מהי מחלה וסטיבולרית?

בגוף,שיווי המשקל נשלט על ידי קולטנים באוזן התיכונה, אשר פועלים במקביל עם אזורים מסוימים במוח.אלה הם המרכיבים של המערכת הוסטיבולרית. בעיה שמתגלה או גורם שפוגע במערכת הזאת יגרום לאיבוד שיווי המשקל. איבוד שיווי המשקל יתבטא על ידי הטיית הראש,עמידה מפוסקת ונטייה ליפול על הצד או להתגלגל או ללכת במעגלים. בנוסף, ניתן לראות תזוזה מהירה של העיניים מצד לצד.תזוזה זו נקראת ניסטגמוס.


לכן, מחלה וסטיבולרית הינו מונח כללי אשר מתייחס למחלה במערכת שיווי המשקל של הגוף.

מה הם הסימפטומים של מחלה וסטיבולרית של כלבים?(Old dog vestibular disease)

מחלות רבות יכולות לגרום לאיבוד שיווי המשקל,הנפוצות ביותר היא דלקת אוזניים, גידול במוח ובאוזן התיכונה,בעיות במערכת הדם כמו התייבשות, רעלים או מתן תרופות מסוימות לאורך זמן רב ,וכן בכלבים מבוגרים סינדרום הנקרא- old dog vestibular disease.

Old dog vestibular disease הוא מצב בו מתפתחים סימנים וסטיבולורים במהירות בכלב מבוגר.הסימנים הקליניים מתפתחים בצורה חריפה מאוד ומהירה לפעמים תוך דקות.אלה יגרמו לאובדן יכולתו של הכלב להגיב לסביבה. אם איבוד שווי המשקל הוא כה חריף הכלב לא יעמוד על רגליו כלל.
ניסטגמוס הוא סימן קליני שנראה לעיתים קרובות בתופעה זו.עקב הסחרחורת שהכלב חווה הוא יפתח ככול הנראה גם בחילה והקאות.

מה הם הגורמים לold dog vestibular disease ואיך ניתן לאבחן את המצב הזה?

הגורם המדויק למחלה הזו עדיין לא ידוע למדע. האבחון נעשה על ידי ההיסטוריה הרפואית של הכלב (בעצם איבוד שיווי משקל חריף ומיידי), ע"י בדיקה ניורולוגית מקיפה (אין חולשה ואין סימנים ניורולוגים אחרים) ועל ידי אי מציאת גורמים אחרים כגון זיהומים באוזן או גידולים למיניהם.לקיחת ההיסטוריה הינו צעד חשוב באבחון משום שהכרחי לדעת אם היו שיניים התנהגותיים לפני האירוע המוחי. הבעלים צריך לשים לב אם היו שינויים או סימנים חשובים כגון: גירוד וניעור אוזניים,מחסור בשתייה,השתנה מרובה,עייפות וחולשה שנמשכה זמן רב או חשיפה לרעלים או צמחים מסוימים.

מהי מחלת הנפילה (אפילפסיה) בשונה מהמחלה הוסטיבולרית?

בקצרה, מחלת הנפילה (אפילפיסה),זהו מצב בו המוח שולח באופן אקראי רצף אותות חשמליים לשרירי הגוף. במהלך ההתקף, הכלב או החתול חווים סידרה של עוויות או התקפים חוזרים.העוויתות עצמן לא כואבות, אבל החיה נמצאת במצב מאוד מבולבל וקולני לפניהן ואחריהן.ישנן רמות שונות של עוויתות מקלות מאוד עד מעורבות של כל השרירים בגוף ואיבוד הכרה.הסיבות למחלת הנפילה הן מגוונות וקשורות לגזע, גיל החיה, מצב בריאותי ואפילו חוסרים באבות מזון מסוימים.

מהו הטיפול הנדרש למחלה וסטיבולרית?

נמצא קשר בין תת פעילות בלוטת התריס למחלה הוסטיבולרית בכלבים זקנים. בעזרת בדיקת דם, ניתן לראות אם קיים מחסור בהורמון בלוטת התריס. אם כן ,הטיפול הוא פשוט יחסית, על ידי מתן טבליה יומית אשר מכילה את ההורמון החסר.
במידה והיו הקאות יש לתת עירויי נוזלים ותרופות נגד בחילות.במידה ויש זיהום או דלקת באוזן חובה לטפל באנטיביוטיקה ונוזלי שטיפה מתאימים,למצב זה.

אם כלבכם אובחן כחולה בold dog vestibular disease הפרוגנוזה היא טובה יחסית והוא אמור לחזור לפעילות כמעט מלאה בטיפול נכון או מלאה תוך ימים ספורים.

בברכה ,
בית חולים לחיות שדמה.