מה אסור לכלבים לאכול?

יש הרבה דרכים לפנק את הכלב שלכם ואוכל נמצא כמעט תמיד בראש הרשימה. הבעיה היא שהרבה סוגי מזון שאינם מזיקים לבני אדם עלולים לפגוע בבריאותם של כלבים. חלקם רעילים ויכולים להוביל למות חיית המחמד האהובה שלכם; אחרים "רק" יגרמו לבעיות בריאות או לתחושה רעה. חשוב להכיר את המאכלים המזיקים לכלב ולהימנע מהם – כשאתם שומרים על הבריאות של כלבכם זה הפינוק הגדול ביותר עבורו ועבורכם.

עצמות

הקשר בין הכלב ובין העצם נראה טבעי, עמוק וארוך שנים. אבל למעשה מדובר בסיפור שאיננו פשוט. ישנן מספר סכנות במתן עצמות לכלבים:

 • שברים חדים של העצם עלולים לשרוט ואף לחורר את מערכת העיכול של הכלב.
 • העצמות עלולות לגרום לעצירות.
 • עצמות עלולות להיות מזוהמות בחיידקים ובשאר זיהומים.
 • העצמות מכילות חומר הקרוי קולגן וישנם כלבים שהינם אלרגיים לחומר הזה.
 • מבחינה תזונתית לעצמות ערך תזונתי נמוך מאוד.

האם זה אומר שאסור לתת עצמות לכלבים? הוטרינרים והמומחים עדיין חלוקים בשאלה. אם בחרתם להקשיב למצדדים במתן עצמות לכלב (מדובר בכל זאת בתעסוקה טובה לבעל החיים שצריך להתעסק זמן רב עם העצם) הקפידו על הכללים הבאים:

 • להימנע מעצמות של עוף, בעיקר כאלו שעברו בישול או צלייה: הן דקות יותר ושבירות יותר- ולכן מסוכנות יותר.
  אסור לתת עצמות של דגים לכלב: הן דקות ושבירות מאוד.
 • להימנע ממתן כמות גדולה בבת אחת: זה יכול לגרום לבעיות עיכול קשות.
 • כדאי לבשל את העצמות במים רותחים לכמה דקות לפני שנותנים אותם לכלב: כך העצם נהיית דחוסה יותר וגם הסיכוי לזיהום יורד. יש להימנע מצליית העצם.
 • מוטב לתת את העצם לכלב כשהוא איננו רעב אלא לאחר שהוא אכל את האוכל שלו. כך יורד הסיכון לעצירות, והכלב גם לא יטרוף את העצם מהר מדי.
 • כדאי להשגיח על הכלב כשהוא אוכל עצם, כדי לזהות בעיות באופן מיידי ולמנוע הסתבכות.

מה אסור לכלבים לאכול


האם מותר או אסור לתת לכלב בשר טרי?

כלבים הם טורפים מטבעם, מדוע שלא ניתן להם בשר טרי?

רוב הוטרינרים ממליצים שלא לתת בשר טרי לכלבים. הסיבה לכך היא שבבשר טרי עלולים להימצא חיידקים, טפילים ופטריות, שנעלמים רק לאחר בישול. ניתן למצוא גם דעות הפוכות – שתומכות במתן בשר חי לכלבים – אבל חשוב לדעת שרוב הוטרינרים מתנגדים למתן בשר חי לכלבים, בגלל הסכנות הבריאותיות. חשוב לזכור שבטבע, ברוב המקרים טריפה היא למעשה אכילה של בשר טרי ואילו הבשר החי שלנו איננו כל כך טרי, ועבר עיבוד לפני שהגיע אלינו הביתה.


האם מותר או אסור לתת לכלבים בצל ושום?

אתם בוכים כשאתם חותכים בצל? נהנים מהניחוח של שום כתוש? החומר שאחראי על התופעות הללו, ויש לו שם לועזי ארוך ויפה, הוא הסיבה לכך שלכלבים אסור לאכול בצל, שום, כרישה ושאר ירקות קרובים אליהם. אצל כלבים, החומר הזה מפרק את כדוריות הדם האדומות (המוגלובין) ומוביל לאנמיה. ישנם גם מחקרים המצביעים על כך שהוא גורם לנזק לכליות. כיוון שהנזק הינו מצטבר, גם כמויות קטנות לאורך זמן פוגעות בבריאות הכלב. כיוון שבהרבה מאכלים מבושלים אנחנו משתמשים בבצל כתוספת, חשוב לשקול היטב לפני שנותנים לכלב שאריות משולחן האוכל.


האם מותר או אסור לתת לכלבים אבוקדו?

