גארפילד החתול אוהב לאכול לזניה ופרחים; חתולים אחרים מדיפים מאכלים אחרים, נדירים יותר או פחות. כך או כך, תזונה נכונה של חתולים היא הבסיס לבריאות החתול. המזון שאותו החתול מקבל, לא נועד רק לכך שחיית המחמד שלכם לא תהיה רעבה – עליו גם לדאוג לכך שהיא תקבל את כל הויטמינים והמינרלים שלהם היא זקוקה, שהשיניים שלה תהיינה במצב טוב, שהמערכת החיסונית תתפקד כמו שצריך וכן הלאה. מה החתול שלכם צריך לאכול? מה מותר ומה אסור לתת לו? על כך בשורות הבאות.

הערה חשובה לפני שמתחילים: גורי חתולים זקוקים לדיאטה שונה ולטיפול שונה – על כך נרחיב בהזדמנות אחרת; השורות הבאות מוקדשות לחתולים שכבר אינם גורים.

הכלל הבסיסי: תזונה מאוזנת ומלאה

וטרינרים רבים ממליצים לתת לחתול מזון מסחרי שמכסה את כל הצרכים התזונתיים של החתול. מזון מאוזן כולל בתוכו מרכיבים שונים: מחלבון ועד סיבים תזונתיים, ומחומצות אמינו ועד ויטמינים.

כדי לדעת שאכן מדובר במזון שכזה, יש לחפש עליו את ההגדרה "מאוזן ומלא." מדובר בתקן שאמור להיות תחת פיקוח משרד החקלאות ורק מזון שאכן עומד בתנאים שקובע המשרד, יכול להיות מוגדר ככזה. ישנו תקן נוסף שמופיע על מזונות טובים – תקן AAFCO שהינו תקן אמריקאי, שעליו אחראי ארגון ללא מטרות רווח שמפקח על מזונות שונים, גם של בני אדם וגם של בעלי חיים. רשימת המרכיבים המופיעה על האריזה יכולה ללמד רבות על איכות המזון.

בנוסף, יש להתאים את סוג המזון לגיל החתול (מזון לגורים, מזון לבוגרים, מזון לחתולים זקנים), לרמת הפעילות שלו, למקום המגורים שלו (בבית או בחוץ, במזג אוויר קר או חם), לגזע שלו (ישנם גזעים שצריכים יותר קלוריות, אחרים זקוקים למזון שמתאים ללסתות שלהם וכן הלאה), לרגישויות אינדיבידואליות (מחלות, אלרגיות וכדומה), ולגודלו של החתול.

כיום ניתן לבחור בין מזון יבש ובין מזון רטוב. לכל אחד מהסוגים יש יתרונות וחסרונות. בכל מקרה יש להקפיד על מזון איכותי, ותמיד טוב להתייעץ עם הווטרינר שלכם לפני שמחליטים.

האם יש צורך לגוון ולהחליף בין סוגים שונים של מזון? למרות הרצון לגוון, עדיף דווקא לא לגוון- ולשמור על סוג אחד של מזון. גיוון ושינוי יכול להכביד על מערכת העיכול של החתול שצריכה להתרגל שוב ושוב למזון חדש ושונה. כמו כן, החתול עלול לפתח התנהגות בררנית, שמקשה על תזונה מאוזנת וקבועה. את הגיוון ניתן להשיג באמצעים אחרים – על ידי תוספות שונות בכמות מוגבלת ותוך כדי הקפדה על האסור ועל המותר.

הכמות שאותה החתול צריך לקבל, צריכה להיות מותאמת למשקל המומלץ שלו, לרמת הפעילות, לגיל, לגזע ולמצבו הבריאותי. חתולים רבים סובלים מעודף משקל, שגורם לבעיות בריאותיות רבות. חשוב להתייעץ עם הווטרינר שלכם כדי לקבוע את הכמות המתאימה לחתול שלכם.

ולא לשכוח: מים! החתול שלכם צריך לשתות, גם אם חתולים הם לרוב לא שתיינים גדולים. חשוב לדאוג להם למים טריים מדי יום – הם מאוד בררניים בעניין טריות המים שלהם – בכלי נקי וזמין.


