לחץ דם גבוה הוא נושא חשוב ביותר ברפואת בני אדם (הומנית). אורח חיים מתוח ומהיר, עישון ודיאטה עשירה במלח, כל אלה תורמים שמצב זה עלול להיות מסוכן וכמעט כולם יודעים עד כמה רציני זה יכול להיות. אבל מה עם חיות המחמד שלנו? הן לא מעשנות או דואגות למשכנתא, והן לא סובלות ממשקעי כולסטרול בכלי הדם שלהן. הן, לעומת זאת, סובלות מלחץ דם גבוה במיוחד כשהן מזדקנות.

מה הנזק מלחץ דם גבוה?
בעיות מלחץ דם גבוה נוצרות, כאשר כלי דם נהיה צר וקטן מדי עבור הזרימה בלחץ גבוה העוברת דרכו. תארו לעצמכם שאתם מחברים צינור גינה רגיל לברז כיבוי אש. הלחץ עלול לגרום לצינור הגינה להתפוצץ. זה מה שקורה לכלי דם קטנים מדי תחת לחץ גבוה-המים מתיזים לכל עבר. כמו באנלוגית צינור הגינה, התוצאה ללחץ דם גבוה בגוף היא דימומים. מאחר וכלי הדם שנפגעו הם קטנים, הדימום יכול להיות לא מורגש אבל צירוף של הרבה דימומים קטנים והרס רב של כלי דם יכולים ליצור בעיות גדולות לאורך זמן.
רשתית העין היא בסיכון גבוה במיוחד, עיוורון (פתאומי או הדרגתי) לעתים קרובות, יכול להיות הסימן הראשון של לחץ דם גבוה. הכליות, גם הן יעד לפגיעה, כיוון שהן מסתמכות על כלי דם זעירים לסינון רעלים ממחזור הדם. מחלת כליות היא גורם חשוב ללחץ דם גבוה בנוסף לכך, מחלת הכליות מחריפה כאשר לחץ הדם גבוה.
לחץ דם גבוה גם מגדיל את הסיכון ל"תסחיף:" היווצרות של קרישי דם זעירים הנוצרים בעת זרימת דם לא נורמאלית. קרישי דם אלו יכולים להגיע למגוון רחב של יעדים בלתי צפויים כולל המוח ..
מה גורם ללחץ דם גבוה בחיות המחמד?
כשל (אי ספיקת) כליות כרונית.
היפרתירואידיזם: עודף פעילות של בלוטת התריס. מחלה של חתולים בעיקר.
מחלת גלומרולרי (מחלה של מערכת הסינון של הכליות).
מחלת קושינג (עודף ייצור סטרואידים בבלוטת יותרת הכליה).
סכרת.
אקרומגאלי-מחלה הורמונאלית של עודף ייצור הורמון גדילה.
פוליציטמיה-עודף ייצור של כדוריות דם אדומות.
פיאוכרומוציטומה-גידול המפריש אדרנלין.
בבני אדם, לחץ דם גבוה נחשב לעתים קרובות מחלה "ראשונית". בבעלי חיים, יתר לחץ דם ראשוני הוא יוצא דופן, כמעט תמיד ישנה מחלה הגורמת לו.
אנו ממליצים על מדידת לחץ דם בבדיקות תקופתיות של חיות מחמד מבוגרות או כאשר מתעורר חשש כגון איבוד ראייה או מחל כליה.
בבעלי חיים, הסטטוסקופ,פשוט לא רגיש מספיק וחייב להתלוות בבדיקת אולטרא סאונד או דופלר. באמצעות אולטרסאונד או הדופלר, הצליל של הלחץ הסיסטולי מומר לאות קולי. לא ניתן למדוד את הלחץ הדיאסטולי בחיית המחמד מבלי להציב צנתר מיוחד בתוך העורק, ולכן אנחנו מסתפקים במדידת הלחץ הסיסטולי בלבד. בחיות מחמד, קריאה של 160 בגזעים בינוניים וגדולים, נחשבת כבר כדי סיכון גבוה לפגיעה באיברים.

כיצד מטפלים בלחץ דם גבוה?
במידה וקיימת מחלה אשר גורמת לעלייה בלחץ הדם, אז המטרה הראשונית היא לטפל באותה מחלה.
במקביל החיה תקבל מזון מיוחד ותרופות מתאימות שיעזרו להוריד את לחץ הדם.
בדיקה תקופתית כל 3-4 חודשים של לחץ הדם תעזור לנתר בעיות ולהתאים טיפול אופטימלי לחייה שלכם.
בברכה
ד"ר רון רם
ד"ר עופר נריה

בית חולים לחיות שדמה