בפרי הזה נמצא מרכיב הקרוי פרסין שנועד להגן על הפרי מפטריות. לבני אדם הוא איננו רעיל, אבל בכמויות גדולות הוא רעיל לכלבים, בעיקר כשהם אוכלים את הקליפה והגלעין. בכמויות קטנות הוא אולי לא ישפיע על כלבים (בהתאם לגודל של הכלב ולכמות שנאכלה) או יוביל לכאב בטן קל, אבל אחרי אכילה שלו בכמות גדולה יתכנו הקאות ושלשולים.


מה לגבי תפוחי אדמה?

בקליפת תפוח האדמה ובחלקים ירוקים שלו, מצוי רעל (סולנין) המסוכן לבריאותו של כלבים. יש להימנע ממתן תפוחי אדמה לא מבושלים לכלב; גם תפוחי אדמה מבושלים אין לתת בכמויות גדולות.


שוקולד?

בשוקולד מצוי חומר כימי הקרוי תאוברומין האחראי לטעם השוקולד שאנחנו מכירים. עבור הכלב, גם בכמויות קטנות, מדובר ברעל. הסימפטומים יכולים להיות הקאות, רעידות, היפראקטיביות, התקפים, דופק מואץ והכלב אף יכול למות מהרעלה שכזו.
אבל לא רק החומר הזה – המצוי בכמויות גדולות יותר בשוקולד איכותי – הוא בעייתי. בשוקולד יש כמות גדולה של שומן. אכילתו על ידי הכלב גורמת באופן פתאומי להופעת ריכוז גבוה של שומן במערת העיכול – מה שמוביל לעומס כבד על הלבלב, לפגיעה בתפקוד שלו ולגרימת דלקת. הסימפטומים הם בחילה (למי שיכול לזהות שלכלב שלו יש בחילה), הרגשה כללית רעה (שימו לב להתנהגות הכלב שאיננה כתמול שלשום), כאב בטן, שלשול והקאות.


שומן ובכלל מזון מטוגן?

כפי שכבר הוסבר לגבי שוקולד, שומן בכמות גדולה עלול לפגוע במערכת העיכול ובעיקר בלבלב. באופן כללי, האוכל שלנו עשיר בשומן ולכן כדאי להימנע ממתן אוכל של בני אדם לכלבים – שאריות מהשולחן, למשל.
ממתיקים מלאכותיים יכולים לגרום לבעיות בכבד. רוב האנשים אולי לא יתנו לכלב שלהם סוכרזית, אבל בהרבה מאכלים מעובדים (חטיפים למשל) ניתן למצוא גם ממתיקים מלאכותיים, ולכן אסור לתת אותם לכלב.


מלח

צריכת כמויות גדולות של מלח איננה בריאה גם לבני אדם, אבל עבור כלבים מדובר אפילו בצריכה של כמויות קטנות יותר. בטווח הקצר, צריכת מלח יכולה לגרום לחוסר איזון אלקטרוליטי ולבעיות מעיים. כיוון שבחטיפים שאנחנו כל כך אוהבים יש הרבה מלח, מומלץ מאוד להימנע מנתינתם לכלבים.


קפה ותה

המרכיבים שהופכים את הקפה והתה לכה פופולאריים אצל בני האדם – הקפאין והתאין – יכולים לגרום לעליה בקצב הלב של הכלב, ולהוביל לעוויתות. חישבו על מי ששותה כמה כוסות קפה ברציפות ועל ההתנהגות שלו – ההשפעה של קפה או תה על הכלב משמעותית עוד יותר, במיוחד מכיוון שהוא לא רגיל לחומרים הללו. ולהרגיל את הכלב לשתות קפה זה ממש לא פיתרון!


אלכוהול

בכמויות גדולות הוא מסוכן גם לבני אדם, אבל לכלבים הוא מסוכן אפילו בכמויות קטנות. למעשה, השפעתו של האלכוהול על הכלב זהה להשפעתו על בני אדם, אלא שעל הכלב, כמות קטנה משפיעה באופן קיצוני יותר מהשפעתה על בני האדם. זה אמנם משעשע מאוד לראות כלב שותה בירה -אבל זה יכול לגרום לכלב לסחרחורת, פגיעה בקואורדינציה, בעיות נשימה, פגיעה בקצב הלב, פגיעה מוחית ואף לתרדמת. ברוב המקרים לכלבים יש רתיעה טבעית מאלכוהול (תנו לכלב שלכם להריח ויסקי ותראו איך הוא נרתע מהריח), אך יש כלבים שנמשכים לטעם של הבירה וכדאי להיזהר מאוד בעניין.


ביצים לא מבושלות

אכילת החלבון כשהוא לא מבושל, פוגעת ביכולת הגוף של הכלב לספוג ויטמינים. בטווח הארוך הכלב יסבול ממחלות הקשורות למחסור בוויטמינים שונים.


