כלבים בראכיוצפאלים-(מבנה ראש דחוס/קצר)

מרבית האנשים אינם מכירים את המונח הרפואי "ברכיוצפאלי" אבל אם ברשותכם פיקנז, פאג,בולדוג צרפתי,בוקסר שיצו או כל כלב שפרצופו קצת "דחוס" אתם צריכים להכיר את המושג הזה. המילה מגיעה מיוונית ש"ברכיו" פירושו קצר ו"צפאלי" פירושו ראש.


הכלבים הברכיוצפאלים פותחו כך שהלסת התחתונה היא נורמאלית ופרופורציונאלית לגוף הכלב,אך הלסת העליונה דחוסה יותר. שינוי קוסמטי זה, חשף את הגזעים הללו לכל מיני בעיות שמסכנות אותו ,ושבתור בעלים של כלבים כאלו, כדאי להכיר.
אצל הכלבים הברכיוצאפילם קיים הסינדרום הברכיוצפאלי הנשימתי, שמשפיע על אזורים שונים במערכת הנשימה. למזלנו, לא כל הכלבים הברכיוצפאלים סובלים מכל המאפיינים של הסינדרום אבל בתור בעלים של כלב כזה, צריך להיות מודעים לבעיות אפשריות שעלולות להיווצר.
הסינדרום בראכיוצפאלי הנשימתי :
נחיריים סטנוטים-בעברית פשוטה נחיריים צרים,לכלבים אלו, הפתחים באף מאוד צריך ומקשים על נשימה במקרים מסוימים הצרות זו דורשת התערבות כירורגית.
חך עליון מוארך-בגלל האופי הדחוס והקצר של מבנה הגולגולת, יש קושי לרקמות הרכות של הפה להסתדר בתוכו. כתוצאה מכך,החך הרך,אשר מפריד בין מעברי האף מחלל הפה מתנפנף בחופשיות מטה לכיוון הגרון ויוצר את קולות הנחירה. כל הכלבים הברכיוצפאלים סובלים מתופעה זו והבולדוג האנגלי הוא יוצא מן הכלל שאצלו התופעה הזו חמורה פי כמה. בנוסף לאורך החך, אצל הבולדוג האנגלי קיים מצב מסכן חיים שמעודף נביחות,או הלחתה החך נוטה להתנפח ועלול לגרום למצוקה נשימתית. גם פה במידת הצורך,קיימת אפשרות להתערבות כירורגית לתיקון החך.
הצרות של הטראכיה(קנה הנשימה)- קנה הנשימה בחלק מהכלבים הללו נוטה להצרות באזורים מסוימים, זהו סיכון שצריך לקחת בחשבון בניתוחים ודורש צילומים לפני הרדמה כללית.
היפוך השקיקים בלרינקס- באזור הכניסה לגרון ישנם שני שקיקים אחד מכל צד של פתח הנשימה .בכלבים ברכיוצפאלים,השקיקים הללו הופכים כיוון משקועים לקעורים כלפי חוץ ותורמים להצרות של קנה הנשימה.
חוסר סבילות לחום- כולנו יודעים שכאשר חם לכלב הוא נושם מהר מאוד ונשימה מיוחדת זו נקראת הלחתה,והיא נועדה לקרר את הגוף (מפני שכלבים לא מזיעים כמו בני אדם). הכלבים הברכיוצפאלים לא מצליחים להלחית כמו כלב בעל מבנה פנים מוארך. המעבר הקשה של האוויר גורם ללחץ נוסף בכלבים אלו, שלא מצליחים לקרר את עצמם כמו כלבים אחרים,וביום חם מאוד זה עלול להידרדר למצבים מסכני חיים.
מומלץ לא להוציא כלבים אלו בחום,לא להריץ אותם ולטפל בבעיות הנשימה כמה שיותר מוקדם הסינדרום הזה מתפתח עם השנים ויכול להגיע לצניחה של הגרון ולסיכון חיים.

בעיות עיניים: היות ורוב עצמות האף קטנות ודחוסות לכלבים אלו יש בעיה עם מיקום העניים בגולגולת. ארובות העין אינן עמוקות ולכן העין איננה מוחזקת במקום בצורה חזקה במיוחד. מכות או ניעורים חמורים יכולים לגרום לתוצאה לא נעימה של יציאת העין מהמקום. בכלבים אלו ,מומלץ, במקום קולר צוואר רגיל לעבור לרתמת חזה שתעזור לייצוב הכלב בזמן הליכה ותימנע ניעורים או משיכות פתאומיות לאזור הראש.
העיניים הבולטות של כלבים אלו מעמידות אותו בסיכון גבוה לדלקות עיניים ,גירויים ופציעות חיצוניות. לעתים העין מאוד בולטת כך שהעפעפיים אינם יכולים לסגור עליה עד הסוף. מצב זה יכול לגרום לגירויים ודלקות עיניים. צפו בכלביכם כאשר הוא ישן ונסו לראות אם העפעפיים סוגרים על העין.

בעיות נוספות- בפה של כלב בוגר ישנם 42 שיניים. גם בכלבים אלה מספר השיניים זהה, אך היות והפה קטן יותר השיניים נדחסות, ולרוב נוצרים דלקות חניכיים חמורות עקב שאריות המזון שנתקע בינהן. שמירה על היגיינת פה בכלבים אלו, תמנע בעיות רציניות בעתיד.

כלבים אלו נוטים להיווצרות של קפלי עור רבים. בקפלים אלו, נוצרת לחות ותנאי גידול מתאימים לבקטריות ופטריות,דבר שיוביל לדלקות עור. הקפידו לנקות את קפלי העור של כלביכם.

למרות כל אלה, כלבים אלו הם בעלי אישיות ואינטליגנציה רבה. גידולם דורש הבנה והכרות של הבעיות האפשריות. אם ברשותכם כלב מסוג זה או אתם עתידים לגדל כלב ברכיוצפאלי, אנו מזמינים אתכם לשאול אותנו שאלות ולהתעניין לגבי הגידול ותנאי האחזקה של כלבים אלו.
בברכה,
ד"ר רון רם
ד"ר עופר נריה
בית חולים לחיות שדמה