בעוד שכולם יודעים שכלב אפשר (וצריך) לחנך, חתולים אינם זוכים לתשומת לב חינוכית רבה כל כך. עם זאת, חתולים עלולים לפתח התנהגות בעייתית, שעלולה להקשות על החיים שלנו- ואולי גם על החיים של החתול. איך מתקנים התנהגות שלילית אצל חתולים? האם ניתן ללמד חתול שלא לשרוט או לנשוך?

התשובה היא שאפשר, ועל כך בשורות הבאות.

חתולים יכולים ללמוד

בין אם אנחנו מדברים על תיקון התנהגות, חינוך או אילוף – אנחנו מדברים למעשה על לימוד. למרות האמונה הנפוצה שאי אפשר לאלף חתולים, חתולים יכולים בהחלט ללמוד. למעשה החתול הוא חיה אינטליגנטית למדי, בעלת יכולת למידה בלתי מבוטלת. היכולת של החתול ללמוד, למעשה מאפשרת לו ללמוד אותנו ולדעת כיצד לגרום לנו לתת לו מה שהוא רוצה. אבל הכיוון ההפוך אפשרי גם הוא: אתם יכולים ללמד את החתול שלכם לעשות דברים שאתם רוצים שהוא יעשה.

חתולים מגיבים בצורה טובה לחיזוקים חיוביים – חטיף, ליטוף, מילה טובה. תוכלו אפילו ללמד אותם להכיר את השם שלהם, ולבוא כשאתם קוראים להם. לעומת זאת, חיזוקים שליליים – מכות, צעקות וכדומה – מובילים ברוב המקרים לתוצאות בלתי רצויות: החתול יכול לפתח התנהגות חששנית ואפילו מצוקה, והסיכוי שהוא ילמד משהו- הוא נמוך. בנוסף, גם אם תצליחו לפתח אצל החתול התנהגות רצויה כלשהי בצורה כזאת, קרוב לוודאי שהיא תבוא עם נזקים התנהגותיים אחרים. לעומת זאת, חיזוק שלילי "עדין" – ריסוס מים, ריחות דוחים וכדומה – יכול לעבוד במקרים רבים.

לפעמים לא צריך ללמד

כפי שתראו בהמשך, חלק מהפתרונות לבעיות התנהגות אצל חתולים, אינן מבוססות על לימוד – הן מבוססות על פיתרון לבעיה האמיתית, שבאה לידי ביטוי בהתנהגות הלא רצויה של החתול. כדי לטפל בבעיות התנהגות, צריך להבין קודם כל את הסיבה להתנהגות ומה גורם לה. כשמבינים את הסיבה ניתן למצוא את הפיתרון המתאים – לעיתים הוא דורש לימוד או הרגלה ולפעמים הוא דורש שינוי בסביבת החיים של החתול שלכם, או בגישה שלכם כלפיו.

בשורות הבאות נבחן שתי בעיות התנהגות נפוצות אצל חתולים, וכמה רעיונות לפיתרון הבעיות הללו.

החתול מפגין חרדה ובעיות פסיכולוגיות דומות

הבעיה: החתול נבהל כמישהו בא לבקר או כשיש רעש כלשהו, ומתחבא מתחת למיטה או בתוך השמיכות.

רעיונות לפיתרון:

קודם כל: אל תפריעו לו להתחבא. אל תוציאו אותו מהמחבוא שלו, אל תרימו אותו על הידיים. אל תביאו אנשים לראות אותו שם – הדבר רק יעצים את הפחד של החתול.

חשוב שלחתול יהיה מקום שאליו הוא יכול לברוח. הצעד הראשון לטיפול בחרדה של החתול, הוא לוודא שיש לו מקום שאליו הוא יכול לברוח כדי להרגיש בו בטוח. אסור למנוע מהחתול לברוח ממה שמפחיד אותו, אך בו זמנית אין לעודד אותו – אל תיגשו אליו כדי לעודד אותו במילים טובות, מכיוון שהוא עלול ללמוד שזאת התנהגות רצויה. תנו לו את המרחב שלו, ואת הזמן שלו הוא זקוק כדי להירגע.

דרך אחת להתמודד עם חרדה היא למנוע הופעה והימצאות של גורמים שמבהילים את החתול. אם רעש מבהיל אותו – יש להימנע מרעש; אם יציאה מהשגרה מבהילה אותו – יש להקפיד על שיגרה. הבעיה עם הפיתרון הזה, היא שאנחנו הופכים לתלויים לחלוטין בהתנהגות של החתול, ונאלצים לסדר את החיים שלנו בהתאם למצב שלו. זהו פיתרון זמני שמתאים לחתול שנמצא במצב קשה -אבל כדאי לחפש פיתרונות אחרים לטווח ארוך.

במקום להימנע לחלוטין מהגורמים המפחידים, יש לבחור בגישה הדרגתית: להרגיל את החתול לאט לגורמים הללו. לא להביא מיד עשרות אורחים לבית, אלא להתחיל באורח או שניים. הרגילו את החתול באופן הדרגתי לרעשים שונים – גם אם החרדה לא תיעלם לחלוטין, העוצמה שלה תפחת.

אם החתול עדיין צעיר, חשוב להעניק לו סביבה בטוחה, הרבה תשומת לב וחום. תנו לו להיפגש בהדרגה עם הרבה גירויים ועם הרבה אנשים, כדי שהוא יהיה רגיל לכך מגיל צעיר. התנהגות פחדנית בגיל הזה קלה יחסית לתיקון- ועל ידי טיפול נכון ניתן למנוע השתרשות שלה אצל החתול.