מוצרי חלב

להרבה כלבים חסר האנזים שמפרק את הלקטוז שהינו מרכיב עיקרי בחלב – דבר שנכון גם ללא מעט אנשים. כלבים שחסר להם האנזים הזה, יסבלו מבעיות מעיים ועיכול, מכיוון שהם לא יכולים לעכל את החלב שמשבש להם את פעולת המעיים. כלבים שסובלים מאלרגיה למוצרי חלב, עשויים לסבול גם מגירודים. ישנם כלבים שיכולים לאכול מוצרי חלב מבלי לסבול, אבל בכל מקרה מומלץ להמעיט במתן מוצרי חלב לכלבים, אפילו אם הם לא רגישים למזון הזה. בכל מקרה יש להימנע ממוצרי חלב עשירים בשומן.


ענבים

עדיין לא ידוע למה, אבל ענבים גורמים לנזק לכליות של הכלב. ככל הנראה ישנו רעלן בפרי שמזיק לכלבים. הנזק הינו מצטבר ולוקח זמן עד שמבחינים בסימפטומים של כשל בכליות -אבל ישנם כלבים שיסבלו מהקאות גם לאחר אכילת כמות קטנה יחסית. גם צימוקים – שהם כידוע ענבים מיובשים – אסורים לאכילה.


אפרסקים, משמשמים, אפרסמונים, שזיפים

הבעיה איננה עם הבשר של הפרי אלא הגלעינים: כלב שבולע גלעין שכזה עלול לסבול מעצירות ומבעיות מעיים אחרות. חלק מהגלעינים גם מכילים ציאניד בכמות קטנה. ניתן לתת את הבשר של הפרי אבל חשוב להקפיד על שטיפה שלו – בדיוק כמו שאנחנו צריכים להקפיד על שטיפת פירות לפני אכילתם. חשוב גם לתת רק כמות קטנה.


אגוזים ושקדים

בהרבה רשימות של מזונות האסורים על כלבים, מופיעים אגוזי המקדמיה – יש בהם רעלן המסוכן לכלבים גם בכמויות קטנות. הבעיה היא שניתן להגיע למסקנה שרק אגוזי מקדמיה אסורים על כלבים כשלמעשה, מומלץ לא לתת לכלבים שום סוג של אגוזים ושקדים. הבעיות שהם גורמים נעות מקשיי עיכול וכאב בטן, לעצירות או שלשול ועד להרעלה. פיצוחים רבים גם מכילים הרבה שומן ומלח, ולכן הם בכל מקרה לא בריאים ואפילו מסוכנים לכלב.


אוכל חתולים

במזון החתולים יש תכולה גבוהה יותר של שומן וחלבון יחסית למזון הכלבים. הכלב אולי לא ימות מאכילה חד פעמית אבל מדובר במזון שאיננו בריא לו אפילו בכמות קטנה, ואכילה לאורך זמן אף תוביל לנזקים בריאותיים משמעותיים.


מה מותר לתת לכלב לאכול, בכמויות קטנות ובלי הגזמה?

ברוקולי, כרוב וקרובים שלהם

יש רשימות שבהן מופיע הברוקולי כאסור למאכל לכלבים. ככל הנראה הברוקולי איננו מסוכן לכלב כל עוד הוא ניתן בכמויות קטנות. הדבר נכון גם לגבי שאר הירקות ממשפחת המצליבים.


חצילים, פלפלים, עגבניות וקרובים שלהם

גם לגבי חצילים, יש הטוענים שהם מסוכנים לכלבים. אין מחקר התומך בכך- וככל הנראה ניתן לתת כמויות קטנות לכלב, אם כי הרבה כלבים פשוט לא אוהבים חצילים. פלפלים, לעומת זאת, אהובים על כלבים – גם כאן כדאי לא לתת כמויות גדולות מדי.


גזר

שוב: בכמויות קטנות.
מערכת העיכול של הכלב איננה בנויה לעיכול מלא של ירקות כיוון שהוא טורף. לכן את רוב הירקות תגלו בצואת הכלב כשהם אינם מעוכלים.


באופן כללי, כלב אינו צריך לאכול שאריות מזון מהשולחן, חטיפים של בני אדם ומזון תעשייתי שאיננו מיועד לכלבים. הוא יכול ליהנות מחטיפי כלבים, מזון יבש מתאים, וגם ירקות ופירות מדי פעם (בתנאי שהם לא מופיעים ברשימה) ובכמות מדודה.
שימרו על בריאות הכלב שלכם, והקפידו על תזונה נכונה. כולנו רוצים אמנם לפנק את חיית המחמד האהובה שלנו, אבל ישנם פינוקים שמזיקים לכלב שלנו – גם אם הם באים מאהבה. מצאו דרכים אחרות לפנק את הכלב באמצעות חטיפים בריאים, טיולים, משחקים ושיחות נפש אל תוך הלילה.

ליעוץ וטרינרי מקצועי אודות מה אסור לכלבים לאכול ומה מותר, פנו אלינו – שדמה בית חולים וטרינרי