החורף כבר כאן, ויש סימנים לכך שהוא עומד להיות סוער וברוך בגשמים. ודאי כבר הכנתם את הבית לקור ולגשם, אבל האם הכנתם את חיות המחמד שלכם? האם יש להן כל מה שהן צריכות כדי לעבור את החורף בשלום?

הכנה נכונה של חיית המחמד ושל הבית חיונית למניעת מחלות וסבל מהכלב, החתול, התוכי או כל חיה שאתם מחזיקים בבית. בשורות הבאות נשתדל לפרט מה עלינו לעשות שנכון לכל חיית מחמד ביתית, אם כי פה ושם ישנן הכנות שמיועדות רק למין מסוים.

תזונת חורף

לפני הכול, זהו סעיף שדורש התייחסות מיוחדת. האם להגדיל את כמות האוכל של חיות המחמד לפני החורף או להקטין אותה?

למה להגדיל: הגוף זקוק ליותר קלוריות על מנת לשמור על חום גוף תקין. לכן יש צורך לתת כמות גדולה יותר של אוכל.

למה להקטין: החיות פעילות פחות בחורף – הן נוטות להתכרבל ולא לצאת החוצה. כתוצאה מכך יש נטייה להשמנה.

התאמת כמות האוכל לחיית המחמד היא חיונית, ותלויה בגורמים שונים – מומלץ להתייעץ עם הווטרינר לגבי החיה המסוימת שלכם. עם זאת ניתן לומר באופן כללי, שחיות שנמצאות בחוץ בחורף, הן פעילות והן גדולות – צריכות כמות אוכל גדולה יותר. חיות שנמצאות יותר בבית החם, או חיות קטנות שאינן פעילות בחורף, זקוקות להקטנת הכמות כדי למנוע השמנה.

וזכרו: גם בחורף החיות שלכם צמאות! אל תשכחו למלא את קערת המים ולוודא תמיד שיש לחיה שלכם מה לשתות.

הכנות לחיות שמתגוררות בחצר

• מחסה מגשם, מקור ומלחות: מלונה בלבד איננה מספיקה. יש לוודא שהיא אטומה לגשם ולרוח. יש לבדוק שהיא יבשה ולא מלאה בלחות – לחות גרועה כמו גשם ויש להימנע ממנה. יש לספק גם שמיכות למרבץ ולהתכרבלות – לא שמיכה אחת דקה, אלא כמה עבות וגם מזרון שייצור הפרדה בין הקרקע לכלב. גם כריות הן רעיון מצוין.

• כשצריך – להכניס הביתה: להכניס הביתה: ישנן חיות שמבלות את הקיץ בחוץ – בחצר או אפילו במרפסת – ובחורף יש להכניס אותן הביתה. למשל תוכים הנמצאים במרפסת פרוצה לרוח, יש להכניס הביתה לכבוד החורף. בכלל: בוא החורף הוא זמן טוב לחשוב על העמידות של חיית המחמד שלכם לחיים מחוץ לבית. גם כלבים שחיים כל הזמן מחוץ לבית – אם יש סערה גדולה, גל קור קיצוני או כלב שחלה, יש להכניס את הכלב הביתה עד יעבור זעם, או עד שהוא יתאושש.

• לא לוותר על פעילות גופנית: קחו את הכלב לטייל ושחקו איתו. כלב שנמצא בחוץ כל הזמן אבל אינו פעיל, אלא רובץ ללא תנועה יכול לסבול מחום גוף נמוך (היפותרמיה.)

• אמצעי חימום חשמליים – רק כאלה שמאושרים לשימוש בחוץ: לדאוג לכלב ולהתקין לו חימום במלונה זה טוב ויפה. אבל אם החימום הזה איננו בטיחותי, ויכול לגרום לשריפה או נזקים אחרים, הרי שיש להימנע ממנו. השתמשו רק באמצעי חימום שנועדו לחוץ, ושלא יפגעו בכלב.

לחפש את החתול לפני שמתניעים את המכונית: אם יש לכם חתול שחי בחוץ, או אם אתם גרים במקום שבו חתולים מסתובבים בחוץ – הקפידו לבדוק מתחת למכונית ובמנוע, כדי לוודא שאף חתול לא מסתתר שם מהקור. הדבר נכון גם אם יש לכם מוסך בבית והחתול שלכם מסתובב שם. הפעילו את הצופר וחבטו על מכסה המנוע מספר פעמים לפני שאתם מתניעים את המכונית.

הכנות לחיות שמתגוררות בבית

• אש גלויה ומקור חום חשוף – סכנה: בין אם זו אח גלויה או תנור ספיראלות ישן וטוב– אל תתנו לחיות המחמד להתקרב יותר מדי. לרוב יש לחיה אינסטינקטים טובים, אבל חיה שרצה בבית יכולה להפיל תנור עומד או להחליק ליד האח. הקפידו על אמצעי בטיחות מתאימים.

• להכין מקום שינה: אם לחתול או לכלב שלכם עדיין אין מיטה – אלא אם כן הוא ישן על הספה – הכינו לו מקום שינה מתאים. הוא צריך לישון במקום שנמצא מעל גובה הקרקע, ושכולל בידוד מהקור שעולה מהרצפה. כדאי להוסיף שמיכה או כריות להתכרבלות.

• להכין את הכלוב לחורף: חיות מחמד שחיות בכלוב, זקוקות גם הן למקום מרבץ נקי, יבש וחם – אם אפשר, גם משהו להתכרבל בתוכו. יש להקפיד על ניקיון הכלוב גם על מנת לשמור עליו יבש וגם כדי למנוע ריחות רעים.

