כלבים הם שמחה, כלבים הם ברכה – חוץ מהרגע הזה כשאתם חוזרים הביתה ומגלים שהכלב קרע את כל הכריות של הספות בחיפוש אחרי אוצר שרק הוא יודע מהו, או כשאתם מטיילים איתו ברחוב אבל מרגישים שהוא זה שמוציא אתכם לטיול, כשהוא גורר אתכם אחריו בעוד אתם נאחזים בייאוש ברצועה.

אז נתקן את האמור: כלבים הם שמחה, אבל בעיקר כשהם מחונכים. כדי לחנך את הכלב ישנן שיטות שונות של אילוף ושל הרגלת הכלב להתנהגות נכונה. בין אם אתם מחפשים מאלף מקצועי, ובין אם אתם מבקשים לעבוד בעצמכם על ההתנהגות של הכלב שלכם, ישנן תמיד כמה שאלות שצריך לענות עליהן: כיצד מחנכים את הכלב? מהן הגישות המקובלות בתחום? על כך בשורות הבאות.

באופן כללי ניתן לחלק את שיטות האילוף השונות לשני סוגים: חיזוק חיובי וחיזוק שלילי.

חיזוק חיובי

בשיטה זאת יוצרים ומחזקים אצל הכלב התנהגות רצויה (חיזוק), על ידי מתן פרס כלשהו (חיובי).

ההתנהגות הרצויה יכולה להיות למשל ישיבה של הכלב (שב!). כאשר הכלב מציית לפקודה הוא מקבל פרס: ליטופים, קריאות עידוד, חטיף או כולם ביחד. מצד שני, אם הכלב לא מציית- הרי שנמנע ממנו משהו שהוא רוצה. לדוגמה: כלב שמשתולל יותר מדי כשהוא משחק עם כדור – אם ניקח ממנו את הכדור עד שהוא יירגע, מדובר בחיזוק חיובי בדרך של מניעת פרס.

יתרונות:

• רוב האנשים מעדיפים להיות טובים – חינוך בגישה חיובית, נעימה יותר לבעלי הכלב.
• תוצאות טובות כאשר מקפידים על קישור בין הפרס לבין ההתנהגות הרצויה.
• העבודה יוצרת קשר טוב בין הכלב לבעלים.

חסרונות:

• כלבים בעלי אופי דומיננטי לא תמיד מפתחים התנהגות רצויה כשמשתמשים בשיטה זאת. האופי שלהם עלול להפוך ליותר חזק, והם יסרבו לקבל את מרות הבעלים.
• השיטה מתאימה בעיקר לחיזוק התנהגות רצויה. לעומת זאת, היא פחות יעילה כאשר רוצים לשנות התנהגות לא רצויה – קשה לחנך כלב לא לעשות משהו על ידי מתן פרס בכל פעם שהוא לא עושה זאת, מכיוון שהקישור בין הפרס לבין אי-עשייה של פעולה, עשוי להיות בלתי מובן לכלב.
• לפעמים מי שבוחר בשיטה הזאת, עושה זאת כי זה נראה קל ונחמד. אבל זה לא תמיד קל וזה דורש התמדה וזמן שאין לכל אחד. כמו כן, מאוד קל להישבר ולתת את הפרס גם כשלכלב לא מגיע לקבל אותו.
• התנהגויות שליליות מאוד (נשיכות ואלימות למשל) דורשות לפעמים תיקון מהיר. החיזוק החיובי לפעמים דורש יותר זמן, ולכן איננו מתאים להתנהגויות שדורשות פיתרון מהיר ומיידי.
• חטיפים יכולים להיות לא בריאים! שימוש בחטיפים לא נכונים שמזיקים לכלב, או מתן יותר מדי חטיפים – מה שעלול להוביל להשמנה, גורר תוצאות לא רצויות לבריאות הכלב.

