רבים מלקוחותינו מתמודדים עם אותה בעיה-רצון להביא חתול חדש לבית שיש בו כבר כלבים או חתולים. הציפיות ממהלך כזה צריכות להיות עם אחיזה במציאות. קודם כל, צריך להבין, שקיים סיכוי שהחיות בבית לא יהיו החברים הטובים ביותר, אבל כן יוכלו לסבול אחד את הנוכחות של השני. הדבר השני הוא, שתהליך ההצגה של החיה החדשה צריך להיות מתוכנן ואיטי זאת כדי להגדיל את הסיכויים לקליטה חברתית מוצלחת.


חלק מהחתולים חברותיים יותר מאחרים. לדוגמא: חתול בן שמונה שנים, שאף פעם לא היה בסביבה עם חיות אחרות, לרוב, לא ילמד לחלוק את הטריטוריה שלו ואת הבעלים עם חיות אחרות בבית. לעומת זאת חתול בן שמונה עד שנים עשר שבועות ישמח מאוד לחלוק את הבית עם חיות נוספות.
חתולים הם חיות טריטוריאליות,ואת ההיכרות ביניהן לחיות אחרות יש לעשות באיטיות רבה כדי שיתרגלו אחת לשנייה. היכרות איטית עוזרת למניעה מראש של תופעות כמו אגרסיביות וחרדה מלהתפתח.
אנו נותנים קווים מנחים לעריכת היכרות בצורה חלקה:

לפני ההיכרות בין החיות, מומלץ לבדוק אצל וטרינר את כלל החיות ולוודא שהן בריאות ומחוסנות.

-הסגר או בידוד: יש לתחום חדר בבית ולהניח בו את האוכל המים הארגז והמיטה של החתול החדש. האכילו את החיות הוותיקות בבית מצד אחד של הדלת ואת החתול החדש מהצד השני באותו זמן. החיות מריחות אחת את השנייה בזמן שקיימת אווירה של הנאה (אוכל טעים) ובאותו זמן.
ניתן לקרב את כלי האוכל בהדרגה אחד לשני משני צידי הדלת,עד אשר החיות אוכלות ברוגע ,צמודות, משני צדדיה.

ההחלפה: החליפו את השמיכות והמצעים אשר שימשו בין כל החתולים על מנת לגרום להם להתרגל לריח החתולים האחרים. ניתן לקחת בד עם ריח של אחת החיות, ולשים אותו מתחת לקערת האוכל של החיה האחרת.

ברגע שהחתול החדש מרגיש בנוח בחדרו, ניתן לתת לו זמן פנוי להכיר את הבית. בזמן זה, החיות האחרות מוכנסות לחדר בו היה החתול. דרך זו, תורמת לכך שהחיות מכירות את הריח אחת של השנייה ומתרגלות אליו לפני שהם נפגשים פנים מול פנים. כמו כן, זה נותן לחתול החדש הזדמנות להכיר את הסביבה הביתית מבלי לפחד מהחיות האחרות.

עכשיו,לאחר שמחזירים את החיות כל אחת לאזורה בבית,כלומר, החתול החדש לחדרו והחיות האחרות לשאר הבית אפשר לפתוח במעט את הדלת כדי שיכירו אחד את השני מבלי שיוכלו להיכנס לאף צד. כל זאת נעשה בפיקוח כמובן.
עדיף להכיר את החיות אחת לשנייה בהדרגה ובאיטיות כדי שלא ייווצרו לחץ מיותר, תופעות של חרדה ואגרסיביות. אתם יכולים לצפות שכן יהיו "הפגנות כוח" מעת לעת אבל אל תתנו לזה להתדרדר. אם החיה נהיית מפוחדת או אלימה, הפרידו ביניהן, והתחילו מחדש את תהליך ההיכרות.

חשוב לדעת ,לעיתים, חיה אחת תשדר התנהגות משחק והשנייה תפרש אותה כאגרסיביות. את המצב זה חשוב שתפרשו תמיד כסכנה וסיכוי להתדרדרות לאלימות. היוועצו עם הווטרינר לגבי אפשרויות טיפול במצב זה.

