הצב הוא חיה מרתקת, גם אם מעט איטית ושקטה. הרבה אנשים קונים צבים, מקבלים במתנה או אפילו אוספים צבים מהטבע- ולא ממש יודעים מה לעשות איתם בבית. חשוב להכיר מעט את הצב, לדעת כמה עובדות עליו וללמוד מה נחוץ לו ולנו – לכן אספנו כמה עובדות שאולי אינן ידועות לכל אחד ואחת. בשורות הבאות נתמקד בצב היבשה המצוי – זהו הצב שכולנו מכירים מהארץ. צב זה נפוץ למדי בארץ, בעיקר בשטחים פתוחים. לפעמים, בעיקר בישובים שליד שטחים פתוחים, הוא גם נכנס אל אזורים מיושבים.

צב יבשה מצוי

להחזיק צב בבית זה לא כל כך פשוט

למרות שהצב הוא חיה מוגנת ואסור לקחת צב מהטבע, יש לפעמים צב בבית והוא צריך לאכול ולקבל טיפול. למרות שנדמה שזה קל להחזיק צב בבית והוא לא צריך טיפול או השקעה, זה ממש לא נכון – צב זקוק לטיפול ולהשקעה כמו כל חיית בית. אם הצב שאצלכם איננו צב יבשה מצוי או שאינכם בטוחים, כדאי להתייעץ עם וטרינר או עם מומחה לגידול זוחלים כדי להתאים את הטיפול לצב.

צב יבשה מצוי צריך את הדברים הבאים:

• מים: חשוב לתת לו מים נקיים לשתיה – יש לדאוג לכלי שטוח ולא עמוק כדי שהוא יוכל להיכנס אליו לשתות וגם להתרחץ.
• אוכל: ירקות ירוקים, אבל לא רק חסה! צריך לגוון עם ירקות שונים כמו מלפפון (בעיקר הקליפה), גזר ופלפל. ניתן – ומומלץ – לרכוש תערובת מזון מתאימה בחנות חיות. כדאי גם למצוא עשבים מהטבע שיש להם ערך תזונתי כמו חלמית, שן הארי, אספסת, תלתן וכדומה. חשוב לזכור: חסה איננה בעלת ערך תזונתי גבוה ואי אפשר לבסס תזונה של צב עליה. יש להימנע מפירות, מכיוון שיש בהם יותר מדי סוכר.
• מחסה: את הצב מוטב להחזיק בגינה שם הוא ירגיש טוב יותר. בכל מקרה יש לספק לו מקום שבו הצב יוכל להתחבא ולהרגיש בטוח: קופסת עץ או קרטון שאליה  יוכל להיכנס. כדאי להימנע מהרמה של הצב, למרות שאתם אולי נהנים מזה: את הצב זה מפחיד וזה לא נעים לו. אם הוא חי בקופסה – גדולה ככל האפשר – יש לרפד אותה עם קש או נסורת.
• שמש/אור: מקום שבו הוא יוכל לשבת בשמש. זה לא רק עניין של הנאה; הצב זקוק לאור שמש לא רק כדי להתחמם אלא גם כדי שהעצמות שלהם תהיינה בריאות – השמש מספקת ויטמינים ומאפשרת ספיגה של סידן אצל הצב. אם אין שמש, יש לחפש מנורה מתאימה שמהווה תחליף מלא לאור שמש (מנורה רגילה איננה מספיקה, מכיוון שהיא לא מספקת את האור שלו הצב זקוק.)

אין חיסונים לצבים, אבל יש להם מחלות

למרות שלא ניתן לחסן צבים- מכיוון שאין חיסונים שמותאמים להם, לצבים עדיין יש מחלות וגם הם סובלים מבעיות בריאותיות. לא קל לזהות צב חולה, אבל עיניים סגורות ו/או נפוחות, דימוע, ירידה בתיאבון וחוסר פעילות (שלא בחודשי החורף הקרים), יכולים להעיד על מחלה – במקרים כאלה כדאי להתייעץ עם וטרינר.

יש מחלות של צבים שעוברות לבני אדם

הרבה מאוד צבים הם נשאים של חיידקי סלמונלה – חיידקים שיכולים לגרום למגוון מחלות אצל בני אדם. כיוון שילדים קטנים רגישים במיוחד לחיידקי סלמונלה, יש שממליצים לא להחזיק צבים בבית שבו יש ילדים קטנים. בכל מקרה, יש למנוע מהצבים לבוא במגע עם האוכל שאתם אוכלים, או עם משטחים שעליהם מכינים אוכל או אוכלים עליהם. יש להקפיד על שטיפת ידיים לאחר כל מגע עם הצבים או מקומות המרבץ שלהם. כמו כן, אם הצב מתגורר בקופסה או אקווריום, חשוב להקפיד על ניקיון המגורים שלו באופן קבוע.

אפשר ומומלץ להחזיר את הצב לטבע – אבל רק אם הוא מקומי

אם אתם בטוחים שהצב שמצאתם או שאתם מחזיקים בבית הוא אכן צב יבשה מקומי – אתם יכולים להחזיר אותו לטבע. חפשו מקום שבו אין הרבה רכבים ופעילות אנושית והניחו את הצב בקרבת צמחיה. צבים שנולדו בטבע יוכלו לחזור ולהתרגל לחיים בסביבה הטבעית שלהם, גם אם חיו תקופה בתנאי בית.

צב היבשה הוא חיה מוגנת מקומו בטבע ושם עליו להישאר. כמו כל בעל חיים הוא זקוק לטיפול מתאים – אל תהססו להתייעץ עם וטרינר או בעל מקצוע מתאים על מנת להעניק לצב את כל הטיפול ותשומת הלב שלהם הוא ראוי.

רוצים להכיר עובודת נוספות על צבים? אנחנו מזמינים אותכם לקרוא את המאמר:

17 דברים שאולי לא ידעתם על צבים