חיזוק שלילי

חיזוק שלילי יוצר קישור אצל הכלב בין חוויה שלילית ובין התנהגות בלתי רצויה. החיזוק השלילי יכול לכלול דברים רבים:

• מכה או צביטה
• שימוש בכלים לאילוף כמו ספריי מים או אוויר, קולר חשמלי, רצועת חנק וכדומה
• גערה או צעקה
• זריקת מכסה של סיר על הרצפה או חפץ פחות מזיק על הקיר

יתרונות:

• תוצאות מיידיות ונראות לעין
• יש משהו טבעי בגישה: הכלב מבצע פעולה בלתי הולמת > צועקים עליו. לכן קל להקפיד על השיטה שטבועה באופי של רבים, ויש בה פוטנציאל להתמדה.
• פועלת על כלבים חסרי ריכוז

חסרונות:

• שימוש לא נכון ו/או מוגזם בשיטות חיזוק שליליות, יכול לגרום למצב שבו הכלב נפגע מבחינה נפשית. הוא מפחד מהבעלים שלו, מפתח חרדות ולחץ וההתנהגות הרצויה באה עם תוצאות שליליות.
• השיטה עלולה ליצור כעס של הבעלים כלפי הכלב – צעקות ועונשים משפיעים גם על הנותן, ולא רק על המקבל.
• תהליך הלימוד והאילוף עלול להיות לא נעים, וקשה להתמיד לעשות דבר כשהוא לא נעים.
• הכלב עלול להקפיד על ההתנהגות שלו רק כשהבעלים בסביבה, כיוון שהעונש ניתן לו רק כשהבעלים לידו.
• יש מאלפים ובעלים שמשתמשים בעונשים קיצוניים – חשוב מאוד להיזהר משימוש באלימות רבה או מעונשים שמזיקים לכלב.

לא משנה מה השיטה, יש דברים שחייבים להקפיד עליהם

ישנם מספר מרכיבים מהותיים שהינם חיוניים בכל שיטת אילוף.

• קישור ברור ומיידי: כלבים אינם בעלי אינטליגנציה כמו של בני אדם. קשה להם לעשות קישור בין דברים שונים, שלנו נראים ברורים. אם יש מרחק גדול מדי בין הפרס או העונש להתנהגות, הרי שהם לא יבינו את הקשר.
• להקפיד על פרופורציות: לא להיות רכים מדי ולא להיות קשים מדי. אם הפרס או העונש הופך לגדול מדי, סף הגירוי של הכלב ישתנה, והוא לא יגיב יותר לפרסים או עונשים קטנים. יש להתאים את החיזוק להתנהגות הרצויה: שינוי קטן שווה חיזוק קטן ושינוי גדול שווה חיזוק גדול.
• אל תנסו את זה בבית אם אתם לא בטוחים: לכל שיטה יכולות להיות תוצאות שליליות בטווח הקצר ובטווח הארוך. כלב עלול להגיב באלימות על מה שנראה לו כתוקפנות, או להבין לא נכון חיזוק חיובי ולפתח התנהגות שונה.  אם אתם לא בטוחים, התייעצו עם בעלי מקצוע, ולימדו על העניין לפני שאתם מנסים משהו שאיננו תמיד פשוט.

לשלב שיטות, להקפיד על דרך ברורה

החלוקה בין חיזוק חיובי וחיזוק שלילי, היא חלוקה שמאפשרת לנו להכיר ולהבין את השיטות השונות. אין זו חלוקה שחקוקה בסלע, ומותר לשלב בין השיטות. למשל: כלב בעל התנהגות לא רצויה שאנחנו רוצים לשנות, יכול לקבל חיזוק שלילי כשהוא מבצע את הפעולה, וחיזוק חיובי כשהוא נמנע ממנה. כלב שקופץ על מי שנכנס הביתה -יקבל גערה או עונש אחר כאשר הוא קופץ על אורח, וחטיף או קריאות עידוד כאשר הוא נמנע מכך.

