אבן שן – ( Tartar) ודלקת חניכיים

בבעלי חיים, כמו בבני אדם, שאריות מזון וחיידקים נדבקים לשיניים, ונוצר פלאק. אם לא מנקים אותו, הפלאק מתקשה והופך לאבן שן. אבן השן מורכבת – ממלחים מינראלים שונים, מחומר אורגני ומחלקיקי מזון.

בתוך השכבה הרכה של המזון מתפתחים חיידקים הגורמים לדלקת חניכיים סביב השן ולריח רע מן הפה.

סימנים

שיכבה צהובה חומה על השיניים, ריח רע מן הפה ורקמה אדומה בגבול – החניכיים והשן (במקום הצבע הורוד הטבעי) הם סימנים להצטברות אבן-שן. ניתן גם להבחין בקפל מעובה של החניכיים המקיפות את השן. ריח רע מהפה נגרם עקב ריקבון של מזון ושל רקמת החניכיים שסביב לשן. טיפול וטרינרי בשלב המוקדם יסיר את שכבת משקע האבן והחיידקים שעל השן וימנע פגיעה ברקמת החניכיים התומכת בשן. בשלב מתקדם של המחלה, מחריפה דלקת החניכיים וגורמת לנסיגת החניכיים. חלק השן שהיה מכוסה ברקמת החניכיים נחשף לעין. הכלב או החתול סובלים מכאב בזמן האכילה ובדרך כלל נמנעים ממזון קשה. ניתן להבחין בירידה במשקל ובנזילת ריר מהפה. בשלב מתקדם יותר של המחלה נהרסת הרקמה התומכת בשן. מופיעים פצעים בחניכיים ולעתים גם דימום. היות וכלי דם רבים מזינים את החניכיים, החיידקים והרעלנים שהם מפרישים מגיעים עם מחזור הדם גם למערכות אחרות בגוף כגון הלב והכליות ופוגעים גם בהן. הטיפול בשלב המתקדם יהיה מיועד להרחיק שיניים פגועות, להסיר את אבן השן ולהגיע למצב בו ניתן לטפל בדלקת בעזרת אנטיביוטיקה, ובכך לאפשר לחיה ללעוס ללא כאב את מזונה וחלל הפה יוכל להחלים.

צעדים למניעה וטיפול באבן השן ובדלקת החניכיים

יש להאכיל את הכלב או החתול מזון יבש וקשה. המזון הקשה מסייע גם לפרק מכאנית את שכבת האבנית הקשה. בחנות בית החולים אפשר להשיג עצמות דנטליות (Greenes), חבלים דנטליים, משחות שיניים ועוד אביזרים המתאימים למטרה זו. ניתן בקלות לנקות את שיני הכלב או החתול על ידי שימוש במברשת שיניים רכה. יש לטבול את המברשת במים ולשפשף את השיניים, בעיקר בלסת העליונה בצד החיצוני (מתחת לשפתיים). מומלץ לחזור על הפעולה פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע.יתרון משחת השיניים המיועדת לבעלי חיים הוא בחיטוי חלל הפה, ובטעמה "המשובח" (טעם עוף או דגים).