למה אנשים מגדלים תרנגולות בחצר או על גג הבית? מסיבות שונות – אהבת חיות, רצון בביצים זולות או כאלה שאינן תוצר של התעשייה, ניסיון לחמוק מאחיזת הברזל של תרבות הצריכה ועוד.

אבל לא משנה מה הסיבה שבגללה אנשים מגדלים תרנגולות – תרנגולות צריכות לאכול והן צריכות לאכול באופן בריא. אל תטעו – תרנגולות אינן יכולות לאכול כל דבר. ישנם מאכלים שונים שאינם בריאים, ואפילו קטלניים, לתרנגולות. כמו בכל הנוגע לתזונה, אין אחידות דעים לגבי כל אחד מהמזונות שתמצאו ברשימה הבאה. עם זאת, השתדלנו לכלול את הדעות השונות במקומות שבהם אין הסכמה בין המומחים השונים.


ירקות

תפוחי אדמה

בקליפות תפוחי אדמה וגם בחלקים הירוקים שלהם מצוי חומר הקרוי סולנין – זהו רעל שבכמויות גדולות גם יכול להוביל למוות אצל התרנגולות. מותר לתת רק תפוחי אדמה שבושלו היטב (הרתחה במים איננה מספיקה!) אבל יש להימנע מקליפות ומתפוחי אדמה לא מבושלים. דרך אגב: בטטות אינן שייכות למשפחה של תפוחי האדמה (קרובות יותר לגזר, למי שרוצה לדעת) ולכן אין בעיה איתן.


בצל

תרנגולות אמנם אינן בוכות כשהן חותכות בצל, אבל החומר שאחראי על התופעות הללו הוא חומר מזיק לבעלי חיים רבים – וגם לתרנגולות. אסור לתת לתרנגולות בצל, ומכיוון שהרבה מהתבשילים הביתיים מכילים בצל צריך לזכור זאת לפני שנותנים לתרנגולות שאריות מהאוכל שלכם.


שום

החומר שנמצא בבצל נמצא גם בשום אבל בכמויות קטנות יותר. מחקרים שונים הראו שלשום יש יתרונות בריאותיים שונים ולכן יש שממליצים לתת שום לתרנגולות, אבל בכמויות קטנות בלבד.


עגבניות

בעוד שהפרי מותר לאכילה, השיח עצמו רעיל ויש להימנע ממתן עלים ממנו לתרנגולות. (וכן, עגבנייה זה אמנם פרי ולא ירק אבל רובנו עדיין חושבים על העגבנייה בתור ירק ולכן היא באגף הירקות של הרשימה.)


חצילים

כמו עגבניות – מותר את הפרי אבל אסור לתת את העלים.


חסה

לא בכמויות גדולות – הערך התזונתי שלה נמוך ובכמויות גדולות היא גם יכולה לגרום לשלשול.


תרד

בכמויות קטנות הוא מומלץ, אך בכמויות גדולות עלול לפגוע ביכולת של התרנגולת לעכל סידן.


ירקות אחרים

מה שלא אסור לתת, מותר ומומלץ לתת. ירקות קשים (כמו גזר או כרוב) מומלץ לקצוץ כדי שהתרנגולות תוכלנה לאכול אותם, או אפילו לבשל. שאריות מותר לתת אבל אסור לתת ירקות שנרקבו או שהעלו עובש.


פירות

אבוקדו

לא לתת לתרנגולות. הפרי הטעים (רק כשזו העונה שלו) פיתח הגנה נגד מזיקים – חומר רעיל לפטריות וטפילים בשם פרסין. החומר נמצא בעיקר בקליפה, בגלעין בעלים ובענפים, אבל גם קצת בבשר הפרי – בכמות שאיננה מזיקה לבני אדם אבל יכולה להיות מסוכנת לתרנגולות.


ענבים

מומלץ לא לתת ענבים עם גרעינים – בגרעין יש רעל שבכמויות גדולות מזיק לתרנגולות.


בננות

הפרי של הבננה בסדר – ואפילו מומלץ כי הוא מכיל פוטסיום שהתרנגולות צריכות – אבל אסור לתת להן את הקליפה.


תפוחים

יש שממליצים לא לתת תפוחים לתרנגולות – בגרעיני התפוח יש ציאניד בכמות קטנה. ככל הנראה הכמות קטנה מכדי לפגוע בתרנגולות אבל מי שרוצה להיות זהיר יכול לוותר על מתן תפוחים לתרנגולות שלו.


פירות הדר

ישנם מחקרים שמראים שפירות הדר פוגעים ביכולת של הגוף לספוג סידן. מחקרים אחרים מערערים על הקביעה הזו. מסקנה? רוב התרנגולות בכלל לא אוהבות פירות הדר אז אפשר פשוט להימנע ממתן הדרים לתרנגולות.

פירות אחרים

כמו שאמרנו לגבי ירקות – מה שלא אסור, מותר ומומלץ. יש להקפיד לא לתת פירות עם עובש או פירות רקובים.


מזון מן החי

בשר

למרבה הפלא – מותר, בכמויות קטנות ועדיף לאחר בישול בלבד. תרנגולות אינן צמחוניות ובטבע הן אוכלות גם חלבון מהחי. בשר יכול להיות חלק מהדיאטה של התרנגולות אבל לא בכמויות גדולות. בשר חי עלול להכיל בחידקים וטפילים ולכן מומלץ להימנע ממנו ולתת רק בשר שעבר בישול או צלייה. כמו כן, יש להימנע ממתן בשר שמן – לא לתת שומן ולא לתת בשר שבושל עם הרבה שמן ומלח.


