למרבית הגורים יש רצון טבעי לחקר העולם על ידי לעיסה. רצון זה יכול להוות בעיה רצינית כאשר הגור חופר בגינת הפרחים או לועס את הנעלים החדשות שלכם. מרבית המשפחות מתרכזות בענישה כדי לתקן את הבעיה אבל, תגלו שדווקא חיזוק חיובי ועידוד התנהגות טובה עובדים טוב יותר על הגור שלכם והופכים אותו לשמח יותר.

ראשית,וודאו טוב שהבית שלכם ערוך לקבלת הגור החדש. וודאו שהוא יכול להסתובב בבית בחופשיות ובלי חשש,ולחקור ככל העולה על רוחו ובלי להיכנס לצרות. בדומה לילדים שלכם ,אתם תגלו שהגור אוהב יותר לשחק עם הדברים שלכם מאשר עם הצעצועים שלו.

גם אם הוא הורס לכם את הספה האהובה ביותר או משמיד לכם את הפרחים היפים ששתלם רק אתמול בגינה,אתם חייבים לזכור שהוא לא עושה זאת כי יש לו משהו נגדכם או מתוך נקמה.

חשוב מאוד לספק צעצועים מעניינים ובטוחים כדי שהגור ישעשע את עצמו גם כשהוא לבד. כשבוחרים צעצועי נשיכה וכרסום,כדאי להתחיל עם מגוון רחב ,כדי להבין איזה מהם הוא מעדיף. תנו לכלב לשחק בצעצועים,והחליפו בינם כדי ליצור עניין. כשאתם רואים את הגור משחק עם הצעצועים שלו ,תנו לו חיזוק חיובי ע"י מעט אוכל גורים או חטיף.

-צעצועים:
צעצועים אשר עשויים מגומי קשיח ,עור בקר וצעצועים מיוחדים לשיניים הם בחירות טובות למדי ומומלצות. חלק מהצעצועים מתוכננים שניתן לשים בתוכם אוכל ,ויש כאלה שאפשר למרוח עליהם או למלא אותם עם ממרח אכיל מיוחד לכלבים. פעולות אלו יגבירו את העניין של כלבכם בצעצועים ויאריך את משך הזמן שהוא משחק איתם ומתעניין בהם. צעצועים נוספים שיכולים לגרום לעניין הם כאלה שהכלב צריך לעשות פעולה מסוימת כדי להוציא אוכל מתוכם. צעצועים אלה נהדרים לעידוד החשיבה בגור. ככה, את רוב האוכל הגור מקבל תוך כדי משחק, וכך זמני האכלה הופכים להיות מעניינים ,מאתגרים ומעשירים יותר מאשר רק לשים את האוכל בצלחת שלו.

גם עם מגוון רחב של צעצועים מעניינים,הגור שלכם יכול עדיין להתעניין יותר בקיים בבית. לעולם אל תיתנו לגור ללעוס פריטים שדומים לדברים שקיימים בבית אם אתם לא רוצים שאלה יהרסו. לדוגמא, הגור שלך לא יכול להבדיל בין נעליים ישנות לחדשות. בנוסף, חייבים למצוא זמן למשחק ולתרגול, מכיוון שהאנרגיה המצטברת בגור המשועמם תתורגם לחיפוש דברים להרוס.

עד שיגיע הזמן בו אתם יכולים לסמוך על הגור להישאר לבדו ,מומלץ לתחם אותו באזור בטוח מבחינתו. שם, ניתן לתת לו את אחד ממשחקי הלעיסה .דרך נוספת למנוע לעיסה של עצמים לא רצויים היא להשאיר רצועה מחוברת לקולר של הגור אשר בקלות יהיה ניתן להוליך אותו מכיוון העצם הבעייתי. קיימת אפשרות לחבר "האלטי" מתקן שמחובר לראש הכלב ובעזרתו ניתן במהירות להסיט את ראש הכלב לכיוון הדרוש.

עם הגיל ,הגור מסתובב בחופשיות יותר בבית ומידי פעם יכול "למעוד" לכרסם עצם חשוב עבורכם. חלק מהגורים נוטים לא לחזור על פעולה זו כאשר הטעם של העצם אותו הם מכרסמים הוא מגעיל. קיימים מגוון מוצרים מותאמים שניתן למרוח או להתיז על אביזרים, אשר הטעם הרע הוא הזיכרון היחיד שנשאר לאחר הכרסום.

ענישת גור לאחר כרסום או הרס אינה רצויה משום שהיא תגרום לגור לפחד מכם. במקרה הטוב, זה ילמד אותו לא ללעוס את העצם כשאתם מסתכלים. במידה ואתם כן תופסים אותו בשעת מעשה,מספיק לעשות קול חזק וחד- "לא"- או למשוך בעדינות את הרצועה (אם מחוברת),ולתת מיד צעצוע לעיסה.

התנהגות הרסנית יכולה לנבוע גם מחרדות, דוגמא לכך היא חרדת נטישה. חרדה זו יכולה לגרום לגור להתנהגות הרסנית .אפשר להפיג את החרדה הזו על ידי חינוך הגור לכך שהוא אינו יכול לקבל תשומת לב רק כי הוא דורש אותה. יש לאמן אותו לנוח ולשחק עם הצעצועים באזור שלו או במיטה שלו במקום להיות לידכם כל הזמן. כדאי לאמן את הגור לפני היציאה מהבית ולנסות לתאם את העזיבה שלכם כשהגור משחק ועסוק בעצמו ובצעצועים. התאמנו על היעדרויות קצרות ,ובהדרגתיות האריכו את הזמן שהגור שלכם נמצא לבדו.

-חפירות:
כלבים חופרים ממספר סיבות: על מנת להגיע לאדמה עמוקה יותר כדי להתקרר,לרדוף אחרי מכרסמים,לטמון או להוציא עצמות,לברוח ממקום מגודר,או סתם בשביל הכיף. התנהגות זו, בדרך כלל, קוראת כאשר הכלב נשאר לבד וללא גירויים. מומלץ לשחק עם הכלב "ולעייף " אותו לפני שאתם הולכים ,ובנוסף להשאיר לו מספר צעצועים ללעוס ולשחק. לחלק מהכלבים ניתן פשוט לספק אזור מוגדר לחפירה. שם, ניתן להטמין צעצועים שחלקם בולטים מהקרקע ועל החלק הבולט אפשר למרוח ממרחי אוכל מיוחדים.

לעתים המצאות כלב נוסף מורידה את הרצון ללעוס עצמים בבית ולחפור. במקביל, הוספה של כלב צריכה לבוא לאחר מחשבה עמוקה כדי שלא תוסיפו עוד חיה הרסנית לבית..
גם במקרה של חפירות לא רצויות, ענישתו של הכלב לא צריכה להיעשות על מנת להפסיק את פעילות החפירה שלו. ניתן להסתתר ולתפוס את הכלב בשעת מעשה,או להפעיל ממטרות וכך לגרום לו לנטוש את הפעילות הזו. דרך נוספת לפתור את הבעיה היא בהנחה של אבנים גדולות על אזור החפירה,או, כמו שנאמר מקודם, פשוט לגדר לכלב אזור מסוים בגינה.
אפשרות נוספת היא להכניס את הכלב הביתה עד שיתבגר ואז הוא ככל הנראה לא ירצה כבר לחפור.

אם כלבכם מראה התנהגות הרסנית ואינכם מצליחים לחנך אותו,צרו עמנו קשר ונשמח לעזור לכם.

צוות בית חולים לחיות שדמה.