• גם במרפסת קר: המרפסת איננה אטומה כמו חדר, וחיות מחמד סובלות בה מקור. אם אתם מעבירים חיה מהבית למרפסת- עשו זאת באופן הדרגתי על מנת שהיא תוכל להתרגל לקור. אם אפשר להימנע מכך – אפילו טוב יותר.

• זוחלים זקוקים למקור חום קבוע ומתאים: בעלי הדם הקר אינם יכולים לדאוג לחום גופם, וצריך לספק להם מקור חום קבוע שלא יזיק להם. התייעצו עם הווטרינר או המומחה המקומי, על מנת להתאים את החימום המתאים לזוחל המחמד שלכם.

• גם לחיות קטנות, כמו אוגרים, כדאי להבטיח מקור חום קבוע: עם זאת יש להיזהר מחום רב מדי שעלול לפגוע בחיה הקטנה. ודאו שיש להם אפשרות להתרחק ממקור החום. גם מקום להתכרבל בו יכול להוות פתרון טוב.

• להישאר בבית, כשאפשר: בעוד כלבים חייבים לצאת מהבית כדי לעשות צרכים, חתולים יכולים להישאר בבית -בתנאי שיש להם כמובן ארגז חול מתאים. בגלל מבנה הגוף והמשקל הנמוך, חתולים רגישים לקור. אלה שחיים בחוץ כל חייהם יודעים לחפש מקום להסתתר בו, אבל החתול הביתי אינו רגיל לכך -ולכן עדיף להשאיר אותו בבית בימים קרים, ולא לתת לו לצאת. גם כשמוציאים כלבים קטנים או קרחים לטיול, יש להקפיד על טיול קצר, להימנע מהגשם ואם אפשר – להלביש בסוודר.

לנגב רגליים כשנכנסים: כשאתם חוזרים עם הכלב הביתה, נגבו היטב את הרגליים ואת הגוף. זה חשוב לא רק כדי לשמור על ניקיון הבית, אלא גם כיוון שחיה רטובה יכולה להצטנן.

• משחקים במקום טיולים: כיוון שהטיולים קצרים, חשוב להפעיל את חיות המחמד – פעילות גופנית חשובה לבריאות הפיזית והנפשית שלהם. הכינו מראש צעצועים שונים שהחתול או הכלב אוהבים, וחישבו על דרכים להפעיל אותם גם בתוך הבית.

הרעם, הברק והכלב: כשסופות רעמים משתוללות – עד כמה שהן נדירות בארץ – חשוב לוודא שהכלב רגוע. ישנם כלבים שנכנסים ללחץ מהרעם והברק, וחשוב להרגיע אותם ולהעניק להם תחושת ביטחון. חשוב גם למנוע מהכלב את האפשרות לברוח מהבית או מהחצר במקרה שהוא נבהל מרעם או ברק.

• רחצה בחורף: אפשר במקרה הצורך, לרחוץ את הכלב או החתול בחורף. חשוב מאוד להקפיד על יבוש מוחלט שלהם לאחר הרחצה בעזרת מגבת ושפשוף. אפשר להשתמש במייבש שיער, אך יש להקפיד שלא לגרום לכוויות או לפגיעה בעור – להשתמש בחום מתאים ולא לקרב את המייבש יותר מדי לעור.

• להמשיך בטיפול נגד טפילים: בישראל, גם בחורף יש קרציות ופרעושים. המשיכו לטפל בחיית המחמד באמצעי מניעה, ובדקו באופן קבוע את מצב הניקיון שלה. החורף הוא גם זמן טוב לטפל בתולעים – בקור הביצים אינן יכולות להתפתח, ולכן זה זמן טוב לחיסול הבעיה.

• שימו לב לדלקות פרקים: החורף מחריף בעיות פרקים אצל חיות מחמד מבוגרות. שימו לב אם הכלב או החתול מתחילים לצלוע, או מתקשים בהליכה. גילוי מוקדם וטיפול מוקדם בדלקות פרקים, הינו חיוני להתגברות על הבעיה ומניעה של החרפת הדלקת.

• שימו לב להיפותרמיה: ייתכן ולמרות כל ההכנות שלכם, החיה שלכם סובלת מחום גוף נמוך (היפותרמיה). אם היא רועדת ללא הפסקה, מאבדת תיאבון, אדישה, הדופק שלה חלש או מתקשה לנשום (כל הסימפטומים או חלקם), כסו אותה היטב בשמיכה, קרבו אותה אל מקור חום או הניחו בתוך השמיכה בקבוק מים חמים והתייעצו באופן דחוף ומיידי עם הווטרינר שלכם.

• שימו לב לכוויות קור: אמנם זה נדיר בארץ, אבל זה קורה – כוויית קור בגלל חשיפה לטמפרטורה נמוכה מאוד (למשל, ביקור בשלג ברמת הגולן.) כוויית קור תופיע לרוב ברגליים – העור כחלחל או אפור בהתחלה, ואז הופך אדום ומודלק. שימו לב גם לכאבים בקצות האוזניים, בזנב או בכפות הרגליים. גם עור שעדיין מרגיש קר מאוד למגע זמן מה אחרי שחזרתם הביתה, יכול להיות סימן לכוויית קור. טפלו במקום בעדינות רבה, חממו אותו באמצעות מים חמימים – לא מים חמים ולא מייבשי שיער או שמיכות חום. התייעצו מייד עם הווטרינר שלכם.

כעת, כשהכול מוכן לסערה הבאה, אתם יכולים להתכרבל עם הכלב או החתול, לשתות כוס תה, לקרוא ספר ולהמתין לברק המכה, לרעם המתגלגל ולטיפות הגשם המצליפות על החלון.