תוספות: מותר ואוסר

מותר לפנק את החתול, כמובן, עם תוספות שונות. לפני שנרחיב ונפרט, חשוב לזכור את מה שכבר נאמר: התזונה המתאימה ביותר לחתול, היא תזונה מאוזנת שכוללת את כל המרכיבים הנדרשים לבריאותו. חשוב להקפיד על כך שרוב התזונה של החתול, תגיע מהמזון המאוזן, ואילו התוספות יהוו רק חלק קטן יחסית מהדיאטה של החתול – עד עשרים אחוז מסך כל המזון שהוא אוכל.


אבל ישנם כמה מזונות שאסור לתת לחתול בשום מקרה:

עצמות עוף

אסור! יכולות לגרום לסתימות מעיים, נזק למערכת העיכול, חורים ופציעות פנימיות.


עצמות דג

אסור! כמו עצמות עוף.


אוכל מעופש או מקולקל


בצל ושום

מכילים חומר שגורם לאנשים לבכות, ולחתולים לבעיות של אנמיה חמורה.


אלכוהול

חתולים שיכורים, מצחיקים רק בסרטים. במציאות, חתול שיכור הוא לרוב חתול מת.


מאכלים עם ממתיקים מלאכותיים

הממתיק המלאכותי קסילטול הינו רעיל לחתולים. הוא נמצא בעיקר במסטיקים אבל גם במוצרים אחרים.


שוקולד

רוב החתולים לא אהובים שוקולד והם יודעים למה – גם בכמות קטנה הוא יכול להיות רעיל עבורם.


קפה או תה

גורמים להרעלה.


ענבים

לא ברור מדוע- אבל ענבים גורמים לבעיות בכליות אצל חתולים. לא לשכוח שגם צימוקים הם ענבים!


פירות עם גלעינים

בגלעינים של פירות רבים יש ציאניד. בנוסף, הגלעין עלול לגרום לסתימת מעיים. ניתן לתת לחתול מעט מבשר הפרי- אבל הגלעין מסוכן.


מזון תינוקות

עלול להכיל בצל.


בצק שמרים לא אפוי

תהליך התפיחה איננו טוב לפעילות המעיים.

כמו כן חשוב לזכור שסוכר, מלח ושומן אינם בריאים לחתולים – כדאי להימנע מהם. במזונות תעשייתיים לבני אדם ובעיקר בחטיפים הם מצויים בכמויות גדולות, ולכן מומלץ שלא לתת לחתול שלכם מוצרים אלה, אפילו בכמויות קטנות.


מעבר למזונות האסורים לחלוטין, ישנם מזונות שהדעות לגביהם חלוקות או אינן חד-משמעיות – עדיף שלא לתת, גם אם יש דעות שונות בנושא:


בשר לא מבושל

יכול להכיל זיהומים או טפילים וכדאי להימנע ממתן בשר לא מבושל.


ביצים לא מבושלות

יכולות להכיל סלמונלה או זיהומים אחרים.


חלב ומוצריו

חתולים וחלב הולכים ביחד, נכון? רק בסיפורים. חתולים לא ניזונים מחלב לאחר שהם נגמלים מחלב אם. ישנם חתולים רבים, כמו בני אדם, שהינם רגישים למוצרי חלב – הם ישלשלו או יקיאו. גם אם אתם בטוחים שהחתול שלכם איננו רגיש, אל תיתנו יותר מכמויות קטנות.


יש מזונות שאינם מזיקים בכמויות קטנות ולכן ניתן לתת אבל להקפיד היטב על הכמויות:

טונה בקופסת שימורים

מותר לתת מעט כתוספת, אבל זהו איננו מזון שעליו חתול יכול להתקיים. חסרים בו מרכיבים שונים, וחתול שתזונתו כוללת יותר מדי טונה יסבול מתת-תזונה.


מזון כלבים

כלבים וחתולים זקוקים לתזונה שונה מאוד. מזון כלבים איננו מסוכן בכמות קטנה לחתול אבל בתור תזונה לחתול הוא לוקה מאוד בחסר.


כבד

מאוד טעים, אך בכמויות גדולות עלול לגרום למחסור בוויטמין A.


כל החתולים חכמים, לפחות כך נדמה מסקר מקרי בקרב בעלי חתולים. עם זאת, החוכמה החתולית לא תמיד מאפשרת להם להבין, שלא כל מה שטעים הוא גם בריא. התפקיד של בעליו של החתול הוא לשמור על הבריאות שלו, ולספק לו את התזונה הנכונה – זו שאכן בריאה לחתול ולא רק טעימה. ולזניה? זוהי כנראה מנה שלחתול שלכם עדיף להימנע ממנה.