הכנה להמלטה

יש לערוך הכנות להמלטת הגורים שבוע טרם ההמלטה. רצוי לסדר ארגז או מיטה המיועדת להמלטה, שבו יכולה הכלבה להתרגל לרבוץ ולישון, כדי להבטיח שההמלטה תתרחש במקום שבחרתם לכך. על המיטה להיות יחסית קטנה ובעלת דפנות בגובה 20-30 ס"מ, כדי למנוע מהגורים לזחול החוצה. יש לשים את המיטה במקום שקט ומבודד בבית, המוכר לכלבה. כדאי לשים את המזון והמים של הכלבה קרוב למיטה . נייר עיתון הוא ריפוד מצויין למיטה, מכיוון שהוא ניתן להחלפה בקלות, הוא סופג והכלבה יכולה לקרוע אותו בזמן שהיא מכינה לעצמה את ה"קן". אם משתמשים בשמיכות ישנות, שטיחים או מגבות, יש לנקות אותם לעתים קרובות.

בכדי להיערך למועד ההמלטה, אפשר למדוד את חומה של הכלבה, על ידי החדרת מד-חום לפי הטבעת פעמיים ביום, החל מהיום ה -58 להריון ועד ליום ההמלטה.
הטמפרטורה הנורמלית, בכלבות, בפי הטבעת היא בין 38ºc ל- 39ºc. במהלך 24 השעות שלפני התחלת הצירים, הטמפרטורה בפי הטבעת יורדת במעלה אחת.

ההמלטה

נהוג לחלק את ההמלטה לשלושה שלבים שונים:

שלב ראשון

בו נלחצים הגורים ומתקדמים לכיוון תעלת ההמלטה: בשלב זה האם נראית חסרת מנוחה ועצבנית מאד ולעתים קרובות רוצה להתבודד. היא עשויה לסרב למזון, אפילו אם הוא מהסוג החביב עליה ביותר. שלב זה עשוי להימשך בין 6 – 24 שעות. זהו זמן מתאים להוציא את הכלבה לטיול, כדי לאפשר לה לעשות את צרכיה.

שלב שני

בו מתחילים הצירים והוצאת הגורים אל מחוץ לרחם: בדרך כלל מבצבץ לראשונה מן הנרתיק שק ירקרק קטן המכיל נוזל. אחריו מגיח גור עם השלייה המחוברת אליו. התנוחה הרגילה של הגור בזמן יציאתו היא שהראש יוצא ראשון. אולם, בערך שליש מן הגורים נולדים כשחלקם האחורי יוצא ראשון החוצה. תנוחה זו היא נורמלית בכלבים. לאחר יציאת הגור, הכלבה פותחת את השק בשיניה, מנקה את הגור ומנתקת את חבל הטבור. יתכן שיהיה עליכם לבצע פעולות אלה במקום האם (ראו סעיף "עזרה בהמלטה"). יש לדאוג להרחיק מיד את השק מן הגור במקרה והכלבה לא פתחה אותו במהלך ההמלטה.

שלב שלישי

בו הכלבה נחה, לאחר המלטת כל גור: בשלב זה מתרחשות התכווצויות קלות של הרחם ויציאת שיירי השילייה מן הרחם. שלב זה נמשך בדרך כלל בין 10-30 דקות.
השלבים השני והשלישי חוזרים על עצמם עם המלטת כל גור.

עזרה בהמלטה

לאחר המלטת כל גור, יש להרחיק את כל הקרומים המכסים אותו ולנקות את הפנים מהריר המכסה אותם, בפרט את האף והפה. יש לנגב את הגור עם מגבת נקייה כדי לייבש אותו וכדי להמריץ את הנשימה ואת מחזור הדם. לאחר מספר דקות של ניגוב, הגור אמור להתחיל לזוז וליילל. יש לקשור את חבל הטבור במרחק 3 ס"מ, בערך, מגוף הגור בעזרת חוט דק ולאחר מכן יש לחתוך אותו בצד הרחוק של הקשר מהגור. יש לטפטף טיפת פולידין או סביעור על החבל לאחר החיתוך. במידה ונראה שיש גור תקוע בתוך הנרתיק והכלבה אינה יכולה להוציאו החוצה, יש צורך בעזרה דחופה. ייתכן שלא יהיה מספיק זמן כדי להביא את הכלבה לטיפול מקצועי בבית החולים. מרבית הסיכויים שתוכלו לעזור לכלבה במידה ותקפידו על ההוראות הכתובות ותקבלו הדרכה טלפונית לפי הצורך. במידה והגור תקוע בתעלת ההמלטה יש לאחוז בגור בעזרת מגבת נקייה ולמשוך אותו החוצה על ידי הפעלת כוח אחיד ומתון. אסור למשוך בפתאומיות. פעולה זו עשויה להימשך עד 5 דקות. מומלץ לשטוף ולנקות את אזור הנרתיק וניתן להיעזר בנוזל סיכה כגון ג'ל ky.