אצל חתול בוגר, חשוב לחזק התנהגות חיובית: אם הוא יוצא מהמחבוא – תנו לו חטיף ותגידו לו כמה מילים טובות. אל תתעקשו ללטף אותו, אלא תנו לו להתקדם בקצב שלו. אם יש אורחים שהוא מוכן להתקרב אליהם -בקשו מהם לתת לו חטיף אהוב.

באופן כללי, התנהגות חרדתית אצל חתולים דורשת גישה סבלנית וסובלנית. תנו לחתול סביבה בטוחה והקפידו שלא לכפות עליו לעשות דברים שגורמים לו חרדה. כשהוא ירגיש בטוח המצב שלו ישתפר.

החתול נושך ו/או שורט

הבעיה: החתול נושך אתכם או שורט אתכם כשאתם משחקים איתו, מנסים ללטף או להרים אותו על הידיים.

רעיונות לפיתרון:

קודם כל: החתול לא כועס עליכם, והנשיכה או השריטות הן לא עונש על ההתנהגות שלכם כלפי החתול.

האם כואב לחתול? האם נושך או שורט כשאתם נוגעים במקום מסוים? ייתכן ומדובר בבעיה בריאותית כלשהי, וכדאי לקחת אותו לבדיקה אצל ווטרינר תורן או וטרינר רגיל בשעות הפעילות.

כשהחתול שורט או נושך, ייתכן שמדובר במשחק – הוא חושב שאתם משחקים איתו ומגיב בהתאם, כמו שחתולים משחקים. באופן כללי, כאשר משחקים עם החתול יש להימנע משימוש בידיים ככלי משחק – קחו צעצועים מתאימים ותנו לחתול לתקוף אותם ולא אתכם. כך חתולים משחקים – אם אתם לא רוצים שהם ישרטו וינשכו אתכם, אל תגישו להם את הידיים כחלק מהמשחק. אפשר להשתמש בקול חזק (נשיפה וכדומה) ברגע שהחתול מתנהג באגרסיביות כלפיכם. הפסיקו את המשחק בכל פעם שהחתול נהיה תוקפני מדי – כך הוא ילמד שמשחק אגרסיבי גורם למשחק להיפסק.

ישנם מקרים שהחתול מרגיש פתאום מאוים ולכן הוא מגן על עצמו – אפילו אם רק ליטפתם אותו, ייתכן שמשהו פתאום הבהיל אותו. שמרו על שלווה ודברו אליו בקול רגוע. אל תענישו אותו, מכיוון שהדבר רק יגביר את החרדה שלו. אם החתול שלכם חששן ובעל חרדות- הקפידו ללטף אותו בזמן שהוא רגוע, ושימו לב אם הוא מפחד או לא.

לפעמים, לחתול פשוט נמאס. הוא אמנם רוצה שתלטפו אותו, אבל אפילו ליטופים יכולים לעייף בשלב מסויים. לרוב, לפני שהוא יגיב באגרסיביות לליטוף, הגוף שלו יהפוך מתוח וקשה, ואולי האוזניים שלו יופנו אחורה. לימדו לזהות את הסימנים הללו לפני שהחתול תוקף, וכך תדעו מתי להניח לו לנפשו.

אפשר לחזק את ההתנהגות החיובית של החתול, וללמד אותו שלא לתקוף: כשהוא בא להתלטף איתכם תנו לו חטיף. לאחר זמן מה – כשהוא לא נוהג באגרסיביות – תנו לו עוד חטיף והפסיקו ללטף אותו. חיזרו על התהליך שוב ושוב כשבכל פעם אתם מאריכים את זמן הליטוף. כך החתול ילמד שהוא מקבל חטיף כשהוא מתנהג יפה. כמובן שאם הוא מתנהג בצורה אגרסיבית באמצע הליטוף, אין לתת לו חטיף.

שימו לב שלעיתים התוקפנות של החתול איננה באמת כלפיכם: לדוגמה, קורה לכם שהחתול יושב על החלון וצופה החוצה, וכשאתם ניגשים אליו הוא מנסה לשרוט אתכם? ייתכן והוא ראה בחוץ ציפור והתוקפנות (הטבעית שלו) כלפי הציפור, הופנתה אליכם כשניגשתם אליו.

בכל מקרה – עונש אלים, ולו המכה הקלה ביותר, עלול לגרום לתוצאות בלתי רצויות. החתול יכול להבין זאת כאגרסיביות מצידכם, שרק תגרור תגובה אגרסיבית מצידו ותחזק את ההתנהגות שלו.

שגרה מונעת

בעיות התנהגות רבות יכולות להימנע אם רק נקפיד על כמה צעדים פשוטים ושגרתיים:

• לשמור על בריאות הגוף של החתול: תזונה נכונה, טיפולים כשצריך, סירוס או עיקור, בדיקה שגרתית אצל הווטרינר. בעיות התנהגות רבות נובעות פשוט מבעיה בריאותית שניתן למנוע.

• לשמור על בריאות הנפש של החיתול: להעסיק אותו באמצעות משחקים, לתת לו סביבה בטוחה ומתאימה, להתנהג אליו כמו שמתנהגים לחתול, ולא כאילו הוא בו אדם עם זנב חמוד, לבוש בפרווה וחמוש בשפם.

גם אם החתול שלכם מפגין התנהגות בעייתית אל תתייאשו. נסו להבין אותו ולמצוא את הגורמים להתנהגות. ייתכן והווטרינר שלכם יוכל לסייע לכם בייעוץ ובהכוונה – הרי יש לו כבר הרבה ניסיון עם חתולים ועם הבעיות הנפוצות, והפחות נפוצות שלהן.