כיצד נחנך את הכלב/הגור לעשות את צרכיו בחצר?

ישנו דמיון בין חינוך ילד לשליטה בעשיית צרכיו ובין חינוך גור לעשיית צרכיו בחצר בכך שתקופת הינקות היכולת הפיזיולוגית לשליטה בצרכים מוגבלת מאוד.אך אצל גורים, כבר בגיל חודשיים , מופיע דחף להמנע מלכלוך מרחב המחיה במידה והוא מוגבל. הדחף לעשיית צרכים מופיע: מיד לאחר הארוחה, לאחר התעוררות הכלב משינה (בד"כ מוקדם בבוקר), לאחר פעילות גופנית, בסיום הטיול בחצר, ולאחר גירוי של ריח שתן וצואה שנעשו ע"י הכלב עצמו או כלב אחר.

חינוך הכלב לנקיון – הלכה למעשה

1. יש להוציא גור לטיול לאחר הארוחות, לאחר פעילות גופנית מס' פעמים גדול ככל האפשר ורצוי לפינה קבועה בחצר – "פינת השרותים" בה יטייל ויריח כרצונו.

2. יש לדחות את הטיול הלילי לשעה מאוחרת ככל האפשר ולהקדים את טיול הבוקר כדי למנוע "פספוסים" – גור צעיר יכול להתאפק כ-6 שעות בלבד.

3. תקופת החינוך תלויה בגיל – הכלב בממוצע תארך כשבוע-שבועיים. בתקופה זו יש להגביל מאוד את תנועתו כדי לנצל את רצונו לשמור על תחום מחייתו נקי. יש הממליצים להגביל את תחום מרחב המחיה למלונה או שטח של 1 מ"ר בלבד ובהדרגה להגדיל תחום זה לשאר חלקי הבית ובהתאם לשמירת הנקיון.

תיקון תקלות

1. במידה והכלב לכלך בתוך הבית – ראשית יש לנקות היטב תוך שימוש בחומר חיטוי ריחני, כדי למנוע את משיכת הכלבלב ל"זירת הפשע".

2. בגורים צעירים מאוד, במקרים של העדרות קבועה וארוכה מהבית ניתן להשאיר עיתונים על הרצפה בתחום המחיה ובכך להרגיל את הכלב לעשיית צרכיו על עיתונים. בהדרגה נקטין את כמות העיתונים הפרושים על הרצפה ונגדיל את תחום המחיה של הגור.

3. במידה ותפסנו את הגור לפני עשיית צרכיו עלינו להפסיקו מיידית ע"י הפקודה "לא!" ולהוציאו לחצר מיידית ולשבחו על עשיית צרכיו "בפינת השירותים". בכל מקרה אין להעניש כלב לאחר ששגה.
הענישה תלמד את הכלב לפחד מבעליו ולא תתרום ליכולתו להתאפק.

לסיכום:

חינוך לנקיון הינו פשוט יחסית ומתבסס על רצון טבעי משותף לנו ולכלב ולשמור על מרחב מחייה נקי ככל האפשר.
הגבלת התנועה והוצאת הכלב ל"פינת השירותים" מספר רב של פעמים ביום מבטיחים הצלחה בחינוך לנקיון.

במקרים קשים במיוחד, נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת.

בברכה,
בית חולים גדרות לחיות מחמד
ד"ר רון רם.
055-252-252