ייחום בכלבות

הייחום הוא תקופת ההזדווגות של נקבות. כשחל הייחום, אומרים שהכלבה "דורשת" או "מיוחמת". הייחום הראשון אצל כלבות קורה בדרך כלל בגיל שבין 12-6 חודשים. כלבות מהגזעים הגדולים עשויות להתייחם לראשונה רק בגיל 12 עד 24 חודשים. אורכו של המחזור השלם הוא כ – 5 חודשים, ומכאן שיש 2-3 תקופות ייחום בשנה. קימים הבדלים בין כלבה לכלבה, אך המחזוריות אצל כל כלבה נוטה להיות קבועה.

שלבי מחזור הייחום

  1. טרום ייחום (proesterus) – שלב זה מתחיל בהופעת דימום מהנרתיק ונמשך בדרך כלל כ- 10 ימים. בתקופה זו כלבים זכרים מגלים עניין רב בכלבה, אך היא עדיין לא מוכנה להזדווג איתם.
  2. ייחום (esterus) – בשלב זה, הנמשך בין – 9 ל 13 יום, הכלבה מוכנה לקבל את הכלב הזכר והיא מסוגלת להרות. ההפרשה מהנרתיק יותר צהבהבה ופחות דמית. הכלבה תעמוד בשקט ותזיז את זנבה הצידה כשנוגעים בגבה או כשהזכר מנסה לעלות עליה.
  3. לאחר הייחום – שלב זה הוא תקופה של פעילות בשחלה אך אין בו סימנים נראים לעין. לעתים קרובות, בשלב זה קורים הריונות מדומים.

מספר נקודות חשובות

למרות שהסיכוי הגבוה ביותר להריון הוא בין הימים 8-15 , לא תמיד נשמע הטבע לחוקים. יש לשמור על הכלבה בבית וללכת לטיולים עם רצועה בלבד, במשך כל שלושת השבועות של טרום הייחום והייחום, במידה ורוצים למנוע הריון. להרבעה מתוכננת רצוי לכוון לימים 10-13 מתחילת הדימום.

מניעת הריון

אין להרביע כלבות לפני גיל שנתיים, היות והריון מהווה מעמסה כבדה על האם בשלב הגדילה הפיזיולוגית. אנו ממליצים למנוע הריונות לא רצויים בכלבות מעורבות מחשש שלא ימצאו בתים חמים לכל הגורים מההמלטה.

קימות שלוש שיטות למניעת הריון:

  1. מניעת כל מפגש עם זכרים בעונת הייחום – המלצה המתאימה לכלבות הגדלות בתוך הבית בלבד. את בעיית הדימום ניתן לפתור על ידי חיתול מיוחד שניתן לרכוש במרפאה. את טירדת ה"מחזרים" (כלבי השכונה) קשה לפתור.
  2. זריקה הורמונלית למניעת ייחום – זהו טיפול נפוץ מאוד, המקביל לגלולות אצל נשים, הניתן באין בררה אחרת למניעת הייחום והריון לא מתוכנן.
  3. ניתוח עיקור – זהו ניתוח "רציני" הכרוך בפתיחת בטן הכלבה, הרדמה כללית ושמירה קפדנית על תנאים סטריליים.

יש לזכור שהמידע שניתן כאן הוא כללי. לא לכל הכלבות מחזוריות דומה. יש להיוועץ ברופא אם הכלבה אינה מתייחמת בצורה אופיינית. לעתים, בעיות במחזור הייחום עשויות להתריע על בעיות חמורות יותר, וכדאי להקדים ולטפל בהן.

נשמח לענות על שאלות נוספות בכל עת, בביקור במרפאה או בפניה טלפונית.
דפי מידע בנושאים נוספים, כולל טיפול בחתולים, ניתן לקבל בבית החולים.

בהצלחה,
ד"ר רון רם וצוות בית החולים לחיות – שדמה.