלים ותרופות לווריד כדי לתקן את ההתייבשות ולטפל בזיהומים המשנים המסוכנים לחיי הכלב. טיפול אינטנסיבי זה יכול לקחת בין ימים בודדים לשבוע. לאחר מכן דרוש המשך טיפול בבית עם תרופות ותזונה מתאימה

הווירוס נכנס גם לעצמות ופוגע במח העצם. שם נוצרים בנוסף תאי מערכת החיסון ועל ידי כך פוגע במערכת החיסון של הגור. גורים רבם מתים כתוצאה מהנזק המשני שגורם הווירוס.. לכן, לאחר שהגור יצא מכלל סכנה והחלים מהמחלה יש לחסנו בהקדם האפשרי.