מקצוע וטרינר / רפואה וטרינרית

העוסקים במקצוע וטרינר הינם למעשה רופאים בהשכלתם, שהמטופלים שלהם הינן חיות ולא בני אדם.
מקצוע הזה התפתח מאוד ב-20 השנים אחרונות בארץ ובעולם המערבי, ובאופן מעשי וטרינר היום פעיל ומתמחה מקצועית בתת-קטגוריות נבדלות:

רפואת חיות בית (מחמד) – כלבים, חתולים, ציפורים וזוחלים.
רפואת חיות משק – סוסים, כבשים ופרות.
רפואה ממשלתית (ווטרינרים רשותיים) – מפקחים על מוצרי המזון, מתן אישורי כלבת ורישיונות.
מחקר רפואי ווטרינרי – חקר מחלות, מדעי התרופות ועוד.

לימודי הוטרינריה בארץ ובעולם
לימוד הרפואה הוטרינרית מקבילים באופן מעשי ללימודי הרפואה ההומאנית.
ברוב הארצות זמן הלימוד נמשך 6-7.5 שנים. בשנתיים הראשונות הלימודים מתמקדים בלימודי המבוא (היסוד): ביולוגיה, מתמטיקה, כימיה, פיסיולוגיה וכדומה.
בארבע השנים האחרונות בלימודי הווטרינריה הדגש הינו על לימוד מערכות הגוף, כגון הלב, הריאות, העיכול, הנשימה, השלד וכדומה. במקביל מתבצע לימוד ורכישת ניסיון מעשי בסיסי בטיפול במחלות.

בסיום לימודי הווטרינריה בארץ (בפקולטה לחקלאות ברחובות) נדרשים הסטודנטים להגיש בנוסף עבודת גמר מדעית בטרם קבלת תואר וטרינר.

לאחר לימודי הווטרינריה, רופא וטרינר ממשיך בהתנסות והשתלמויות בכנסים מדעיים ווטרינריים במשך שנים ארוכות, בכדי להישאר מעודכנים ובמטרה לתת שירות מקצועי ומלא – כל אחד בתחום המקצוע שבחר.

להיות רופא וטרינר – הלכה למעשה

להיות רופא של חיות מחמד, זה להגשים חלום ילדות, הקשור בלעזור לחיות במצוקה.

להיות רופא של חיות מחמד פירושו ללמוד את מקצוע הרפואה שבע שנים ולהמשיך ללמוד שנים ארוכות כדי שתוכל באמת לעזור לחיות במקרים מורכבים.

להיות רופא של חיות מחמד זה להיות קשוב לצרכיהם המיוחדים של החיות, לראות את החיות מנקודת מבטן ולהציע להם את הרפואה הטובה ביותר עבורם.

להיות וטרינר זה להיות קשוב גם לבעלים של חיות המחמד, לתמוך בבעלים בעת מצוקה וכן בשגרה, להדריך בכל הדברים הקשורים בגידול וטיפול בחיות מחמד.

להיות וטרינר זאת משימה אינסופית שכוללת עבודה גם בשבתות וחגים, טיפול בלילות כבימים, שהגמול האמיתי של העבודה היא אהבת החיות, תחושת שליחות והגשמת חלום.