טיפול בפרווה של כלבים

על ידי תשומת לב לכמה קווים מנחים כלליים, אפשר בקלות לטפל בפרווה ובעור של הכלב.

מספר עקרונות בסיסיים מתאימים לטיפול בכל הכלבים:

הפרווה והעור משקפים את מצב בריאותו הכללי של הכלב. לכלב בריא יש פחות בעיות עור ופרווה חשוב מאד לשמור על סביבה נקייה.
יש להחליף את המצעים המשמשים לרביצת הכלב באופן שגרתי ואם יש מלונה בחוץ, צריך לדאוג שהיא תהיה נקייה טפילים כמו פרעושים או תולעי מעיים משפיעים על העור ועל הפרווה. למלא אחר הוראות הרופא לגבי הטיפול בטפילים תזונה נכונה הכרחית לעור ופרווה בריאים. מחסור או עודף במרכיבי מזון מסויימים עלולים לגרום לבעיות. היוועץ ברופא לגבי תזונת הכלב.

יש לרחוץ את הכלב בתדירות הנחוצה כדי לשמור אותו נקי. אולם, הרחצה מרככת את פרוותם של גזעים בהם הפרווה צריכה להיות קשה וקפיצית, עלולה להוריד את השמנים הטבעיים מן העור ועלולה להסיר את הברק מן השיער.

כלבים בעלי שיער ארוך יש להבריש ביסודיות לפני הרחצה כיוון ששיער סבוך או מלא בקשרים יתהדק לאחר הרחצה והייבוש. קיימים מוצרים שונים המחזירים את השמנים אל העור והפרווה לאחר הרחצה, ועוזרים לשיער להיות נוח יותר לטיפול. הרופא שלך ימליץ לך על השמפו המתאים לכל הברשה סדירה של הפרווה לא רק שמונעת בעיות בעור ובפרווה, אלא גם מאפשרת לך לגלות בעיות לפני שהן הופכות לחמורות. הטיפול בשיער עשוי לכלול גם סירוק וגם גזירה, תלוי בגזע הכלב. למספר גזעים סגנון תספורת מיוחד ובדרך כלל עושים זאת ספרי כלבים מקצועיים.

אם ברצונך לקחת משימה זו על עצמך, אפשר למצוא את המידע הנחוץ לכך בספריה או בחנויות הספרים.

אם ברצונך לטפל בפרוות הכלב בעצמך, במקום לקחת אותו לספר מקצועי, להלן מספר כללים של "עשה ו"אל תעשה:

דברים שחשוב לעשות:

  • יש לדאוג לציוד ולמיקום המתאימים לטיפול בפרווה. חדר שיש בו מעט דברים היכולים להסיח את דעתו של הכלב הוא הטוב ביותר לשם כך. יש צורך בשולחן או משטח יציבים. ציוד מתאים מקל מאד על הטיפול בפרווה ומשיג תוצאות טובות יותר. כדאי להכיר את הציוד הנדרש לגזע הספציפי של הכלב ולקנות מוצרים מאיכות טובה.
  • יש להבריש את פרוות הכלב לעתים תכופות ובאופן סדיר. יש להרגיל את הכלב לשיגרת הטיפול בפרוותו. היה תקיף, אך נסה להפוך את הפעולה לחוויה נעימה ככל האפשר לכלב. כלבים רבים נהנים מתשומת הלב שהם מקבלים בזמן הטיפול בפרוותם.
  • בזמן הטיפול בפרוות הכלב, יש לקצוץ את הצפורניים ולבדוק את השיניים (כדי לגלות אבן-שן), האוזניים, העיניים, איזור פי הטבעת והעור. אם מתגלות בעיות, אנא התקשר לרופא.
  • היוועץ ברופא לגבי משחה עדינה לעיניים כדי למנוע גירוי העיניים מסבון בזמן הרחצה.
  • חשוב מאד לשים צמר גפן בתוך אוזני הכלב בזמן הרחצה כדי למנוע כניסת מים לתוכן.

דברים שיש להימנע מהם:

  • אל תאבד את הסבלנות בזמן ההברשה. אם המשימה הופכת לבעייתית, הפסק ונסה שוב מאוחר יותר.
  • אל תזניח קשרים בשיער הכלב. הפרד בעדינות את הקשר וסרק אותו עד שייפתח תוך הקפדה שלא למשוך יותר מדי בשיער. קיימים מסרקים מיוחדים לפתיחת קשרים בשיער. צריך תמיד לפתוח את הקשרים בשיער לפני רחצה, כיוון שהרטבת הקשר רק מהדקת אותו. אם צריך לגזור את הקשר במספריים, היה מאד זהיר שלא לפצוע את עור הכלב. אם השיער הופך לסבוך מדי או מתמלא קשרים בצורה קיצונית, ייתכן שיהיה צורך לגזוז את כל השיער.