בשר עוף

מה שנאמר לגבי בשר נכון גם לגבי בשר עוף – אבל אתם באמת רוצים לתת בשר עוף לתרנגולות שלכם?


דגים, פירות ים

מותר, אבל יש לבשל לפני שנותנים. גם כאן יש להקפיד על כמויות קטנות.


ביצים

מצד אחד מומלץ לתת לתרנגולות ביצים – תוספת מצוינת לחלבון ולסידן. מצד שני – יש עדויות לכך שתרנגולות שקיבלו ביצים למאכל החלו לאכול גם את הביצים שהן הטילו. מי שרוצה להיות בטוח יכול לתת את הביצים כשהן מרוסקות היטב. ביצים מבושלות – בהחלט אפשר לתת.


מוצרי חלב, גבינות וכדומה

מותר והתרנגולות אוהבות, אבל לתת רק בכמויות קטנות. צריך לזכור שהתרנגולות אינן מותאמות לעיכול חלב ולכן יש להקפיד על הכמות. אסור לתת גבינות עם עובש. חשוב להימנע ממעדני חלב למיניהם שמלאים בסוכר, חומרים משמרים ושאר בעיות תזונתיות.


דברים אחרים

קטניות

ישנן קטניות שמכילות חלבון מסוג מסוים שמשמש את הצמח כקוטל חרקים ולכן אסור לתת קטניות כאלה כשהן יבשות או טריות – שעועית, פול, חומוס ודומיהן. בישול או הנבטה של הקטניות הללו מביא להתפרקות החלבון ואז הן מותרות ואפילו מומלצות לתרנגולות.


פסטה

יש לבשל את הפסטה לפני ההגשה. שאריות של פסטה עם רוטב מאוד תשמחנה את התרנגולות, אבל אם הרוטב כולל הרבה מלח ושמן או מרכיבים אחרים ברשימה שאינם מומלצים, אז כדאי לוותר. בנוסף, כיוון שלפסטה מקמח לבן אין ערך תזונתי גבוה, יש להימנע ממתן כמויות גדולות.


אורז

מה שנאמר לגבי הפסטה, נכון גם לגבי האורז.


לחם

בלי להגזים. לחם מקמח לבן איננו תורם הרבה לתזונה של התרנגולות ולכן חשוב להימנע ממתן כמויות גדולות. לא לתת לחם עם עובש. לחם יבש אפשר לתת אבל התרנגולות לא תמיד ישמחו לאכול אותו.


אלכוהול

אסור. מלבד זה שחבל לבזבז אלכוהול טוב על תרנגולות – הן לא הופכות לנחמדות יותר אם הן שותות – ובנוסף,  זה מסוכן להן.


שוקולד

אסור לתת לתרנגולות שוקולד. החומר הכימי שאחראי על טעמו המוכר של השוקולד נקרא תאוברומין – זהו חומר רעיל לבעלי חיים רבים, וביניהן גם התרנגולות. בנוסף, שוקולד לרוב גם מכיל הרבה סוכר ושומן – רכיבים שאינם מומלצים לתרנגולות שלכם.


מלח

תרנגולות זקוקות למעט מלח בתזונה שלהן. בכמויות גדולות הוא עלול להזיק.


דגני בוקר

למרות התדמית הבריאה שלהם, חלק מהדגנים הללו מלאים בסוכר, מלח ושומן. יש להימנע ממתן דגנים עשירים בסוכר, ולתת רק את אלה שאין בהם סוכר ומלח.


חטיפים

כיוון שחטיפים הם לרוב סוכר ומלח בעטיפות שונות, כדי לשמור על בריאותן, עדיף לא לתת מהם לתרנגולות. אכילת חטיפים בכמות קטנה אולי לא תגרום להן להיות חולות, אבל מדובר במזון לא בריא שיש להימנע ממנו.


אוכל לחתולים

אסור. אוכל לחתולים איננו בריא לתרנגולות ומומלץ להימנע ממנו.


אוכל לכלבים או לארנבונים

מותר, אבל רק מדי פעם ובכמויות קטנות.


פרחים

לא ברור למה שמישהו ירצה לתת פרחים לתרנגולות, אבל בכל מקרה זה לא מומלץ – פרחים מלאים בחומרי הדברה, ויש גם לא מעט פרחים שהינם פשוט רעילים. אל תצפו מהתרנגולות שלכם להבדיל בין צמחים רעילים ללא רעילים!


עשבים שונים

עשבים טריים יכולים להיות תוספת מבורכת לתזונת התרנגולות. עם זאת חשוב לוודא שלא מדובר בצמח רעיל – כפי שאמרנו לגבי פרחים, תרנגולות לא יודעות להבדיל בין צמחים רעילים ללא רעילים, אלא רק בין מה שטעים לבין מה שלא טעים.


שאריות

באופן כללי אין לתת לתרנגולות שאריות מזון שאינן ראויות למאכל אדם – רקובות, מעלות עובש וכדומה. התרנגולות אינן פח אשפה ויש להקפיד על התזונה שלהן.


תזונה נכונה היא הדרך הטובה ביותר לשמור על בריאות התרנגולות שלכם, להאריך את חייהן וליהנות מחברתן המלבבת של יצורים חמודים (אם כי לא הכי חכמים) אלה. אל תסמכו על התרנגולות שלכם להקפיד בעצמן על תזונה נכונה – כמו בני האדם, הן לא תמיד יודעות להבדיל בין מה שטעים וכיף לאכול, לבין מה שבריא וכדאי לאכול.