אלרגיות בכלבים וחתולים:

אלרגיה היא תופעה של רגישות יתר של מערכת החיסון. הכוונה היא לתגובות מוגזמות, מזיקות ואף קטלניות המיוצרות על ידי מערכת החיסון. ניתן לחלק את התגובות של רגישות היתר לארבעה סוגים המבוססים על המנגנונים המעורבים וזמן התגובה עד להופעת הסימנים. זה לא נדיר שמצב קליני מסוים עשוי להציג יותר מסוג אחד של אלרגיה.

איך אלרגיות באות לידי ביטוי בכלבים וחתולים?

בתור הבעלים אנו צרכים לשים לב לליקוקי רגליים גירויים בפנים ובאזור האף. פריחה על העור, צואה רכה/שלשול, השחרה של העור, נפיחות וכאב כמו גם דלקות אוזניים ועור חוזרות כל אלו הם סימנים קליניים של אלרגיות נפוצות (דוגמת אלרגיה למזון, אלרגיה לאבקנים). סימנים לאלרגיות נפוצות כמו נפיחויות בפנים או בגפיים עקב מגע עם צמח או חומר כימי, עקיצת חרק (דבורה) או (עכביש) וכן בהכשת (נחש), לעיתים אלרגיות יתבטאו בכלבים וחתולים במופע של פצעים עוריים כרוניים, דלקות חניכיים ועיניים.

איך מתבצע האבחון?

כמו שניתן להתרשם תופעות האלרגיה הן מגוונות ומורכבות וכך גם האבחון המדויק של גורם האלרגיה מורכב.

הווטרינר בבית החולים בשדמה ישאל את הבעלים בביקור על ההיסטוריה של המקרה (סימנים קליניים, מתי האירוע התחיל, האם הופיעו הפצעים לפני או אחרי הגירוד).

סימנים קליניים מחשידים כמו דלקות אוזניים חוזרות ליקוקים בכפות רגליים, גירודים בפנים התעטשויות במהלך טיולים בפארק (לדוגמא) וגירוי כרוני בעניים מעלים חשד לאלרגיה.

בנוסף יילקחו דגימות לצביעה מיוחדת כמו גם מגרדים מהעור ומהלקויות כדי לשלול חשד לטפילים או פטריות.

בהמשך הבדיקה, לפי הצורך, יילקח דם לבדיקות מעבדה מקיפות:

עדויות לאלרגיה ניתן לראות בבדיקת דם במעבדה שבמרפאת הרשת, במדדים של כדוריות דם לבנות, עלייה באאוזינופילים ובבזופילים.

בדיקת ביוכימיה מקיפה (תפקודי: כבד, כליה, לבלב וכו') חיונית למען בניית טיפול מתאים וארוך טווח לחיה המטופלת במידה ונצטרך לטפל בתרופות לאורך זמן או בשילוב עם מזון מיוחד.

במקרים מסוימים, פחות נפוצים, אנו נמליץ לשלוח בדיקת דם למבחנים מיוחדת לאלרגנים. מבדיקות אלו ניתן לקבל תשובות לגבי סוג מזון המתאים בדיוק לחיה המטופלת, מצבים סביבתיים אשר גורמים להחמרת הסימנים הקליניים (אבק, עובש, סוגים של אבקנים וכו')

מהו הטיפול לאלרגיות?

הטיפול הוא מגוון ומותאם אישית לכל מטופל לפי הגזע, גיל, מצב בריאותי ,סוג האלרגיה (האם היא מידית או מצב כרוני מתמשך) ויכולת הטיפול של הבעלים.

הטיפול נועד להתמודד עם הבעיה, היות והאלרגיה הינה בעיה של תגובת יתר במערכת החיסון ולא מחלה מוגדרת. ישנם מקרים כמו עקיצות והכשות שהאירוע ייפתר במהרה בעזרת אנטיהיסטמינים ונוגדי דלקת אחרים ממשפחת הסטרואידים הקטאבולים, אנטיביוטיקה לטיפול בזיהומים. ישנם מקרים כמו טיפול באלרגיה סביבתית (אבקנים, עשבים, עצים) בזאבת (Lupos) או אלרגיה למזון שהוא ארוך טווח (כרוני) ומלווה בנוסף לתרופות, בדיאטה רפואית מיוחדת ומותאמת.

יש לזכור שהטיפול בבעיות האלרגיה הינו מורכב ולעיתים ארוך ודורש אורך רוח, בבית החולים לחיות בשדמה מלווים את המטופלים שלנו ביחד עם בעליהם לכל אורך תהליך הטיפול ויחד מטפלים בבעיה.

למתעניינים – סיווג מקצועי של אלרגיות/ תגובות יתר של מערכת החיסון

הסוג הראשון: נקרא תגובת שוק אנאפילקטית והתופעות מתבטאות בגירויים על העור (אוטריקריה) האף והגרון (נזלת), העניים (דלקת לחמית), הריאות (אסטמה) ומערכת העיכול (דלקת מעיים). התגובה יכולה להיות ממספר רגעים עד דקות לאחר החשיפה עד למספר ימים. התסמינים יכולים להיות רגעיים וקלילים עד תגובות מסכנות חיים וקטלניות.

הסוג השני: נקרא תגובה יתר ציטוטוקסית והוא פוגע באיברים ורקמות. דוגמא לכך היא אנמיה, ירידה בטסיות הדם או ירידה בכדוריות דם לבנות מסוימות עקב רגישות לתרופות. תגובה זו לוקחת בין מספר דקות לשעות ועלולה להיות קטלנית גם כן.

הסוג השלישי: נקרא תגובת יתר עקב קומפלקס אימוני ושם אנו רואים תופעות של דלקות מפרקים דלקות כליות, דם וריאות. גורמים לבעיות אלו יכולים להיות מיקרואורגניזמים כמו פטריות וחיידקים. גם תגובות אוטואימוניות יכולות להיכנס להגדרה הזו (כגון מחלת הזאבת).

הסוג הרביעי: נקרא גם תגובת יתר מאוחרת. גם צורה של דלקת עור ממגע נמצא בתוך סוג זה. הייחוד של תגובה זו היא עקב הקשר לתאים הלבנים של מערכת החיסון מסוג T. מחלות מסוג טרשת נפוצה, תת פעילות בלוטת התריס, סכרת סוג 1 נמצאות בקטגוריה זו.

בברכה,
בית חולים לחיות שדמה
דר' רון רם
דר עופר נריה