כשל כליות כרוני:

 הכוונה במחלה כרונית או כשל של הכליות,היא לומר בעצם שיש ירידה בתפקוד מהמצב הנורמאלי במבנה ובפעילות אחת הכליות או שתיהן.בדרך כלל בעיות אלו יאובחנו כאשר רמת התפקוד של הכליות תרד מספיק בשביל להראות בבדיקות דם ושתן שגרתיות.

תפקידי הכליות הינם:

-הוצאת פסולת מטאבולית מהגוף.

-שמירה על מאזן מלחים ומים של הגוף.

-ייצור מגוון של הורמונים, כולל אריתרופואטין.

כשל כליות מופיעה בשתי צורות: חריף-אקוטי וכרוני.כשל כליות אקוטי קורא מהר יחסית תוך מספר ימים ובמקרים מסויימים השפעותיו הפיכות. בניגוד לכך, כלש כליות כרוני קורה תוך חודשים או שנים ושהנזק שנעשה הוא בלתי הפיך. הטיפול בכלבים ובחתולים הסובלים מכשל כליות כרוני הינו טיפול תומך ונועד להארכת חיים ולשמירה על איכות חיים.

הכליות מורכבות מהרבה מאוד יחידות הנקראות נפרונים.הנפרון היא היחידה האחראית על סינון הדם ושימור מאזן המלחים והמים. כמו אצל בני אדם, גם אצל כלבים וחתולים תפקוד הכליה נשאר נורמאלי עד שכשני שליש מכמות הנפרונים נהרסת. במצב זה, הסימפטומים של כשל כליות יראו בבדיקות ובהצגה הקלינית של החיה.בגלל עובדה זו קשה מאוד לאבחן כשל כליות לפני שחלק נכבד מהנפרונים אבד. כתוצאה מכך מחלת הכליה הכרונית היא מחלה שקשה לזיהוי אלה עד שמבצעים בדיקות דם ושתן או שהחיה נהיית חולה מאוד.

המטרה החשובה בטיפול בכשל כליות כרוני היא, לזהות את המצב כאשר הוא יחסית בחיתוליו ולנסות להאט או לעצור את קצב ההתקדמות. בגלל שקיימת נטייה לאבחן את המחלה כאשר היא כבר במצב מתקדם מאוד,קשה לקבוע את הגורם המקורי לכשל הכליות. למרות שבדרך כלל מאבחנים את המחלה בכלבים וחתולים מבוגרים זו אינה מחלה הקשורה בזקנה.

מה הם הסימפטומים לכשל כליות כרוני?

כלבים וחתולים עם מחלת כליות  מתונה יכולים להיראות בריאים לגמרי.לעומת כלבים וחתולים עם מצב מחלה מתקדם יראו מאוד חולים והסימנים הקליניים הראשונים שיראו הם סימנים הנובעים מעצם הפגיעה ביכולת הכליה לרכז שתן:

-שתייה מרובה.

-השתנה מרובה.

סימנים נוספים יהיו:

-איבוד משקל.

-פרווה מדובללת וחסרת ברק.

-תיאבון סלקטיבי.

ככול שהמחלה מתקדמת ישנה אי יכולת של הכליה להיפטר מפסולת מטאבולית של הגוף,בעיקר שתנן-אוראה שהוא תוצר פירוק חלבונים.רמת האוראה עולה בדם ומצב זה נקרה אוראמיה.

הסימנים הנראים כאשר ישנה אורמיה הם:

 -איבוד תיאבון.

-הקאות.

-כיבים בפה.

-ריח אמוניה מהפה.

-חולשה.

-עייפות ואפאטית.

הפגיעה במבנה הכליה ובפעילותה גוררת גם השפעה על מערכת הדם והלב.אנמיה נוצרת כאשר הכליה לא מייצרת את ההורמון החשוב אריתרופואטין,ופגיעה נוספת היא עלייה בלחץ הדם שיכולה להוביל לעיוורון  פתאומי,שבץ ופגיעה נוספת בכליות ובלב.

איך מתבצע האיבחון?

–  הווטרינרים בבית חולים לחיות שדמה יעזרו בבדיקת שתן  כדי לקבוע את יכולת ריכוז השתן של הכלב או החתול.ולראות אם ישנם גורמים  זיהומיים שתורמים לפגיעה בכליות.

-בדיקות דם מלאות שכוללות ספירת דם ובדיקות תפקודי כבד וכליות נותנים תמונה ברורה של המחלה קצב ההתקדמות שלה ואופן השפעת הטיפול עליה.

-בדיקת לחץ הדם חשובה בכדי למנוע תופעות של שבץ ועיוורון פתאומי ואיבוד חלבון בשתן  שיכול להזיק  ולהרע לתפקוד הכליות.

-צילומי רנטגן ובדיקות אולטרסאונד  משמשות להערכת גודל הכליה ,מציאת גידולים או סיבות אחרות לפגיעה הכליתית ולהערכת מצב הכליה.

מהו הטיפול לכשל כליות כרוני?

למזלנו,ניתן להתאים טיפול לחיות החולות בכשל כליות כרוני ולספק להם איכות חיים טובה כמו כן הארכת חיים בחודשים עד שנים.בטיפול מתמקדים בשמירה על מצב הידרציה, נתינת אוכל מתאים לבעיית הכליות, תרופות להקלה על הסימפטומים של הבחילות וההקאות.אנטיביוטיקה להילחם בזיהומים. כמו כן , ניתנים ויטמינים,ברזל ותרופות להורדת לחץ דם ולעיתים הורמונים מסויימים שיעזרו לגוף להתמודד עם מצב האנמיה ולחץ הדם הגבוה.חשוב מאוד להקפיד לתת מים לחיות החולות בכשל כליות. עירויים אלו ניתנים לביצוע בבית הלקוח.

לצורך הצלחת הטיפול, נדרשות ביקורות שגרתיות בשביל להעריך את השינויים שעוברת הכליה ועל ידי כך להתאים  את הטיפול הניתן. תכיפות הביקורות תלויות בסוג הטיפול המוצע ובחומרת מחלת הכליה.

לסיכום,כמו כל מחלה כרונית, שיתוף הפעולה עם הבעלים של החתול או הכלב חשובים להצלחת הטיפול ושיפור איכות החיים שלהם.אנו בבית חולים לחיות שדמה ,נשמח לסייע ולייעץ במידה וחיית המחמד שלכם אובחנה כחולה במחלת כליה כרונית.

בברכה,

בית חולים לחיות שדמה.