פנאומוטורקס: סיפטומים, גורמים ומניעה

פנאומוטורקס ('Pneumothorax') הוא המונח הרפואי שמתאר הצטברות של אוויר בחלל פלאורלי, שטח שבין קיר החזה והריאות. זה יכול להיות מסווג כטראומטי או ספונטני, וסגור או פתוח. כלבים וגם חתולים רגישים לחזה אוויר.

פנאומוטורקס בכלבים

סימפטומים

ישנן ארבע קטגוריות עיקריות של חזה אוויר:

  • חזה אוויר טראומטי.
  • חזה אוויר ספונטני.
  • חזה אוויר סגור.
  • חזה אוויר פתוח.

הסימפטומים משתנים בהתאם לסוג חזה האוויר, אם כי כמה סימנים נפוצים לפנאומוטורקס כוללים נשימה מהירה (tachypnea), קשיי נשימה (קוצר נשימה), נשימה מהירה רדודה מהבטן, וקצב לב מהיר (טכיקרדיה).

חזה אוויר טראומטי

מתרחש כאשר האוויר מצטבר בחלל פלאורלי בשל איזו טראומה, כגון תאונת דרכים.

חזה אוויר ספונטני

כלבים עם פנאומוטורקס ספונטני לעומת זאת, עשויים להראות תסמינים של מחלת ריאות. חזה אוויר ספונטני בשל סיבה שאינה טראומטית, ועשוי להיות ראשוני (כלומר, זה מתרחש בהיעדר מחלה בסיסית כלשהי בריאות) או משני (כלומר, זה קשור לסוג כלשהו של מחלת ריאות).

חזה אוויר פתוח

מתרחש כאשר ישנו פגם במערכת הנשימה, כגון נקב בקיר החזה, וכתוצאה מכך קשר בין מרחב הפלאורלי והאוויר מחוץ; חזה אוויר סגור, מזוהה ללא כל ליקויים בדרכי הנשימהחזה אוויר טראומטי הוא בדרך כלל פתוח, ואילו חזה האוויר ספונטני תמיד סגור.

סוג נוסף של חזה אוויר הוא חזה אוויר עקב מתח, שבו אוויר מועבר אל תוך חלל פלאורלי במהלך שאיפה קבועה, הופך להיות לכוד, נוצרת העברה בכיוון אחד של אוויר לתוך החלל הפלאורלי.

גורמים לפנאומוטורקס

הסיבות משתנות בהתאם לסוג של חזה אוויר. חזה אוויר טראומטי יכול להיות בגלל אירוע טראומטי, כגון תאונת דרכים, מה שמוביל לפציעות חודרניות של הצוואר או בחזהחזה אוויר ספונטני, עלול להיגרם על ידי גוף זר כמו בסרטן הריאות, או מורסה, מחלת ריאות הנגרמת על ידי טפילים, או התפתחות של מבנים דמויי שלפוחית בריאותיו של הכלב, הידועים כבולות ריאתיות.

אבחון פנאומוטורקס

הדמית רנטגן של בית החזה ושני הליכי אבחון ראשוניים ניתן לעשות במקרים של חזה אוויר חשד: thoracocentesis וברונכוסקופיה. Thoracocentesis, שבה צנתר (IV) תוך ורידי המחוברים להארכה מוכנס לתוך חלל פלאורלי, יכול לאשר את האבחנה, והוא יכול לשמש גם כדי להסיר את האוויר מהחלל פלאורלי. ברונכוסקופיה כרוכה בשימוש בצינור דק עם מצלמה זעירה קשורה אליו, המוכנסת לתוך דרכי הנשימה דרך הפה.

כלבים עם חזה אוויר צריכים להיות מטופלים בבית החולים עד שהאוויר בחלל הפלאורלי יעלם או יתייצב. צריך לנקז את האוויר ככל שניתן מהחלל פלאורלי, וטיפול בחמצן בלבד עד שחיית המחמד שלך תתייצב. הסרת אוויר יכולה להתבצע באמצעות thoracocentesis, שבה צנתר (IV) תוך ורידי המחוברים להארכה מוכנס לתוך חלל פלאורלי.

במקרים של חזה אוויר פתוח טראומטייש לטפל בפצעים הפתוחים, לתפור ולחבוש בתחבושת אטומהכמו כן, במקרה של טרואמה יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי ונוזלים לוורידלאחר הטיפול, פעילותו של הכלב צריך להיות מוגבלת לשבוע אחד לפחות כדי למזער את הסיכויים להישנות. סימנים חיוניים, ובכלל זה שיעור ודופק נשימה, צריכים להיות במעקב.

מניעת תופעת חזה אוויר

דרך אחת עיקרית כדי למנוע חזה אוויר טראומטי היא לשמור על הכלבים כלואים והרחק מאזורים מסוכנים כגון כבישים, שכן הם עלולים להיפגע.

בברכה,

בית חולים לחיות שדמה.