אם לחיית המחמד שלכם יש תיאבון למוזרויות כמו ניירות טואלט, גרביים, נעליים ואף צואה, רוב הסיכויים שתהיתם לגבי זה או אפילו דאגתם. הדאגה שלכם הינה במקום, חוץ מהנזק הברור לדברים שלכם, קיים סיכון לחיי חיית המחמד שלכם.


הפעולה של אכילת גופים זרים נקראת בספרות המקצועית "פיקה" (Pica). אחת מן הדרכים בהן הפרעת אכילה זו מתבטאת בקרב בעלי חיים הינה אכילת צואה-של החיה עצמה או של חיה אחרת. פעולה זאת נפוצה יותר בקרב כלבים, בעיקר כאלה שיש להם תיאבון מוגבר. בנוסף לכך שאכילת הצואה לא מקובלת ולא מהנה עבור הבעלים, היא טומנת בתוכה סכנות להידבקות בטפילים ומחלות למיניהן..
מדוע חיות עושות את זה?
הסיבות המדויקות להפרעת אכילה זו ובתוך כך לאכילת הצואה הן אינן חד משמעיות. ישנן תיאוריות רבות שהוצעו על ידי מומחים. אחת מהסיבות המוצעות הינה צורך לתשומת לב. אם הפעולה של הפיקה יוצרת בסופו של דבר אינטראקציה, גם אם לא ורבלית, בין הבעלים לחיית המחמד, אז החיה מקבלת חיזוק חיובי, והתנהגות זו יכולה להתרחש לעתים תכופות יותר.
תיאוריות אחרות מציעות שהתנהגות זו של אכילה מרמזת שלכלב או לחתול יש חוסר בגורם תזונתי מסוים ועל ידי אכילת הצואה הם מנסים להשלים את החוסר. התנהגות זו יכולה להתפתח גם מחרדה או מתסכול, ויש כאלה הטוענים שהיא מתפתחת לעתים ממשחק תמים על ידי כך שהחיה לועסת ומכרסמת עצמים שונים עד שהיא מחליטה לאכול אותם.
בגלל שפיקה הינו מצב התנהגותי לא פשוט להבנה מומלץ להסתייע בבעל מקצוע-ווטרינר או מאלף מנוסה בנושא.
פתרונות לפיקה ספציפית-אכילת צואה:
1. ישנם חומרים שונים שבהוספה למזון חיית המחמד גורמים לטעם הצואה להיות מר ורע. לפני שימוש בחומרים אלה יש להתייעץ עם הווטרינר. טיפולים אלה חייבים להיות עקביים ולרוב הם מצליחים.
2. בטיולים עם הכלב יש לשים מחסום וברגע שאתם רואים אותו ניגש לצואה יש להסיח את דעתו על ידי מחיאת כף/ התזת מים/ שקשוק של מיכל (במידה שהכלב מפחד מרעשים חזקים) ומיד לתת לו צעצוע נשיכה ולשבח את התעניינותו בצעצוע על ידי חטיף או בתשומת לב של חיזוק חיובי וליטופים.
3. יש לנקות על בסיס יומי את החצר כדי למנוע אכילת צואה של החיה ושל חיות אחרות אשר יכולות להיכנס.
4. אם הכלב בבית נוהג לאכול את צואת החתול מארגז החול, יש לנקות על בסיס יומי את הצואה ואף ניתן להתקין דלת סורגים לתינוקות – החתול יוכל לעבור בקלות אותה ולהגיע לארגז החול. לכלב תהיה בעיה גדולה יותר.
פתרונות לפיקה כללית:
פיקה הינה בעיית התנהגות חמורה. אכילת עצמים שונים כמו אבנים, גומיות, גרביים וחוטים יכולה לגרום לנזק משמעותי ואף לחסימת המעיים, שיכולה להביא לסיכון חיים ממשי. בחלק מהמקרים יש צורך הניתוח חירום להוצאת העצם שנאכל.
1. ישנם מיכלי ספריי עם חומר מר שניתן להתיז על עצמים שונים בבית וע"י כך למנוע מהכלב או מהחתול לאכול אותם.
2. יש להרחיק עצמים שקיים סיכוי שהחיה תאכל אותם כמו עציצים וצעצועים של ילדים שנמצאים זרוקים על הרצפה.
3. ניתן להעביר את החיה לדיאטה עתירה בסיבים אשר תגרום לה לשובע ופחות לנסות לאכול עצמים שונים.
4. אם ישנו חשד שהתנהגות זאת נובעת מחרדה או תסכול יש להתייעץ עם הווטרינר בנושא.
5. בלו זמן עם חיית המחמד שלכם ואתגרו אותה במשחקים מאתגרים מנטאלית, כדי שלא מתוך שעמום או חיפוש תשומת לב היא תתחיל לאכול עצמים שונים.
6. אם אתם תופסים את החיה בשעת מעשה הבהילו אותה או התיזו מים וגרמו לה מיד להתעניין במשחק אחר או חטיף ואז שבחו אותה ולטפו אותה.
7. תנו תמיד רק משחקים בטוחים ומתאימים לגודל החיה. הימנעו מחוטים עם חתולים או משחקי לעיסה קטנים מידי לכלבים.
מה לא לעשות?
עונש מיידי בדוגמת צעקות, לרוב לא יעזור. קיים סיכוי שהחיה תעשה את הפעולה כאשר הבעלים לא נמצאים ועצם הצעקה יכולה להתפרש כסוג של יחס .
עונש לאחר המעשה לעולם אינו עוזר. חיות לא מבינות שהן נענשות על משהו שהן עשו לפני שעות או אפילו לפני מספר דקות. גישה זו לא רק לא תעזור אלא גם תיטע פחד בחיה מהבעלים או תגרור תגובה אגרסיבית.
אם לחיית המחמד שלכם יש בעיית התנהגות,אנא צרו קשר ונשמח לעזור לכם ולה.
בברכה,

בית חולים לחיות שדמה.