יש להכין לכל חתול ארגז צרכים פרטי. בריבים קטנים,אם אתם שומעים יללות ונהמות בין החתולים או רואים שאחד החתולים מסמר את גבו ושיערותיו סומרות מומלץ לא להתערב ישירות ולהפריד ,אלא ליצור רעש מרתיע או לבצע פעולה מרחוק כמו זריקת כרית,הפעלת שואב אבק,מייבש שיער או התזת מים זאת כדי להוציא את בחיה הסוערת מהלך הרוח בו היא נמצאת.

עריכת היכרות בין כלב לחתול:

כאן יש להיזהר יתר על המידה, משום שכלב מסוגל להסב נזק משמעותי לחתול גם כאשר הם משחקים.

כלבים נוטים בעיקר לשחק ברדיפות אחרי החתול,והחתול מצידו נוטה לברוח למקומות גבוהים,אם קיימים, והופך למפוחד ומתגונן. בנוסף לעצות שניתנו מקודם, ניתן לבצע את הצעדים הבאים.

ציות לפקודות: אם כלבכם אינו יודע לציית לפקודות כמו "שב", "ארצה", "בוא", "הישאר",התחילו לעבוד על כך מיד. בעזרת חטיפים, המוטיבציה של כלבכם ללמוד את הפקודות החדשות תגבר. מוטיבציה זו חשובה כאשר תהיה הסחת דעת, כמו חתול חדש. גם אם כלבכם יודע את הפקודות הללו,מוטב לחזק אותן ולאמן אותו.

לארגן היכרות מבוקרת: לאחר שגם החתול החדש וכלבכם התרגלו זה לריחו של זה. חברו רצועה לכלביכם השיבו אותו בפקודת "שב" במטרה לתת לו חטיף. תנו לבן אדם נוסף להציע חטיף לחתול. בהתחלה שניהם אמורים להיות משני קצוות החדר בו מתבצעת ההיכרות. עשו את שלב זה מספר פעמים עד אשר גם החתול וגם הכלב מסוגלים להיות באותו חדר מבלי להראות סימנים של אגרסיביות ופחד.

שחררו את החתול: הכלב אמור להיות במצב "שב" או "ארצה" עם רצועה. בשלב זה, ניתן לחתול לערוך הכירות חופשית בחדר בקצב שלו. בזמן זה יש לשבח את ההתנהגות השקטה של הכלב במתן חטיפים. אם החתול בורח או נהיה אגרסיבי אתם מתקדמים מהר מידי. וחזרו לצעדים הקודמים.

השתמשו בחיזוק חיובי: חייבים לשבח את התנהגות הכלב כשהוא נמצא בסיבת החתול. כמובן במידה והוא עושה משהו לא רצוי, מיד יש לתקן אותו ולשבח אותו אחרי כן. אסור שהכלב יקשר את הימצאות החתול בעונשים ואז הוא יפתח אגרסיביות כלפיו. אם "דברים טובים" קורים כאשר החתול בסיבה ההיכרות תיעשה קלה יותר.

חשוב שיהיה פיקוח על ההיכרות בין הכלב לחתול. יש לדאוג לכך שלחתול יהיה לאיפה לברוח וכדאי שהכלב יהיה מוחזק ברצועה.

היכרות בין גורי חתולים לגורי כלבים: היות והם קטנים יותר מהכלבים, לגורי חתולים יש יותר סיכוי להיפצע ממשחק של כלבלב נלהב או אנרגטי מידי. יש להפריד גור חתולים מגור כלבים שהוא נלהב מידי עד אשר שאותו גור (חתול או כלב) גדל מספיק ונרגע כדי לערוך היכרות.

אם ההיכרות לא מתקדמת כמצופה או אתם נתקלים בבעיות אחרות,נשמח לסייע לכם בצורה מקצועית.
בברכה,
ד"ר רון רם
בית חולים לחיות שדמה.