כימותרפיה ברפואה וטרינרית

אבחון של סרטן הוא מצב מלחיץ עבור בעלי חיות מחמד, והסיכוי להצלחת הטיפול יכול להוות קושי רב לא פחות. עם זאת, החשש שחיות יבלו את ימיהם האחרונים בטיפולים כימותרפיים אינו מוצדק. ידע מוקדם בנוגע לתרופות כימותרפיות, ומה לצפות מהטיפולים, יכול לעזור לבעלי חיות מחמד להחליט על הטיפול המתאים להם.

מתי נעשה השימוש בטיפול כימותרפי בבעלי חיים החולים בסרטן?

כימותרפיה יכולה לשמש כטיפול יחיד לסוגי סרטן ספציפיים, ועשויה לשמש כטיפול משולב עם שיטות טיפול אחרות כגון הקרנות וניתוחים. טיפול כימותרפי בדרך כלל מומלץ אחרי שהסרטן כבר התפשט לאזורים אחרים בגוף (מחלה גרורתית, או באנגלית: 'metastatic disease'), עבור ריבוי גידולים (מחלה רב-מוקדית, או באנגלית: 'multicentric disease'), או במקרה של גידולים שאינם ניתנים להסרה בפעולה כירורגית ('nonresectable disease'). במקרים מסוימים כימותרפיה יכולה לשמש כניסיון לכווץ גידולים גדולים לפני ניתוח, או לעזור למגר סוגי תאים סרטניים מיקרוסקופיים שלא ניתן להסיר בניתוח.

כיצד עובד טיפול כימותרפי?

תרופות כימותרפיות תוקפות תאים שמצויים בתהליך צמיחה וחלוקה.תרופות שונות יכולות לעבוד דרך מנגנונים שונים, כגון פגיעה מהותית בתא הגנטי (DNA) או מניעת התחלקות התא. עם זאת, לתרופות אין את היכולת להבחין בין תאים בריאים לממאירים. כל התאים שמתחלקים במהירות עשויים להיות רגישים לטיפול. הרעלת רקמות תקינות שגדלות במהירות או בעלות התחדשות עצמית בגוף היא הסיבה העיקרית לרוב תופעות הלוואי בטיפול כימותרפי. למרבה המזל, רקמות תקינות ממשיכות לגדול ולתקן את עצמן, לכן נזק קבוע שנגרם מכימותרפיה אינו שכיח.

מהן תופעות הלוואי האופייניות לטיפול כימותרפי?

בהשוואה לבני אדם, בעלי חיים חווים פחות תופעות לוואי חמורות, משום שנעשה שימוש במינונים נמוכים יותר ומוגבל בסוגי תרופות. הרקמות הבריאות שבדרך כלל רגישות לטיפול הן במעי, מח העצם (מה שמיצר את תאי הדם הלבנים והאדומים) וזקיקי השיער.
השפעות ההרעלה במערכת העיכול הן ירידה בתיאבון, שלשולים והקאות (שעשויות להיות מתונות עד חמורות). ברוב המקרים, ההשפעות הללו נפתרות מעצמן או בעזרת תרופות אוראליות שניתנות בבית. למרות שזה נדיר, כלבים מסוימים (וחתולים) עלולים לפתח שלשול חריף שדורש טיפול ונוזלים.
במקרים רבים, תופעות הלוואי המשפיעות על מערכת העיכול לא נראות ביום הטיפול, והן מתרחשות 3 עד 5 ימים לאחר מכן.
דיכוי מח העצם על ידי תרופות כימותרפיות עלול לגרום לירידה בספירת כדוריות הדם הלבנות, שמובילה לרגישות מוגברת לזיהומים. הזיהום בדרך כלל מגיע מגופו של בעל החיים עצמו (כגון חיידקים למיניהם שנמצאים בפה, בעור, במעיים וכו'..). זיהומים חריפים עשויים לדרוש אשפוז לטובת טיפול תומך אינטנסיבי שכולל נוזלים ואנטיביוטיקה תוך ורידית. כשנעשה שימוש בתרופה כימותרפית שידועה כמדכאת מח העצם, ספירת דם מלאה (CBC) נעשית כמה ימים לאחר הטיפול. אם ספירת תאי הדם הלבנים תקינה וחיית המחמד מרגישה טוב, ניתן מרשם לאנטיביוטיקה כטיפול מנע. מינונים שונים של כימותרפיה מותאמים על סמך ספירת הדם. אנמיה (ספירת תאי דם אדומים נמוכה) היא לעתים סיבוך של סרטן.

הכי חשוב שתדעו שאצלנו בשדמה – בית חולים וטרינרי, החבר שלכם בידיים טובות.