ליפומות-גידולים שומניים שפירים
לא נעים לגלות גוש בעור החיה האהובה עליכם, בזמן שאתם מלטפים אותה. בעלי חיות מחמד שמרגישים גושים כאלו, בדרך כלל מגיעים אלינו לבדיקה. בהרבה מקרים אנו נוטים לומר שזהו "שומן" או "גוש שומני" ומשתמשים במונח ליפומה. מה זה בעצם אומר, כשלכלב או לחתול שלכם יש ליפומה?
ליפוציט או -אדיפוציט, הוא תא שומן. לשומן יש ערך רב בגוף: הוא מבודד, מהווה מקור רזרבה לאנרגיה, מגן על איברים. לגוף יש כמעט יכולת בלתי מוגבלת לאגור שומן, מה שלצערנו מוביל לעיתים להשמנת יתר. שומן נאגר בתאים שנקראים אדיפוציטים או ליפוציטים. לתאים אלה יש דופן תא דק מאוד וצמוד אליו נמצא הגרעין. החלל של התא מלא בשומן.
כל תא בגוף יכול לעבור שינוי סרטני, ותאי שומן אינם יוצאים מן הכלל. מאוד שכיח שתאי שומן מתפתחים לגידול שפיר, שנקרא ליפומה. התא השומני גדל בקצב אחר ובצורה אחרת משאר התאים השומניים, ויוצר גוש שומני. ליפומות יכולות להיות גדולות מאוד, וחיה במצב של השמנת יתר יכולה לייצר ליפומות גדולות מאוד. לעיתים, כאשר חיה מתחילה לאבד ממשקלה- גם הליפומות יכולות להתכווץ, ובמקרים נדירים- אף להיעלם.
ליפומה הינה גידול שפיר, היא אינה פולשת לרקמות אחרות בגוף, ואינה הורסת אותם כמו גידול סרטני ממאיר. רוב הליפומות ממוקמות מתחת לעור או בין השרירים. נדיר מאוד למצוא ליפומה בחללים פנימיים של הגוף.
איך מאבחנים ליפומות?
לרוב, הגוש שנחשד כליפומה ירגיש במישוש כצמיגי, רך וקל ללחיצה. אך לאבחן גידול רק ממגע זאת לא הדרך הנכונה, ואבחון שכזה עלול להוביל לטעויות חמורות. לכן הווטרינרים בשדמה ממליצים לבצע שאיבה של הנוזל בתוך הגוש, ולאבחן אותו ע"י מיקרוסקופ. במקרים מסויימים נמליץ לשלוח דגימות לביופיסה.
האם ליפומות מסוכנות?
בחלק מהמקרים ליפומות הן רק בעיות קוסמטיות, אך ישנם מקרים בהם ליפומות גדלות במקומות בעייתיים, או לוחצות על איבר חשוב. קיימות דוגמאות רבות לליפומות שהוסרו בניתוחים עקב הימצאותן מתחת לבית השחי, שם לחצו על פקעת העצבים, או שהגיעו לגדלים עצומים בסמוך לשרירים וכך מנעו תפקוד נכון של הגפה. קיימת צורה נוספת של גידול שומני ממאיר- שיכול להתפשט בגוף.
ההמלצה שלנו היא לשמור על משקל תקין של החיה. במידה ויש גוש חשוד- לבצע שאיבה או ביופסיה, וכמובן לעקוב אחרי היווצרות גושים נוספים.
בברכה
בית חולים לחיות שדמה.