התנהגות האם

בזמן ההמלטה וההנקה הכלבה עשויה להתנהג באופן שונה מהרגיל. היא עלולה להיות עצבנית מאד ולהרגיש צורך חזק להגן על משפחתה החדשה. התנהגות זו הנראית כתוקפנות נובעת מהחשש של האם הצעירה ובדרך כלל נעלמת תוך מס' ימים כלפי בני המשפחה ותוך מס' שבועות כלפי זרים.

שינויים בהתנהגות

במהלך ההריון עשויים לחול שינויים בהתנהגותה של הכלבה, במיוחד בשבועות האחרונים להריון. ככל שגדל הרחם עם התפתחות הגורים הכלבה עלולה להיות חסרת מנוחה, לרצות להתבודד, ובימים האחרונים של ההריון היא עלולה לעשות את צרכיה בבית כיוון שהרחם הכבד לוחץ על שלפוחית השתן ועל המעיים. במהלך השבועיים האחרונים להריון הכלבה עלולה להיות עצבנית ויש להימנע ממגע בינה לבין ילדים קטנים, ללא השגחה.

פעילות גופנית

הגישה הנכונה היא פעילות גופנית מתונה. לא מומלצת כפיית מנוחה על הכלבה וגם לא פעילות גופנית מאומצת, אלא פרקי זמן קצרים של משחק מתון וטיולים.

תזונה

תזונה טובה הכרחית לבריאות הכלבה וגוריה. במשך ארבעת השבועות הראשונים כמעט ולא משתנות הדרישות התזונתיות של הכלבה, אך מומלץ לתת לה תוספת מזון עשירה בחלבון, כמו ביצים, בשר שרירי רזה או כבד. במשך חמשת השבועות האחרונים להריון הדרישות התזונתיות של הכלבה הן כמעט כפולות מן הרגיל. יש לתת לה כמויות גדולות יותר של אוכל באיכות גבוהה, במספר ארוחות ביום. יש לאפשר לכלבה גישה חופשית למים טריים ונקיים בכל זמן. הרופא עשוי להמליץ על דיאטה מיוחדת ו/או תוספת ויטמינים. הדיאטה המומלצת לכלבה בשבועיים האחרונים של ההריון וכן לאחר ההמלטה היא מזון גורים. מזון זה מתאפיין בעושר של סידן, ויטמינים, חלבון ואנרגיה הנחוצים לסיפוק הצרכים המטאבוליים של הכלבה.

יש להודיע למרפאה אם מופיעים הסימנים הבאים:

  • אינך מצליח להוציא גור התקוע בנרתיק.
  • צירים חזקים נמשכים למעלה מ-30 דקות מבלי שיצא גור החוצה.
  • במשך 3 שעות מופיעים לסירוגין צירים חלשים מבלי שיצא אף גור החוצה.
  • עברו למעלה מ-4 שעות מאז יציאת הגור האחרון, ויש סיבה להניח שיש גורים נוספים ברחם הכלבה.
  • מופיעה הפרשה ירוקה-שחורה ובתוך 3-4 שעות עדיין אין צירים או יציאת גורים החוצה. הפרשה ירוקה-שחורה היא נורמלית, במידה ויוצא גור זמן קצר מאוד לאחריה.
  • ההריון נמשך למעלה מ-65 ימים מההרבעה.

נשמח לענות על שאלות נוספות בכל עת, בביקור במרפאה או בפניה טלפונית.
דפי מידע בנושאים נוספים, כולל טיפול בחתולים, ניתן לקבל בבית החולים.

בהצלחה,
ד"ר רון רם וצוות בית החולים לחיות – שדמה.