הריון בכלבות

המונח "הריון" משמעו התקופה שבה העוברים מתפתחים ברחם אמם. בכלבות נמשך ההריון בין 58 ל-68 ימים, בממוצע 9 שבועות (63 ימים).

אבחון ההריון

אין בנמצא בדיקות דם או שתן לאבחון מוקדם של הריון בכלבות. הזמן המוקדם ביותר שבו אפשר לאבחן את ההריון הוא 36-25 ימים לאחר ההזדווגות. לרוב ניתן לזהות הריון על ידי מישוש הבטן, אך אמינות בדיקת ההריון במישוש אינה גבוהה במידה מספקת. לעיתים הכלבה נראית רק ב"הריון מדומה" עד סמוך מאוד להמלטה. אבחון הריון מדויק אפשרי על ידי צילום רנטגן, בדרך כלל רק אחרי 45 ימים מההזדווגות. זהו שלב התגרמות השלד העוברי, הנראה בצילום.

שינויים גופניים

במשך חמשת השבועות הראשונים להריון יש רק מעט שינויים נראים לעין. אחרי השבוע החמישי אפשר להבחין בעלייה במשקל, במיוחד אם מספר הגורים גדול. אם יש רק גור אחד או שניים, האם עשויה לעלות רק מעט במשקל, עד קרוב מאוד להמלטה. הגדלת הבטן ניכרת לעין בדרך כלל בשלושת השבועות האחרונים להריון. בלוטות החלב עשויות להתחיל לגדול החל מיום ה – 35 להריון, אך בדרך כלל התפתחותן אינה נראית לעין עד ליום ה – 45 להריון. חלב עשוי להימצא כבר מהיום השביעי או התשיעי לפני ההמלטה, אך בדרך כלל אינו מיוצר עד ליום יומיים לפני ההמלטה.

שינויים בהתנהגות

במהלך ההריון עשויים לחול שינויים בהתנהגותה של הכלבה, במיוחד בשבועות האחרונים להריון. ככל שגדל הרחם עם התפתחות הגורים הכלבה עלולה להיות חסרת מנוחה, לרצות להתבודד, ובימים האחרונים של ההריון היא עלולה לעשות את צרכיה בבית כיוון שהרחם הכבד לוחץ על שלפוחית השתן ועל המעיים. במהלך השבועיים האחרונים להריון הכלבה עלולה להיות עצבנית ויש להימנע ממגע בינה לבין ילדים קטנים, ללא השגחה.

פעילות גופנית

הגישה הנכונה היא פעילות גופנית מתונה. לא מומלצת כפיית מנוחה על הכלבה וגם לא פעילות גופנית מאומצת, אלא פרקי זמן קצרים של משחק מתון וטיולים.

תזונה

תזונה טובה הכרחית לבריאות הכלבה וגוריה. במשך ארבעת השבועות הראשונים כמעט ולא משתנות הדרישות התזונתיות של הכלבה, אך מומלץ לתת לה תוספת מזון עשירה בחלבון, כמו ביצים, בשר שרירי רזה או כבד. במשך חמשת השבועות האחרונים להריון הדרישות התזונתיות של הכלבה הן כמעט כפולות מן הרגיל. יש לתת לה כמויות גדולות יותר של אוכל באיכות גבוהה, במספר ארוחות ביום. יש לאפשר לכלבה גישה חופשית למים טריים ונקיים בכל זמן. הרופא עשוי להמליץ על דיאטה מיוחדת ו/או תוספת ויטמינים. הדיאטה המומלצת לכלבה בשבועיים האחרונים של ההריון וכן לאחר ההמלטה היא מזון גורים. מזון זה מתאפיין בעושר של סידן, ויטמינים, חלבון ואנרגיה הנחוצים לסיפוק הצרכים המטאבוליים של הכלבה.

נשמח לענות על שאלות נוספות בכל עת, בביקור במרפאה או בפניה טלפונית.
דפי מידע בנושאים נוספים, כולל טיפול בחתולים, ניתן לקבל בבית החולים.

בהצלחה,
ד"ר רון רם וצוות בית החולים לחיות – שדמה