הכנסת כלב חדש לבית עם כלבים

מערכות היחסים בין כלבים יכולות להיות מורכבות מאוד.כמו כל החיות אשר חיות בקבוצות או להקות, כלבים יוצרים את המארג החברתי המיוחד להם. יש הקורים למארג זה היררכיה דומיננטית. היררכיה זו משמשת לשמור על סדר,מפחיתה עימותים ומגבירה את שיתוף הפעולה בין חברי הלהקה. זה טבעם של כלבים לתחום טריטוריות ,אשר עליהן הם מגנים נגד פולשים או יריבים.לכן טבעו הטריטריאלי והחברתי של הכלב משפיע על התנהגותו כשמכניסים כלב נוסף לבית.

טכניקות היכרות בין כלב ביתי לכלב חדש:

כדי שהמפגש הראשון יהיה רגוע ככול שאפשר, מומלץ לערות את ההיכרות בין הכלבים במקום ניטרלי, ככה כלבך לא יתנהג לכלב החדש כגורם פולש לטריטוריה שלו.כל כלב צריך להיות מוחזק בנפרד על ידי אחד מבני הבית.כששני הכלבים מוחזקים ברצועה התחילו את ההיכרות באיזור שאינו מוכר לשניהם, לדוגמא:פארק חדש שאתם לא נוהגים לבקר או לעבור דרכו,או גינת שכנים.אם אתם מאמצים כלב ממקלט לכלבים אפשר להביא את כלבכם לשם לערוך את ההיכרות הראשונית.

המפגש צריך להיות באווירה טובה ולא לחוצה וחשוב לגרום לשני הכלבים לחוש שהחוויה היא חיובית עבור שניהם, במיוחד כאשר שניהם נמצאים ביחד.תנו להם לרחרח אחד את השני לזמן קצר, משום שרחרוח ארוך מידי יכול לגרום לאי נעימות,לחץ ותוקפנות.כשהם מרחרחים דברו אליהם בטון חברי נעים ושמח ולא בטון מאיים.לאחר זמן קצר פנקו אותם בחטיפים בתמורה לציות לפקודות פשוטות כמו "לשבת" או "להישאר".קחו את הכלבים לטיול ועשו את ההיכרות הזו שוב בהפסקות עם אותו עיקרון של רחרוח קצר, פקודות פשוטות,חטיף וחיזוק חיובי.

יש לשים לב במיוחד למחוות גוף.

מחוות גוף אשר אומרת שהכל בסדר היא שאחד הכלבים מכופף את רגליו הקדמיות ומרים את האחוריות במחוות "בוא נשחק".הזמנה זו למשחק בדרך כלל נענית על ידי הכלב השני משום שהיא מתפרשת על ידו כמחווה חברית.
יש להיזהר ממחוות אגרסיביות כמו סימור שיער,חשיפת שיניים,גירגור עמוק,הליכה נוקשת או הסתכלות ארוכה. אם אתם מזהים כאלה מחוות, הפסיקו את האינטרקציה מיידית על ידי הרגעת כל כלב בנפרד. לדוגמא: ניתן לקרוא לכלבים כל מחזיק בנפרד ולתת להם פקודות פשוטות עם חטיף. העניין שלהם בחטיפים ובפקודות צריך למנוע מהמצב להידרדר לאלימות.
לאחר ההרגעה נסו שוב להיכר בין הכלבים לזמן קצר יותר או גם ממרחק גדול יותר.

כשכלבים נראים שהם מסוגלים לסבול אחד את השני ללא הפגנת אלימות ולחץ,וכשהעניין שלהם אחד בשני הסתיים, ניתן לקחת אותם הביתה. אפשר לבחור להסיע אותם בנפרד או באותו כלי רכב. זה תלוי במקום שיש לכל כלב במכונית וכמובן בהתנהגות שלו בזמן הנסיעה.

אם יש לכם יותר מכלב אחד בבית, כדי להכיר את הכלב החדש בנפרד לכל אחד מחברי הלהקה. קיים הסיכוי שכאשר מכירים את הכלב החדש לקבוצה של כלבים הם יכולים "להתאגד" נגדו.

חשוב מאוד לזהות ולא לבחור בכלב הדומיננטי, ולתת לו תמיכה וחיזוק חיובי.כלב זה אף יכול להיות הכלב החדש שהבאתם הביתה.הצורה לעשות זאת היא על ידי ניתנת צעצוע אהוב או לתת לו לבחור את מקום הרביצה לדוגמא.
בחירת הכלב הדומיננטי על ידיכם יכולה לבלבל את חברי הלהקה ולגרום לבעיות נוספות.

הכנסת גור כלבים חדש לבית עם כלב מבוגר צריכה להיעשות באותה זהירות. גורים נוטים להציק ללא רחמים לכלבים מבוגרים בניסיונות לשחק עימם. עד גיל ארבעה חודשים הגור אינו יכול להבחין במחוות גוף מהכלב המבוגר שמאותת לו ש"נמאס לו". כלב מבוגר עם אופי נוח בדרך כלל רק ינהם או ירטון כלפי הגור ובכך יזהיר אותו. התנהגות זו היא מותרת ולא צריך להילחץ. כלב עם אופי בעייתי או אגרסיבי יכול ולנסות בנוסף לנהימות גם לנשוך. מסיבה זו לא מומלץ להשאיר גורים לבד עם כלבים כאלה עד אשר שאתם בטוחים שהגור אינו נמצא בסכנה. חשוב מאוד לתת תשומת לב נוספת לכלב המבוגר וגם זמן פרטי חופשי איתכם במקום שקט ורחוק מהגור.

במידה וההיכרות אינה הולכת בצורה חלקה צרו קשר עימנו ונדע לייעץ לכם בנושא.

כלבים יכולים לפצוע אחד את השני בקרבות,ואירועים אלו אשר אינם מטופלם בזמן קשה יותר לפתור ולטפל בהם בעתיד.עונש זו אופציה אשר אינה עוזרת ועלולה להחריף את המצב.למזלנו רוב הקונפליקטים של כלבים אשר גרים באותו בית ניתנים לפתירה.