טיפול בחתול הוא חוויה מדהימה, פשוטה ומורכבת מאין כמוה.
אני יכולה לדבר ולספר שעות וימים על מגוון החוויות העצום שעברתי בטיפול בחתול זה או אחר ותמיד סיפורי יהיו מלאים בקסם והתפעלות מן היצורים הכל כך מיוחדים האלו.
אז אם ככה: מה צריך לדעת על טיפול בחתול?האמת? כמעט כלום והמון גם יחד.

מה שטוב בטיפול בחתול זה שמלבד כללים בסיסיים שנכונים לכל חיית מחמד אותה נבחר לגדל בביתנו החתול מצריך מינימום של מאמץ ואין צורך בהכנות מיוחדות לפני שמביאים חתול הביתה.
כמובן, שאם בחרנו בגזע מיוחד של חתולים אליו יש לנו רגשות עזים במיוחד יש לקחת בחשבון צרכים ספציפיים של אותו הגזע ואז טיפול בחתול עשוי להיות מורכב יותר.
אני אסביר: טיפול בחתול מעורב, פשוט, קצר שיער שאספנו מהרחוב או קיבלנו מהמלטה של שכנים או מכרים עשוי להסתכם ב2-3 דקות ביום.

טיפול בחתול מסוג כזה דורש מאיתנו בסה"כ שנגיש לו מים ואוכל טריים פעם או פעמיים ביום, ואחת למספר ימים ננקה את ארגז הצרכים שלו-במידה והחתול גר עימנו בדירה סגורה. חתול שיש לו אפשרות לצאת החוצה מן הבית ולטייל בגינה, תמיד יעדיף לעשות את צרכיו הרחק אי שם, במקום נסתר מן העין והאף. בכלל, טיפול בחתול קצר שיער לא מצריך מאיתנו כל התערבות בשגרת הטיפוח הקבועה שלו, למעט מקרים מיוחדים בהם אין אנו מעוניינים שהחתול ילקק ויבלע חומרים מסוימים מהם התלכלך. אם החתול ישב על כתם שמן גדול והשמן נדבק לפרווה-רצוי להעניק לחתול מקלחת טובה וייבוש במגבת ואף בפאן(תנסו, אולי אפילו תצליחו J ) בכדי שלא יבלע כמות כה גדולה של חומר רעיל ומזהם. בד"כ חתולים מעורבים הם שובבים ואנרגטיים ולהם חושים מפותחים מאוד של חיית פרא. למעשה, בעת טיפול בחתול מעורב עלינו לקחת בחשבון שהחתול ישמח להסתובב בחוץ, עשוי להביא לנו טרף קטן מידי פעם ולמעט דרישה מינימאלית לתשומת לב, הוא שמח בעצמאותו ואפילו קנאי לה.

בשום מקרה, ולא משנה מה שמעתם, לעולם, לעולם אין לעקור את ציפורני החתול שברשותכם ומניסיון רב שנים אני יכולה לומר לכם שאין טעם בגזירת הקצוות החדים. טיפול בחתול מצריך הבנה שציפורניו חיוניות לו להגנה על חייו. אורך חיים של חתול ממוצא נע בין 17-22 שנים ולעולם אין להציבו במצב בו הוא עשוי לעמוד חסר כל הגנה מול תוקף.

חתול ללא ציפורניים לא יכול לטפס ולהימלט וזהו נישקו העיקרי.
חתול שגזרנו את ציפורניו לא ינוח ולא ישקוט עד אשר ישחיזן מחדש..
חתולים בעלי פרווה ארוכה מאידך, הם סיפור שונה לגמרי. טיפול בחתול בעל פרווה סמיכה וארוכה מצריך מאיתנו הברשות קבועות למניעת קשרים וראסטות גדולות, והסרת שיער משוחרר מגופו על מנת שלא יבלע יותר מידי פרווה בזמן שהוא מתנקה. בעת טיפול בחתול ארוך שיער יש להקפיד על תזונה מתאימה ומומלץ מאוד להאכילו מזון איכותי המסייע במניעת היווצרות כדורי פרווה בקיבתו ועלולים לגרום לשיבושים ודלקות במערכת העיכול.

טיפול בחתול עם מבנה פנים פחוס מצריך תשומת לב לניקיון הפרשות באזור העיניים והאף ובעת רחצה יש להקפיד שלא להתיז מים ישירות לאפו על מנת שלא ישאף אותם לריאותיו.
מאוד מומלץ כחלק מטיפול בחתול ארוך שיער להגיע למספרת חתולים מקצועית אחת למספר חודשים על מנת להעניק טיפול יסודי לחתולינו.

במידה ונוצרות ראסטות בפרוותו של החתול ולא נסיר אותן מיד הן ילכו ויתרחבו ולבסוף יכסו את כל גופו של החתול מקצה הזנב ועד לסנטרו והדבר פוגע מאוד בבריאותו, בניקיונו וגורם לו כאב וסבל רבים.
יש להגיע למספרה מקצועית לטיפול בחתול ולאחר מכן להתחיל שגרת טיפוח קבועה ומסודרת. במידה ולא נסיר את הקשרים מגופו של החתול, עלולות להיווצר דלקות עור חמורות על שטחים נרחבים, טפילים ישמחו לשרוץ במקומות אותם החתול לא יכול לנקות ומה רב צערו כאשר אפילו אין באפשרותו להתגרד כאוות נפשו מכיוון שהוא לא יכול לחדור בציפורניו את הקשר.
גם חתולים ביתיים רגועים ושקטים לא דורשים הרבה תשומת לב ורוב הזמן ישמחו אם יניחו להם לנפשם ופשוט יתנו להם להיות נוכחים.
טיפול בחתול, מצריך שמירה על שגרת חיסונים מסודרת ובדיקה תקופתית של האוזניים והשיניים. חתול שיוצא מחוץ לבית מומלץ לחסן נגד כלבת בנוסף לחיסונים הרגילים המומלצים לחתולים.

ניתן בהחלט לומר, טיפול בחתול הוא מטלה פשוטה וקלה עד בלתי מורגשת, המצריכה מאמץ מינימאלי וגורמת סיפוק והנאה גדולים, ומאפשרת לנו ליצור מערכת יחסים מלאת הומור וארוכת שנים עם אחד היצורים המופלאים, הנבונים והפראיים ביותר בטבע.