צירפתם חבר חדש למשפחתכם-כלבלב חמים ונהדר.
חשוב להבין, שכלב איננו בובה, הוא בעל חיים עם צרכים ורגשות ושעלינו, הבעלים מוטלת האחריות לספק עבורו צרכים אלו.
בהגיענו לבחור גזע עלינו להכיר מראש את ההבדלים בין גזעי הכלבים השונים והמאפיינים הכללים לכל כלב ומהו הטיפול בכלב אשר יידרש מאיתנו.

טיפול בכלב מורכב מכמה תחומים וכמובן שניתן ורצוי להיעזר בילדים בנושא זה אך חשוב להבין ולקחת בחשבון שלרוב, טיפול בכלב הוא באחריותנו, המבוגרים ולקבל זאת באהבה והבנה.

טיפול בכלב מתחיל ביום הבאתו לביתנו: נכין לו אזור משלו, מיטה או שמיכה עבה עליה ישן ולשם יחמוק כאשר ירצה להירגע ולנוח. רצוי מאוד שהמיטה של הכלב תמוקם באזור שקט יחסית של מרכז הבית, למשל פינה בסלון, מכיוון שכלבים מאוד אוהבים להיות בעניינים ומרגישים הכי בנוח כאשר הם יכולים להשגיח על המתרחש עם עין אחת פקוחה. כך עובדים כל האינסטינקטים שלהם והם נשארים נינוחים. אגב שינה, טיפול בכלב בצורה נכונה מחייב לדעת שאחד התנאים הכי חשובים לבריאותו של הכלב שלנו הוא שינה איכותית. מחקרים מעידים שכלב יכול לשרוד תקופות ארוכות יחסית ללא מזון ומים אך ללא שינה ימות תוך ימים בודדים(!) לכן מיקום מקום מרבצו במרכז ההתרחשויות סמוך לבני המשפחה הוא אידיאלי עבורו.

אוקי, הגענו הביתה, מה עוד חשוב לדעת על טיפול בכלב?
מומלץ לבחור עבור הכלב מזון איכותי אשר ימלא את כל צרכיו התזונתיים ולא יהיה צורך לתת לו תוספות מהאוכל הביתי. מזון כלבים איכותי הוא הפתרון התזונתי הטוב ביותר עבור כלבנו ומונע בעיות של השמנה, מחלות חניכיים ושיניים וחוסך טרחה וכסף רב לבעליו.
טיפול בכלב כולל פעילות גופנית קבועה הממריצה את חילוף החומרים בגופו, בריאה ללב ומערכת הדם, מסייעת לשמור על משקל תקין ושומרת על ערנותו וחיוניותו של הכלב וכן של בעליו..  J

טיפול בכלב מחייב שגרת חיסונים מסודרת המתבצעת במרפאה הוטרינרית אליה אתם משתייכים וכן ביקורות בריאות כלליות ובדיקת שיניים מפעם לפעם.

טיפול בכלב מצריך ערנות לבריאותו ומצב רוחו הכלליים וביקור אצל הרופא וטרינר במידה ועולה החשד שמשהו לא תקין עם כלבנו.
גם כלבים עשויים לסבול ממחלות עונתיות, התקררות או וירוס ולכן טיפול בכלב יצריך מאיתנו מעט יותר תשומת לב ופינוק שכלבנו יקבל באהבה וברצון.

טיפול בכלב אינו אומר שעלינו לשהות כל דקה פנויה במחיצתו של כלבנו, לרוץ איתו או ללטפו. גם הכלב ישמח למעט שקט מידי פעם ויקבל באהבה רבה את הזכות הפשוטה לשהות עימנו באותו החדר.
לכלבים שונים ישנה פרווה שונה, לעיתים קצרה וחלקה ולעיתים ארוכה וסבוכה ולכן טיפול בכלב אחד מצריך שגרת טיפוח שונה מאשר בכלב מסוג אחר.

אם בחרתם כלב בעל פרווה ארוכה יש לקחת בחשבון שכחלק מטיפול בכלב עליכם להברישו באופן קבוע ולהתיר קשרים, לקלחו ולהביאו למספרת כלבים מקצועית מפעם לפעם על מנת לשמור על בריאות עורו ופרוותו.

יש לבדוק את אוזניו של הכלב ולוודא שאין ריחות רעים המעידים על דלקת וכן לנקותן מידי פעם באמצעות מגבון לח. אין להשתמש בשמן שכן זהו מצע אטרקטיבי במיוחד לחיידקים האוהבים חום ולחות וישמחו להשתכן באוזניו של כלביכם אם תעניקו להם את התנאים המתאימים. ניתן לרכוש תמיסה מיוחדת לניקוי אוזניים ולהשתמש בה.

ככלל, לכלבים אין ריח רע. ישנם כלבים להם ריח גוף חריף יותר וישנם כלבים שריחם בקושי מורגש אך ריח רע מעיד על בעיה בריאותית כלשהי ומצריך בירור. יתכן וזו האוזן, יתכן ואלו השיניים. יתכן ופשוט צריך לגשת לספר ולנקות את אזורי ההפרשות על מנת שלא יצברו לכלוך ויעודדו התפתחות של דלקות וזיהומים מקומיים.

טיפול בכלב מפתח מיומנויות של אחריות ודאגה לאחר, ערנות ומעניק ניסיון וידע רב בתחומים מגוונים.
טיפול בכלב וגידולו כחבר אמיתי הוא חוויה חיובית וחשובה מאוד המסבה הנאה רבה לכל בני המשפחה.