בדיקות דם עוזרות לנו לקבוע ולאבחן את הגורמים למחלה במדויק, בבטיחות ובמהירות. כמו כן הן עוזרות במעקב אחרי הצלחת הטיפול הניתן לחיית המחמד שלכם. אם יש לכם שאלות בנוגע לתוצאות בדיקות הדם שהחתול או הכלב שלכם עברו, אנא הפנו אותן אל צוות הווטרינרים שלנו ונשמח להסביר לכם.

ספירת דם מלאה-CBC
ספירת הדם (CBC) היא בדיקת הדם השכיחה ביותר. היא נותנת לנו מידע על מצב ההתייבשות של החיה, אם קיימת אנמיה, זיהום, היא מראה לנו את יכולת קרישת הדם ואת יכולת התגובה של מערכת החיסון. הבדיקה הזו חיונית במצבים רבים בניהם שלשולים והקאות, חום, חולשה, חיוורון ואיבוד תיאבון. אם הכלב או החתול שלכם עומד לעבור ניתוח, ספירת הדם היא כלי חשוב מאוד אשר בעזרתו ניתן לגלות בעיות נסתרות ולהעריך את הסיכון שבהרדמה.

§ HCT-המטוקריט: מודד את אחוז כדוריות הדם האדומות בדם ומגלה לנו אם ישנה אנמיה או התייבשות.
§ Hgb ו- MCHC –מדדי המוגלובין: ההמוגלובין הוא הפיגמנט שקושר את החמצן בכדוריות הדם האדומות ומאפשר את הובלת החמצן מהריאות לרקמות.
§ WBC- כדוריות דם לבנות: מדידה של תאי החיסון של הגוף. עלייה או ירידה יכולה להצביע על זיהומים, על מחלות שונות ועל מצב מערכת החיסון.
§ PLT- טסיות הדם: אחראיות על קרישת הדם. רמת טסיות נמוכה יכולה להוביל לדימומים. בנוסף, רמתן יורדת בהימצאות טפילים שונים דם.

ביוכימיה
הבדיקה הביוכימית מאפשרת לנו לדעת את מצב תפקודי האיברים הפנימיים של החיה, רמת המלחים בדם, הורמונים ועוד. בדיקה זו חשובה בחיות מחמד מבוגרות, בחיות שעוברות ניתוח בהרדמה, בחיות מקיאות ומשלשלות, בחיות שמקבלות טיפול תרופתי ארוך טווח וכאשר קיים חשד לחשיפה לרעלים.

להלן סקירה בסיסית להבנת המינוחים המופיעים בתוצאות הבדיקות הביוכימיות:

§ ALB אלבומין: חלבון חשוב מאוד שקיים בסרום. קביעת רמתו עוזרת לנו להעריך מצב הידרציה, דימום ומחלות בכבד, בכליות ובמעיים.
§ ALPK אלקלין-פוספטז: עלייה במדד זה יכולה להצביע על מחלת קושינג, בעיות כבד וגדילת עצמות בחיות צעירות.
§ ALTאלאנין-אמינוטרנספרז: אינדיקטור להערכת נזק בכבד.
§ AMYLעמילאז: עלייה באנזים זה יכולה להצביע על נזק לכליות או ללבלב.
§ BUNאוראה ניטרוגן בדם: מדד של תפקוד כלייתי. עלייה של רמתו בדם נקראת אזוטמיה. זהו מדד לתוצרים מטבולים של פירוק חלבונים בכבד. עלייה זו עלולה להיגרם על-ידי בעיה בכליות, בכבד, חסימה בדרכי שתן, שוק והתייבשות.
§ CHOLכולסטרול: מדד זה עוזר לבסס אבחנה במחלות הורמונליות כגון קושינג, סוכרת, תת פעילות בלוטת התריס ומחלות כבד.
§ Clכלור: ירידה במדד זה מופיעה בעיקר במחלת אדיסון ובמצבים של הקאות מרובות. עלייה במדד זה מעידה בעיקר על התייבשות.
§ CORTISOLקורטיזול: הורמון שעוזר לאבחן בעיות בבלוטת יותרת הכליה- מחלות קושינג ואדיסון.
§ CREAקריאטינין:מדד לאבחון תפקוד הכליה. בנוסף, עוזר לנו להבין האם עלייה ברמת אוריאה היא תוצר של בעיה בכליה או שהיא נגרמת מסיבה אחרת.
§ GGTגמא גלוטמיל טרנספראז: עלייה ברמתו מעידה על פגיעה בכבד. עלייה במדד זה מופיעה גם בטיפול בסטרואידים.
§ GLOBגלובולינים: מדד שעולה בזיהום כרוני מתמשך ובמחלות מסוימות.
§ GLUגלוקוז- רמת סוכר בדם: עלייה במדד זה יכולה להעיד על קיומה של מחלת הסוכרת. ירידה במדד זה מסוכנת, ויכולה לגרום להתקפים, לעוויתות ולתרדמת.
K-אשלגן: אלקטרוליט שרמתו יורדת בשל הקאות, שלשולים והשתנה מרובה. עלייה במדד זה היא סימפטום של מחלת אדיסון, של התייבשות ושל חסימה בדרכי השתן. עלייה דרמטית במדד זה יכולה להוביל לעצירת פעילות הלב.
§ LIPAZליפאז: זהו אנזים שמצביע על פעילות הלבלב. עלייה בו יכולה להצביע על דלקת בלבלב.
§ PHOSפוספט: עלייה במדד זה לרוב מצביעה על בעיה בתפקוד הכליות, על דימומים ועל עלייה בפעילות של בלוטת התריס.
§ Naנתרן: אלקטרוליט שרמתו יורדת בהקאות, בשלשולים, בבעיות כליות מסוימות ובמחלת אדיסון. רמתו יכולה לעזור בקביעת מצב הידרציה.
BILIRUBIN-בילירובין: עלייה במדד זה יכולה להעיד על בעיות בכבד, על חסימות בדרכי המרה או על מצב של פירוק דם. יכול לתת אינדיקציה בנוגע לסוג אנמיה.
§ (TP) TOTAL PROTEINחלבונים בדם: מראה מצב הידרציה, מספק מידע על תפקוד הכבד, הכליות ועל מחלות זיהומיות וסרטניות.
§ TT4טירוקסין: הורמון בלוטת התריס, אחראי על קביעת הרמה המטבולית של החיה. עלייה במדד זה מעידה על מחלת ההיפרתירואידיזם.ירידה במדד זה מעידה על מחלת ההיפותירואידיזם

אנו פה בצוות בית החולים נשמח לענות על כל שאלה ופנייה שלכם בנוגע לבדיקות הדם של חיית המחמד שלכם.

בברכה,
ד"ר רון רם
ד"ר עופר נריה
בית חולים לחיות שדמה.