בכתבה זו יינתנו קווים מנחים וטיפים לכך שכלביכם יעשה את צרכיו מחוץ לבית. נא לזכור שלפי חוקים עירוניים בעלי הכלבים אמורים לנקות אחרי שכלבם עושה צרכים.

1. מתחילים בגיל המתאים:
ניתן להתחיל לחנך את הכלב לעשות צרכים במקום ספציפי כבר בגיל 8 שבועות. יש לזכור שכלבכם עדיין אינו מחוסן ולא מומלץ להוציא אותו מחוץ לבית לעשות צרכים. מהחיסון השני ניתן להוציא את הכלב לאזור נקי וקרוב לבית.

2. 6-10. אלה כמות הפעמים שיש להוציא את הגור לעשות צרכים בחוץ.

כאמור,יש לבחור מקום נקי ובטוח לעשות בו את הצרכים. בדרך כלל יש לקחת את הגור מיד כשהוא קם,אחרי משחק וכ15 דקות לאחר האוכל. אם כלבכם ילך כל פעם לאותו מקום, הריחות של הפעמים הקודמות שהוא עשה את צרכיו יעוררו אותו לעשותם שוב. יש גורים שלוקח להם בין 15 ל20 דקות עד שהם עושים את הצרכים. לא לשחק איתם בזמן הזה,כדי לתת להם זמן להתרכז. שמרו עליהם כל העת וכך תוכלו לראות אם הם עשו את הצרכים שלהם ואיך הם נראים. דאגו לאסוף את הצואה כדי למנוע התפתחות ביצי טפילים.

3. השתמשו במשפט מפתח.

אם כל פעם שהגור עושה צרכים במקום הנכון אתם תשתמשו באותו משפט("קדימה לשירותים","מהר לעשות קקי" ואחרים) הגור יקשר את המשפט שזהו הזמן והמקום הנכון לעשיית צרכים.

4.ברגע שהגור עושה את צרכיו בחוץ תנו לו פרס.

צ'פרו את כלביכם על ידי ליטוף, חטיף או משחק, כאשר הוא עושה את צרכיו במקום ובזמן הנכון.
זכרו שאת הפרס יש לתת מיד,אחרת הגור לא יקשר את הפרס למעשה. לדוגמא אם תתנו לו חטיף רק כשתחזרו הביתה הוא יקשר את החזרה הביתה לחטיף.

5.פקחו על כלבכם כמה שיותר.

תחמו אותו בחדר מסוים וככה תוכלו לראות אם הוא מתחיל לרחרח לפני שהוא עושה צרכים.

6.כשאתם לא בבית תחמו את הגור לחדר קטן או לכלוב הטסה.

אם אינכם נמצאים בבית רוב הזמן לפקח על הגור ואתם לא רוצים הפתעות. תחמו חדר בבית או מקמו כלוב הטסה אשר בו תוכלו לשים את הגור יחד עם מים ואוכל כאשר אתם לא נמצאים. הכלוב לא אמור להיות גדול מידי אלה בדיוק במידה שתאפשר לגור לישון ולאכול. כלוב גדול מידי, יאפשר לו לעשות צרכים באזור מרוחק. חשוב לזכור!! גור יכול להתאפק עד גבול מסוים לכן יש להוציאו כל 2-4 שעות.

7.אל תענישו אותו לאחר מעשה.

אם הייתה "תאונה" בבית אל תצעקו על הגור או תענישו אותו בשפשוף פניו בצואה או בשתן שלו. ענישה לאחר מעשה גורמת למגוון בעיות אחרות ואף פעם לא עוזרת לתיקון ההתנהגות הבעייתית.
במידה ואתם תופסים את הגור מתכונן לעשות צרכים (מרחרח,מסתובב) אל תתנפלו עליו,אתם יכולים לרקוע ברגל ולהגיד "לא" או "החוצה" ואז עקב כך הגור יפסיק את מה שהוא עושה וזה ייתן לכם מספיק זמן בשביל לקחת אותו החוצה לעשות צרכים.

8.אל תשאירו אוכל ומים כל היום בקערות.

האכילו את הגור בזמנים קבועים ובצורה מסודרת. פקחו על כמות האוכל שהוא צורך.הרימו את הצלחות או קחו את האוכל לאחר 20 דקות. בצורה זו, תוכלו גם להעריך מתי הוא יצטרך לעשות צרכים ותרגילו אותו לזמנים קבועים.

9.נקו ביסודיות את האזורים בו הגור עשה את צרכיו בבית.

ישנם חומרים מסוימים שהם בטוחים לשימוש אשר יוציאו את הלכלוך וגם את הריח מהאזור. אם עדיין יש ריח באזור הגור ירצה לעשות את צרכיו שם שוב.

10.הקפידו על תוכנית האימון.

בצורה זו גורים בגילאים 14-20 שבועות יהיו מחונכים לעשיית צרכים בחוץ.ישנם מקרים שהדבר לוקח זמן נוסף. במידה ואתם נתקלים בבעיות פנו אלינו ונשמח לעזור לכם.

בברכה,
ד"ר רון רם
ד"ר עופר נריה

בית חולים לחיות שדמה.