הבחירה במה להאכיל את כלבכם היא החלטה מאוד חשובה. בחנויות מזון לחיות מחמד קיימים עשרות של מותגים שונים של מזון המנסים בעזרת סיסמאות שיווק חכמות לשכנע אתכם שהם הטובים ביותר עבור הכלב שלכם. רבים ממזונות כלב אלה מתפארים בכך שהם מכילים רמות גבוהות מאוד של חלבון וטוענים כי זה מה שנחוץ כדי לספק את הצורך האינסטינקטיבי של הכלב לבשר, כמו גם להפוך אותם לבריאים יותר ולחיות זמן רב יותר. 

האם כלבים הם אוכלי בשר (קרניבורים)?

 בעזרת טקטיקות שיווק על ידי כמה חברות מזון לחיות מחמד הוטמעה ההנחה השגויה והנפוצה בקרב בעלי חיות מחמד שכלבים הם טורפים שחייבים דיאטה שכוללת בעיקר בשר. זה לא נכון . כלבים, כמו אנשים, הם אוכלי כל וצריכים תזונה מאוזנת של חלבון , פחמימות ושומן. צריכת חלבון מוגזמת היא מיותרת במקרה הטוב לכלבים ולכלבים מסוימים עם מצבים רפואיים בעצם יכול להיות מזיקה.

חלבונים הם אבני הבניין של הגוף אשר נדרשים לתפקוד יומיומי. עם זאת, כאשר כלב צורך יותר מדי חלבון בארוחה,חלק מהחלבון לא מנוצל וגם אינו יכול להיות מאוחסן לשימוש מאוחר יותר . אז הגוף מפריש את עודף החלבון דרך הכליות ומחוץ לגוף דרך שתן . לכן, האיכות של החלבון הופכת למעשה חשובה יותר מהכמות שצורכים. חלבון באיכות גבוהה הוא יותר זמין ביולוגית ויכול להיספג יותר טוב בגוף..

בעיה נוספת היא שהבשר בדיאטות אלה פועל כמקור החלבון עיקרי מכיל חומרים אחרים, שאתם לא רוצים בכמויות מוגזמות . לדוגמה, כאשר תזונה היא בעיקר בשר, קשה מאוד לשמור על יחס סידן זרחן תקין. כאשר יחס זה משתבש, נוצרות בעיות באיזון צמיחת עצם או להיגרם נזק לכליות. יש מזונות טובים שהונדסו במיוחד וקיים בהם איזון ראוי של חלבון, שומן, פחמימות וכדי למנוע את זה מלקרות.

האם יותר מידי חלבון במזון מסוכן עבור הכלב שלי?

החלבון הוא חומר מזין המכיל הרבה קלוריות ובמזונות עם רמת חלבון גבוה יש גם הרבה בקלוריות שבמהירות יכולים להוביל לעלייה במשקל. בעלי כלבים צריכים להיות מודעים היכן הקלוריות המיותרות מסתתרות . אם לכלב קיימות בעיות בכליות או בכבד, צריכה גבוהה מידי של חלבון מגדילה את העומס על האיברים הללו ומשבש את האיזון של חומרים מזינים שמובילים להחרפת המחלה.

במקום לחפש מזון לכלבים המכיל רמות עודפות של חלבון אתם צריך למצוא אחד שנוצר במיוחד לאורח החיים של הכלב שלך , שלב בחיים , וגודל. כלב עבודה ,למשל , יהיו דרישות תזונתיות וקלוריות שונות באופן משמעותי מאשר כלב ממוצע שחוץ מכמה טיולים ביום, מבלה את שארית הזמן ברביצה . שני הכלבים האלה לא צריכים להיות מוזנים באותה דיאטה.

גורים , לעומת זאת, דורשים יותר חלבון מאשר כלבי בוגרים משום שגופם עסוק בגדילה. בין גזעים שונים של גורים יש דרישות שונות לחומרים מזינים , כמו הבדל בן ציוואוואה לגולדן רטריוור..

הדיאטות הבטוחות ביותר הן אלה שפותחו על ידי חברות מזון לחיות מחמד שמשקיעים במחקר מדעי, מתייעצים עם תזונאים של בעלי חיים , ומבצעים ניסויי האכלה כדי לפתח את המזונות שלהם .

בברכה,

בית חולים לחיות שדמה