הכליות מבצעות ואחראיות על מגוון רחב של פעולות בגוף.אחת מהם, היא הפעולה של סילוק הרעלים, אשר נוצרים עקב פעילות האיברים, אל מחוץ לגוף. הכוונה בכשל כליות היא: שהכליות אינן יכולות לסלק את הרעלים מהגוף.המילה אקוטי פירושה: מיידי וחריף.כלומר,כשל הכליות התפתח בזמן קצר מאוד-עד מספר ימים –זהו מצב מסוכן וחמור של סכנת חיים ממשית.

ישנם הרבה מאוד גורמים היכולים לפגוע בכליות ולהביא למצב של כשל כליות אקוטי.

רעלים מוכרים ונפוצים אשר גורמים לכך:

-שושנים (בחתולים)

-צימוקים וענבים.

-נוזל צינון רדיאטור.

-משככי כאבים למיניהם כדוגמת "אדוויל"(החומר הפעיל –איבופרופן)

גורמים נוספים שעלולים לפגוע בכליות הם:זיהומים מחיידקים ומחלות שונות כגון "עכברת" (לפטוספירוזיס),אבנים בדרכי שתן ,חסימות של דרכי שתן, התייבשות, מכות חום, עקיצות חרקים למיניהן והכשות נחש.

מה הם התסמינים לכשל כליות אקוטי?

-חולשה ואפאטיות.

-חוסר תיאבון.

-ירידה בתדירות מתן שתן וכמות שתן.

-הקאות.

-שלשולים

-לעיתים שתייה והשתנה מרובה.

איך מתבצע האבחון?

האבחון נעשה על ידי בדיקות דם מקיפות ובדיקות שתן. צילומי רנטגן והדמיה בעזרת אולטראסאונד יכולים להראות את היקף הפגיעה ולעיתים את הגורם לכך.

מהו הטיפול לכשל הכליות האקוטי בכלבים וחתולים?

הכלב או החתול החולה יקבלו עירוי של נוזלים, מלחים ותרופות לווריד.הנוזלים חשובים להידרציה, "שטיפה" של הכליות ואיזון מלחים וחומציות בדם.התרופות יכללו לרוב אנטיביוטיקה,תרופות משתנות, תרופות למניעת חומציות בדם (בשל הרעלים בדם), תרופות לעידוד תיאבון וויטמינים.

בטיפול חייבים לשים לב לכמות השתן המיוצרת על ידי הכלב או החתול.חשוב לשים לב ללחץ הדם שיכול לעלות לרמה מסוכנת עקב כשל הכליות, לגרום לבעיות משניות חמורות כמו בצקות בגפיים, בריאות ובמח. כמו כן, קיים סיכון להאטת קצב הלב בשל הצטברות רמות גבוהות של אשלגן בדם שיכול להוביל עד כדי הפסקת פעילותו.

מהו צפי ההחלמה (פרוגנוזה) בכשל כליות אקוטי?

כשל כליות אקוטי הינו מצב חמור וקיימת סכנת חיים ממשית לחיית המחמד.כשל כליות אקוטי בניגוד לכרוני הינו מצב הפיך.לרוב, אם הבעלים מביאים את החיה מספיק מוקדם, קיימת עדיין אפשרות להציל אותה.

במידה ולא נטפל בזמן בכשל כליות אקוטי,הכליות יפגעו בצורה בלתי הפיכה ואז, גם במידה והחיה תשרוד, יתפתח כשל כליות כרוני אשר ילווה את החיה ויצריך טיפול מיוחד לכל משך חייה.

בברכה,ד"ר רון רם

בית חולים לחיות שדמה