גידולים מדבקים של מערכת המין

גידולים מדבקים של מערכת המין, הינם גידולים המועברים בין כלבים באמצעות מגע מיני. ידוע כי גידולים אלו נפוצים בעיקר באיזורים אורבניים וערים גדולות, בהן מזג האוויר טרופי וחם. גידולים אלו לרוב נראים בכלבים צעירים, שאינם מסורסים או מעוקרים וכן בכלבים עם כשל חיסוני.

לגידולים אלו מספר מופעים, הם נראים כמסות אדומות נפוחות היוצאות מהאיזור הואגינאלי או מהפין ולעיתים אף מהמוקוזת של האף .המסות יכולות להראות בצורות שונות, מכוייבות, כרוביתיות ולרוב מדממות. כשנוגעים בגידולים אלו הם עלולים להתפרק וחתיכות קטנות יכולות להנתק מהם. ישנם מקרים בהם הגידול הינו עמוק באיברי המין, והסימן היחיד להמצאותו- יהיה דימום מאברי המין. בנוסף, הכלב ילקק את האיזור לעיתים תכופות. גידולים אלו נוטים להתפתח ולגדול במהירות.

ההדבקות בגידולים אלו הנה תוצאה של מגע בין המסות עצמן בין כלב חולה לכלב בריא, במהלך מגע מיני או מגע אוראלי. כלבים שאינם מסורסים שנוטים להסתובב חופשי, נמצאים בסיכון גבוהה יותר לחלות במחלה ולהדביק כלבים נוספים.

אבחנה של גידולים אלו תעשה אצל הווטרינר באמצעות היסטוריה מדויקת מפי הבעלים בעיקר לגבי ניסיונות ההרבעה של הכלב ושגרת היום יום שלו. כמו כן תעשה בדיקה פיסיקלית של אברי המין של כלבכם ותכלול לרוב לקיחת דגימות ומשטחים, ספירת דם, ביוכימיה ובדיקת שתן. במשטחים ובבדיקת השתן לעתים נוכל לראות אוכלוסיית תאים עגולה ממאירה שתצביע על אופיו הסרטני של אותם גידולים.

גידולים מדבקים באיברי המין לא נוטים לשלוח גרורות לאיברים מרוחקים,אך על מנת לקבוע בוודאות אם הגידולים ממאירים,יש לבצע בדיקות נוספות כמו צילומי רנטגן, וכן הערכה של בלוטות הלימפה.

לרוב, גידולים אלו ממאירים ולכן הוצאה כירורגית של המסה בצירוף טיפול תרופתי, ישיגו תוצאות ריפוי טובות. במידה והגידול הינו סרטני יש צורך בטיפול כימותרפי, לרוב באמצעות התרופה וינקריסטין הניתנת פעם בשבוע בטיפול לתוך הווריד, במשך 3-6 שבועות.

בברכה,

בית חולים לחיות שדמה