עם זאת, חשוב לתת לכלב סביבת עבודה והתנהגות ברורה. הכלב צריך לדעת מהי התנהגות טובה ומהי התנהגות רעה, וחשוב לא לבלבל אותו עם מסרים סותרים. חשוב שכל בני הבית יקפידו על דרך משותפת. אסור שהתנהגות מסוימת תהיה מקובלת על אחד אבל אסורה על אחר.

להתאים את השיטה לך ולכלב שלך

כמו בחינוך ילדים, אין הסכמה מוחלטת לגבי שיטת החינוך הטובה ביותר לכלבים – מומחים ובעלי מקצוע שונים טוענים לעליונות שיטות שונות, ומי שמאמין בשיטה אחת ודאי יפסול שיטה אחרת שמאומצת בחום על ידי בעל מקצוע אחר. ישנה אמירה, שהדבר היחיד ששני מאלפים מסכימים עליו -היא מה שגוי במה שמאלף שלישי עושה. למרות שישנם דברים שכמעט כל מאלף יסכים עליהם, עדיין יש חוסר הסכמה לגבי הפרטים, השיטות והדרכים המדויקות שיובילו את הכלב שלכם להתנהגות הרצויה.

זאת הסיבה שחשוב להכיר את השיטות השונות, ללמוד קצת עליהן ואפילו לראות כיצד הן מבוצעות לפני שבוחרים בשיטה מסוימת. הדבר נכון גם כאשר ניגשים לבחור מאלף לכלב שלכם. האילוף והחינוך לא מסתיימים אחרי כמה שבועות – הם נמשכים לאורך כל חייו של הכלב. השיטה שתבחרו צריכה להיות כזאת שאתם שלמים איתה- גם עם הפעולות שעליכם לבצע וגם עם התוצאות שהיא מביאה. אם תבחרו בשיטה של חיזוק שלילי בעת שאתם לא מסוגלים לצעוק על הכלב שלכם – שלא לדבר על עונשים חמורים יותר – הרי שהשיטה תיכשל. אם אתם בוחרים בשיטת החיזוק החיובי אבל אתם חסרי סבלנות, נוטים לכעוס בקלות ולהתפרץ – קיים סיכוי טוב שהשיטה הזו לא תצליח לכם.

סבלנות וסובלנות: כלים לכל שיטה

בכל דרך שתבחרו ובכל שיטה שתשמשו, כדאי שתכינו שני כלים שבלעדיהם אין סיכוי להצליח: סבלנות וסובלנות.

סבלנות: הכלב שלכם רוצה ללמוד ומסוגל ללמוד אבל זה דורש זמן, הקפדה והזדמנויות. אם תמהרו יותר מדי או שתאבדו את הסבלנות, הרי שהכישלון מובטח. צריך להתכונן לעבודה ארוכה ולא להתייאש במהירות.

סובלנות: הכלב הוא אולי ידידו הטוב של האדם אבל הוא איננו אדם – יש לו אינטליגנציה אחרת והוא חווה את העולם אחרת מאתנו. חשוב להבין זאת ולנסות לראות את העולם מזווית הראיה של הכלב ולא מזאת שלנו. אם הכלב טועה או לא עושה מה שאנחנו רוצים זה לא כי הוא רשע – הוא כנראה לא הבין, או עושה זאת מסיבה שאנו לא מבינים. היו סובלניים כלפי הכלב ונסו להבין אותו ואת הסיבות להתנהגות שלו. זכרו שאילוף וחינוך נוצרים מצירוף של ידע ושל אומנות – של דברים שלומדים ודברים שפשוט מרגישים.

ההתנהגות הלא רצויה של הכלב שלכם איננה משהו שאי אפשר לשנות. צריך לבחור בשיטה הנכונה והמתאימה לכם ולכלב שלכם ובאמצעות שימוש בכלים המתאימים, בסבלנות ובסובלנות תוכלו להפוך את הכלב שלכם לכלב מחונך וטוב, ולשמור על הכריות שלכם שלמות, על הגינה שלכם ללא חפירות ועל הטיולים שלכם ללא משיכות ונשיכות.